Styl życia

Niecodzienne kolekcjonerskie odkrycie. Obraz Wita Stwosza można obejrzeć w Warszawie

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Tomasz Brzoza
Niecodzienne kolekcjonerskie odkrycie
Niecodzienne kolekcjonerskie odkrycieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Wit Stwosz zapisał się w historii sztuki gównie jako rzeźbiarz - do jego najwybitniejszych prac należą chociażby ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie czy nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, będący jednym z najważniejszych dzieł rzeźby późnogotyckiej w Polsce. Po powrocie do swojej ojczyzny artysta skupił się na malarstwie, tworząc głównie dla bawarskich świątyń. Jeden z obrazów właśnie trafił do Polski.

Nieznany obraz Wita Stwosza w Warszawie

Wit Stwosz Polskę, gdzie zdobył pieniądze i sławę, opuszczał pośpiesznie, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Finansowe tarapaty sprawiły, że podpadł w konflikt z prawem, a odzyskanie dawnej pozycji zajęło mu mnóstwo czasu. Odnaleziony obraz jest jednak dowodem na to, że artysta ostatecznie wrócił do łask. "Święty Augustyn w celi", na którego top wpadli polscy antykwariusze, był częścią nastawy ołtarzowej w opactwie w Füssenn, którą tworzyło 12 malowanych kwater z wizerunkami świętych. Wspomniany obraz jest jedną z nich. Do tej pory był elementem prywatnej kolekcji.

- To abstrakcja - mówi właściciel obrazu, Tomasz Jabłoński. - Prac tego autora po prostu nie ma i tyle. Zareagowaliśmy dość szybko, wyprzedając niemieckie muzeum, które skontaktowało się z właścicielem, więc zostawiliśmy konkurencję w tyle - zaznacza.

Pasja i praca braci Jabłońskich

Na trop dzieła sztuki wpadli bracia Jabłońscy, którzy od pokoleń są związani z rynkiem antykwarycznym. Dzięki ich uprzejmości obraz Wita Stwosza można podziwiać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Po publicznej prezentacji dzieło prawdopodobnie trafi w prywatne ręce.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości