Craig Taylor napisał książkę o Londyńczykach. "To, co ludzie zostawiają, opowiada ci historię miasta"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Craig Taylor - autor kultowych “Londyńczyków”
Craig Taylor - autor kultowych “Londyńczyków”
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Polacy otworzyli pierwszy second hand na Oxford Street
Polacy otworzyli pierwszy second hand na Oxford Street
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Imposter – Dave Gahan & Soulsavers wracają z nowym albumem
Imposter – Dave Gahan & Soulsavers wracają z nowym albumem
Chińczycy witają nowy rok
Chińczycy witają nowy rok
Wielka Brytania wspiera Ukrainę
Wielka Brytania wspiera Ukrainę
Spotkanie rodziny królewskiej bez królowej
Spotkanie rodziny królewskiej bez królowej
Tamiza pełna skarbów
Tamiza pełna skarbów
Co się działo w Westminster Abbey?
Co się działo w Westminster Abbey?
Jak Londyn stał się Londongradem?
Jak Londyn stał się Londongradem?

Craig Taylor to kanadyjski dziennikarz, który mieszkał i pracował w Londynie. Fascynują go mieszkańcy wielkich miast. Jego książka pod tytułem "Londyńczycy" podbiła serca czytelników na całym świecie. Teraz ukazała się też w Polsce. Anna Senkara z Dzień Dobry TVN wybrała się na spacer z pisarzem i wspólnie odwiedzili popularne miejsca stolicy Wielkiej Brytanii. Jakie wiążą się z nimi historie?

Craig Taylor o swojej książce

Dziennikarz przez 5 lat przygotowywał materiał do książki "Londyńczycy". Przeprowadził rozmowy z ponad 80 osobami, w tym ze studentami, artystami, aktorami, hydraulikami, a nawet kapitanami statków.

- Pracowałem dla "The Guardian", robiłem wywiady na mieście. I wtedy wpadłem na pomysł książki. Zajęło to lata, bo musisz spędzić z ludźmi czas. Pamiętam, ile czasy spędziłem w biurze rzeczy znalezionych w metrze. Są tam tysiące dziwnych przedmiotów. Natkniesz się tam na miliardy parasoli i telefonów, w których będą dzwonić budziki o 6, 7 i 8 rano. Bo tak ludzie nastawiają tu alarmy - powiedział Craig Taylor.

Big Ben to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Odegrał też niebagatelną rolę w życiu jednego z bohaterów książki "Londyńczycy".

- Przypomina mi się jeden z moich rozmówców, który przechodził przez okropny czas. Szarpał się z życiem i dla niego Big Ben był symbolem nadziei - stwierdził autor.

Różne oblicza Londynu

Kolejnym ikonicznym punktem na mapie stolicy jest London Eye.

- Przypomina mi londyńskie życie. Bo zaczynasz na dole, powoli wjeżdżasz na górę, pełen nadziei, widzisz wszystko, aż na końcu musisz zjechać na dół, musisz to opuścić. A miasto żyje dalej bez ciebie, od setek lat - przyznał Taylor.

Szacuje się, że w Londynie mieszka pond 9 mln ludzi. Do tego miasto odwiedzają tłumy turystów. Przez to ulice są nie tylko zatłoczone, ale również na każdym kroku można napotkać pozostawione śmierci.

- To miasto tranzytowe. Są tu miliony ludzi. Codziennie czegoś się pozbywają. Wyrzucają przedmioty ze swojego życia. Ciekawiło mnie, gdzie te przedmioty potem lądują. (...) Interesowali mnie też ludzie, którzy te śmieci podnoszą. Którzy przesiewają to, czym jesteśmy. Trochę jak to biuro rzeczy znalezionych. To, co ludzie zostawiają, opowiada ci historię miasta - dodał Craig.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości