Styl życia

Stare monety polskie – takich numizmatów mogą nam zazdrościć!

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
jacus/Getty Images Stare polskie pieniądze

Na sprzedaży cennej starej monety polskiej można zarobić naprawdę sporo. Dowiedz się, jakie monety polskie były najbardziej cenione przez numizmatyków. Być może masz jedną z nich schowaną gdzieś w domu?

Na rynku starych polskich monet dzieje się dużo. Warto poznać, ile są warte stare monety polskie.

Stare monety polskie – poznaj cenne egzemplarze

Wśród starych polskich monet znajduje się wiele unikatów, które znane są zbieraczom na całym świecie. Egzemplarzem, z którym kojarzona jest Polska, jest Civinias Polae, czyli denar Bolesława Chrobrego. To jedna z najstarszych monet, która zachowała się w 69 egzemplarzach. Powstanie tego egzemplarza datuje się między 992 a 1025 rokiem, a materiałem użytym do jego wybicia było srebro.

Kolejną cenną starą polską monetą jest Gnezdun Civitas. Według niektórych numizmatyków moneta była darem dla Ottona III, władcy niemieckiego z dynastii Ludolfingów i wręczona mu podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku. Na jej awersie widnieje wizerunek władcy, a na rewersie widoczny jest krzyż. Tworzywem wykorzystanym do produkcji denara również było srebro. Co ciekawe, numizmat zachował się od obecnych czasów.

Późniejszą, lecz niemniej cenną, polską monetą jest także srebrny talar koronny Stefana Batorego. Pod koniec XVI wieku numizmat był popularnym środkiem płatniczym na Bałkanach. On również został wybity ze srebra, a powstał w 1580 roku.

100 dukatów Zygmunta III Wazy to najdroższa stara moneta polska

Liderem wśród zabytkowych polskich monet jest 100 dukatów z czasów Zygmunta III Wazy. Pod względem artystycznym nie ma sobie równych. Monetę wybito w legendarnej bydgoskiej mennicy w 1621 roku. Tworzywem użytym do tego celu było złoto wysokiej próby. Na jej awersie znajduje się wizerunek Zygmunta III Wazy. Moneta została sprzedana za 1,38 milionów dolarów niemieckiego kolekcjonerowi.

Stare polskie monety – ceny

Wartość polskich monet stale rośnie. Największym powodzeniem cieszą się te, które przekazują pewną prawdę historyczną o Polsce. Unikaty osiągają na polskich aukcjach niekiedy zawrotne ceny. Nierzadko jednak leciwe polskie monety sprzedawane są w kręgu zaufanych osób, bez udziału domów aukcyjnych.

Jedną ze starych polskich monet, o wartości ekskluzywnej willi, jest numizmat Królestwo Polskie/Mikołaj I, 5 rubli z 1848. Jej licytacja zaczynała się od 500 tysięcy złotych, a zakończyła na 954 tysiącach złotych. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Monet, o takiej lub podobnej wartości, było więcej. Kolejną z nich jest wspomniany już dukat koronny Stefana Batorego, który został sprzedany za 816,5 tysięcy złotych. Za nieco mniejszą kwotę, bo za 550 tysięcy złotych, wylicytowany została moneta z Zygmuntem III Wazą, rzadka emisja półportugalska.

Jednak nie tylko za takie kwoty sprzedawane są stare monety polskie. Wartościowe są również inne egzemplarze, choć ich ceny w porównaniu z wyżej wymienionymi numizmatami są już niższe. Do tej grupy zaliczają się np. Polska, 10 złotych z 1964 roku czy średniowieczny półgrosz krakowski – cena każdej z monet wynosi około 2 tysiące złotych. Egzemplarzy w tym i w niższym przedziale cenowym jest o wiele więcej.

Chcesz sprzedać numizmaty? Dowiedz się, jakie stare polskie monety są w cenie

Ilość starych monet jest ogromna. Wiele osób posiada takie zbiory, które są niekiedy pamiątką rodzinną lub po prostu pozostałością z przeszłości. W domowych zbiorach niekiedy znajdują się kilogramy bezużytecznych starych polskich monet, a niekiedy są tam prawdziwe skarby. Dużą popularnością wśród osób prywatnych oraz właścicieli skupów monet cieszą się:

  • monety międzywojenne,
  • monety kolekcjonerskie PRL (w tym momenty próbne i obiegowe ze szlachetnych kruszców).

Wbrew pozorom nawet numizmaty po denominacji także mają swoją wartość. Szczególnie poszukiwane są monety złote i srebrne ze stopu nordic gold, takie jak np. okolicznościowe dwuzłotówki.

Jak wycenić starą polską monetę i gdzie ją sprzedać?

Profesjonalna wycena może sprawić problem lub być niedokładna, jeżeli osoba ją przeprowadzająca nie zna rynkowych realiów. Posiadanie cennej monety to tylko część sukcesu, gdyż trzeba też wiedzieć, za ile ją sprzedać. Każdy, kto jest w posiadaniu monety i jest przekonany o jej wartości, powinien też ocenić jej stan. Co ciekawe, wiek numizmatu to nie wszystko – wiele monet stuletnich bywa bezwartościowa. O wiele ważniejszy niż wiek jest bowiem kruszec, z którego ją stworzono – najlepiej opłacane są starsze polskie monety ze złota i srebra.

Potencjalni kupcy często zwracają uwagę również na jakość krążka i jego wygląd estetyczny. W przypadku monet miedzianych ważny jest także kolor.

Wiele osób zastanawia się, gdzie można sprzedać stare polskie monety. Sporo ofert kupna i sprzedaży można znaleźć na popularnych serwisach aukcyjnych. Wielu numizmatyków również udziela się na różnych forach internetowych poświęconych temu hobby. Również i tam można dodać ofertę – niektóre ze stron mają specjalny dział dotyczący kupna i sprzedaży. Ponadto w Polsce znajdziemy wiele skupów monet, które nierzadko wykonują darmową wycenę.

Zobacz wideo: Ćwiczenia przed lustrem prośby o podwyżkę. Jak to zrobić dobrze?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: jacus/Getty Images

Pozostałe wiadomości