Motoryzacja

  Motoryzacja

  Sygnalizacja świetlna powinna usprawniać ruch drogowy oraz ułatwiać życie pieszym. Czy na co dzień przestrzegamy zasad ruchu drogowego? Jakie są największe grzechy Polaków na światłach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym insp. Marek Konkolewski i dziennikarz Paweł Płuska.

  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu karnego. Resort proponuje zaostrzenie kar wobec pijanych kierowców. Co to oznacza? Czy spowoduje to wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji i Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

  Kupić używany samochód wcale nie jest łatwo. Na rynku mnóstwo jest oszustów, którzy za wszelką cenę chcą nam sprzedać auto w złym stanie. Jak handlarze nabierają potencjalnych kupców na pozornie bezwypadkowe auto? Jak nie dać się nabrać? Na co zwrócić uwagę? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z mechanikiem Adamem Klimkiem i dziennikarzem Krzysztofem Rogiem.

  Ma dopiero 11 lat ale za kierownicą czuje się lepiej niż niejeden doświadczony kierowca! Pasją Janka Borawskiego jest drift ... i robi to bardzo dobrze. Marzy o tym by dołączyć do elitarnej ligi drifterów. Naszym zdaniem ma na to ogromne szanse. Zobaczcie co, ten młody człowiek, potrafi zrobić "za kółkiem"!

  Polonez, duma polskiego przemysłu motoryzacyjnego, przeżywa właśnie swój renesans! Co sprawia, że kolejne pokolenie Polaków zakochuje się w tym aucie? Mieliście, macie albo może planujecie kupić Poloneza? :) Filip Chajzer swoim "poldkiem" zamierza pojechać do ... Palermo! :)

  Janek Borawski ma 11 lat ale tego, co wyczynia za kierownicą, pozazdrości mu niejeden pełnoletni facet! Poznajcie młodego driftera!

  Maciej Banaszak wyszedł z propozycją, by zwiększyć limit alkoholu we krwi kierowców. Według pomysłodawcy kierowcy po 30. roku życia mogliby mogliby wsiąść za kierownicę i prowadzić pojazd mając pół promila alkoholu we krwi. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji. Czy słusznie? Czy zwiększenie limitu to dobry pomysł? Jakie pomysł może nieść za sobą konsekwencje? Zapytaliśmy o to Marka Konkolewskiego z Biura Ruchu Komendy Głównej Policji oraz dziennikarza Włodzimierza Zientarskiego.

  Maciej Dolega Wybrał się dziś na Zlot Starych Aut na warszawskim Żeraniu. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów motoryzacji! Wybieracie się popatrzeć na auta?

  Agresywne zachowania na polskich drogach nie należą do rzadkości. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że najbardziej agresywni są kierowcy aut służbowych. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychologa transportu prof. Adama Tarnowskiego. Dowiedzieliśmy się od niego, co może wywołać w nas agresję tak dużą, że jesteśmy w stanie zaatakować innego kierowcę i jak radzić sobie z ludźmi, którzy chcą nas sprowokować.

  Po 1 marca br. warszawska straż miejska przestała wkładać za wycieraczki nieprawidłowo zaparkowanych samochodów wezwania na rozmowę celem złożenia wyjaśnień. Dlaczego? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzeczniczkę Straży Miejskiej Monikę Niżniak.

  Sezon rowerowy w pełni, dlatego Anna Nowak-Ibisz, zwana inaczej Panią Gadżet, pokazała nam nietypowe gadżety rowerowe. Do Dzień Dobry TVN przyniosła m.in. pompowany kask rowerowy, motor "pierdziawkę" i dwufunkcyjne pokrowce na siodełko.

  Według Amerykanów - w razie wypadku dzieci podróżujące na fotelikach przymocowanych do tylnych siedzeń giną częściej niż te siedzące z przodu. Zobaczcie, dlaczego innego zdania są goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski i „Świadomy kierowca” Sylwester Pawłowski.

  W trosce o wspólny komfort, radni Warszawy doprecyzowali przepisy porządkowe, które będą mogły być podstawą do wyproszenia pasażerów z komunikacji miejskiej w Warszawie. Kto będzie o tym decydował? i, kto może wyprosić z autobusu pasażera budzącego odrazę? Co robić, gdy z jego strony nastąpi opór? Gościem Dzień Dobry TVN był Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

  Najwyższa pora, by zza kierownicy samochodu przesiąść się na rower. Zanim jednak ruszymy w trasę, jednoślady trzeba przygotować do nowego sezonu. Jak i co serwisować? Bartek Jędrzejak zapytał o to naszych ekspertów, którzy czekają dziś na Was i Wasze rowery w kawiarence Dzień Dobry TVN na rogu Hożej i Marszałkowskiej. Zapraszamy!

  Wiele wypadków spowodowanych jest bezmyślnością prowadzących. Jakie inne grzechy popełniają polscy kierowcy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN, twórcę kanału „Polskie Drogi” Michała Nowotyńskiego i "łowcę fotoradarów" Emila Rau. Zapytaliśmy ich również o możliwość wykorzystania materiałów wideo nagranych przez wideorejestratory.

  Podobno największym problemem młodych kierowców jest brak asertywności za kierownicą. Z tego też powodu Akademia Auto Świat ruszyła z kampanią edukacyjną, która ma ich nauczyć, jak podejmować rozsądne decyzje i nie ulegać wpływom. O akcji rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: jej pomysłodawcą Pawłem Tomaszkiem i psychologiem transportu dr Dorotą Bąk-Gajdą. Dowiedzieliśmy się, jakie przełożenie na wypadki drogowe ma brak asertywności młodych kierowców.

  Wielu marzy o nowiutkim, pachnącym samochodzie prosto z salonu, niestety nie każdego stać na taki luksus. Wtedy warto rozważyć zakup auta używanego. Niestety niektórzy sprzedający nie są uczciwi i zatajają fakty, które mają wpływ na decyzję kupującego. Zatem, jak nie dać się oszukać i, co nam grozi, jeśli kupimy kradziony samochód? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: autora programu „Samochód marzeń: kup i zrób” Krzysztofa Róga, rzeczoznawcę techniki samochodowej PZM Ryszarda Ciechańskiego oraz asp. Roberta Opasa z Komendy Stołecznej Policji.

  Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.

  Według kodeksu ruchu drogowego - w każdym samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Nie ma jednak obowiązku posiadania apteczki. Grupa maturzystów postanowiła uświadomić Polakom, jak ważne jest jej posiadanie. Co taka apteczka powinna zawierać? O swoim projekcie maturzyści opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Na naszych kanapach zasiedli: Jacek Bogacki, Gabriela Halczak, Przemysław Smoliński i Jakub Michalak.

  Kilka dni temu w Pile doszło do poważnego wypadku samochodowego. Sprawca całego zajścia był pod wpływem narkotyków. Czy podczas standardowych kontroli Policja przeprowadza testy na obecność substancji psychoaktywnych? W jaki sposób? Jakie są kary za jazdę i spowodowanie wypadku pod wpływem narkotyków? Gościem Dzień Dobry TVN był Mł. insp. Marek Konkolewski z biura prewencji i ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

  W Polsce przez kilka miesięcy szybko robi się ciemno. W takich warunkach łatwo o wypadek z udziałem pieszego, który nie jest zaopatrzony w elementy odblaskowe. Świadomy Kierowca Sylwester Pawłowski przygotował eksperyment, który uświadamia, jak bardzo jesteśmy niewidoczni bez odblasków. Królikiem doświadczalnym był Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN ledwo przeżył doświadczenie, które zafundował mu Sylwester. Zobaczcie, co się stało.

  Łosie, dziki, sarny i lisy to tylko niektóre zwierzęta, na które mogą natknąć się kierowcy jadący wzdłuż lasów lub pól. O to, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zwierzę wybiegnie nam na drogę zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Patryka Mikiciuka z TVN Turbo i inspektora Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji.

  Odwieczne pytanie kierowców brzmi: "Kiedy trzeba zmienić opony?". Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zadał je Adamowi Kornackiemu, który - z uwagi na zawód - "opon nawidział się, nagłaskał i nawąchał". Na co zwracać uwagę przy wyborze opon? Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że opon wcale nie trzeba zmieniać? Czy w Polsce kierowca, który nie zmienił opon może być za to ukarany?

  Od nowego roku wchodzą nowe, zaostrzone przepisy w egzaminie na prawo jazdy. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dlaczego młodzi kierowcy będą mieli trudniej? Zapytaliśmy o to Marka Konkolewskiego, Inspektora Biura Ruchu Drogowego KGP oraz Piotra Jakubiaka, ze Stowarzyszenia „Prawo na drodze”.

  Dziennikarka Katarzyna Jaroszyńska i Ola Kutz zapraszają wszystkich na pokazy stunterów, wystawę motocykli customowych i zawody skuterów. Wielka impreza motocyklowa odbywa się w ten weekend na warszawskim Bemowie.

  "Uważam, że policja ma bardziej ludzkie podejście do nas". Straż miejska "poluje" na nas, a pan Bartosz Smoliński na nich! Wykorzystując kamerę i internet walczy z hipokryzją wśród strażników miejskich we Wrocławiu, którzy sami popełniają wykroczenia, za które ścigają zwykłych kierowców. Co skłoniło go do takiego działania i czy często spotyka się z przekroczeniem przepisów przez funkcjonariuszy?

  Wystarczy spojrzeć na jakikolwiek parking, aby dojść do wniosku, że wielu kierowców ma problem z prawidłowym parkowaniem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pod czujnym okiem specjalisty Kuby Bielaka z TVN Turbo wykonał manewr parkowania w przód i tył. Jak mu poszło? Czy potrafił prawidłowo zaparkować za pierwszym razem?

  Od wczoraj obowiązują nowe, zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Jeżeli przekroczymy prędkość o 50 km/h, utracimy czasowo prawo jazdy. Na jak długi okres? Co wiecej, taka kara będzie miała miejsce w przypadku pierwszego zatrzymania. Co się stanie, gdy "wpadniemy" kolejny raz? Z mł. insp. Markiem Konkolewskim rozmawiał dzienniakrz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Wiosna to idealna pora na rower. W co powinniśmy wyposażyć rower, jeżeli chcemy zabrać ze sobą dziecko? Ekspert Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz zaprezentowała gadżety niezbędne podczas wycieczki rowerowej z dzieckiem. Priorytetem jest kask. Co jeszcze? Fotelik przymocowany do bagażnika, a może przyczepa? Co jest lepsze, bardziej bezpieczne? W jakim wieku można przewozić nimi dzieci?

  Jacek Chrzanowski, polski projektant, designer i konstruktor właśnie podpisał kontrakt z włoską firmą projektującą samochody dla takich marek jak Ferrari, Alfa Romeo, Peugeot, Fiat, GM, Lancia i Maserati. Jak mu się to udało i jak wygląda zaprojektowany przez jego zespół, samochód przyszłości, Syrma? Zobaczcie!