Motoryzacja

  Ogrzewanie postojowe elektryczne, gazowe lub spalinowe to najlepsi przyjaciele kierowców podczas zimy. Dzięki temu urządzeniu można szybciej uruchomić pojazd oraz ogrzać się w mroźny dzień. Sprawdź pozostałe zalety tego typu ogrzewania i dowiedz się, jak wygląda jego montaż.

  Zasoby ropy naftowej nie świecie nie są niewyczerpalne. W pewnym momencie może dojść do sytuacji, w której ropy naftowej zabraknie. Nie zdarzy się to pewnie w najbliższych latach, ale już teraz trzeba zintensyfikować prace nad alternatywnymi źródłami energii. Wydaje się, że samochody napędzane prądem stanowią tylko etap przejściowy.

  Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów znajdujących się w samochodzie. Jest odpowiedzialny za smarowanie silnika, zmniejsza tarcie jego elementów, pełni też funkcje chłodzenia oraz dba o czystość silnika. Niektórzy producenci aut nadają olejom certyfikaty i zalecają stosowanie ich do konkretnego rodzaju silnika. Użycie innego oleju niż zalecany może grozić nawet utratą gwarancji.

  Koniec wakacji już za rogiem. Wiąże się to nierozerwalnie z trudnymi powrotami z miejscowości wypoczynkowych. Jak bezpiecznie wrócić do domu? Robert Stockinger rozmawiał o tym z Filipem Raszewskim, trenerem ŠKODA Auto Safety.

  Do tegorocznej rywalizacji pucharu Dacia Duster Elf Cup dołączył znany mistrz kulinarny, autor programów i książek kulinarnych Pascal Brodnicki, który zasiadł za kierownicą rajdowej wersji Dustera. Dacia Duster Elf Cup 2019 jest cyklem rajdów rozgrywanych w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Pascal Brodnicki ma już pierwsze sukcesy na swoim koncie, wraz z pilotem Ernestem Góreckim wygrali rywalizację II rundy pucharu. Na tym starcie dopiero się z Ernestem poznali.

  Po Slovakia Ringu i Salzburgringu, Porsche Sprint Challenge Central Europe (PSCCE) zawitało na Tor Poznań. W sobotę fani sportów motoryzacyjnych będą mogli obejrzeć kwalifikacje, dwa sprinty i wyścig Endurance. Od tego roku kierowcy ścigają się w nowych, łatwiejszych w prowadzeniu autach - Porsche 718 Cayman GT4. Jednym z fanów motoryzacji jest Radzimir Dębski (Jimek). Co muzyk lubi w samochodach? Rozmawiał z nim reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Od rana na polskich drogach trwa kaskadowy pomiar prędkości. Kontrole odbywają się w terenie zabudowanym, ale też poza nim. Jak informowała policja, celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo na drodze. Kaskadowy pomiar prędkości zakończy się dzisiaj o 22.00.

  Po Warszawie krąży tajemniczy samozwańczy strażnik praworządności, który robi zdjęcia ludziom łamiącym jego zdaniem przepisy drogowe i wysyła je na policję. Miesięcznie robi ich około 5 tysięcy! Jedną z osób, które przez strażnika praworządności dostała mandat jest Malina Błańska. Jakie wykroczenie popełniła? Czy wie, kim jest samozwańczy strażnik praworządności?

  Gdy żołnierz Bartłomiej Zgłobiś zauważył samochód prowadzony przez pijanego, postanowił go zatrzymać. Kierowcę obezwładnił i zawiadomił policję. Czym jest zatrzymanie obywatelskie? Czy każdy z nas może zatrzymać przestępcę? Jakich środków można wówczas użyć? Kiedy należy zawiadomić policję? W jakich sytuacjach narażamy się na odpowiedzialność karną? Studio Dzień Dobry TVN odwiedził Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

  Mimo że handlowanie punktami karnymi jest nielegalne, w internecie roi się od ogłoszeń, w których oferuje się ich zakup lub sprzedaż. Co grozi za handel punktami karnymi? Jak legalnie zredukować punkty karne? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego Marka Konkolewskiego.

  13 lutego minęła 15 rocznica śmierci Janusza Kuliga. W Dzień Dobry TVN wspominamy wybitnego rajdowca wraz z przyjaciółmi, rodziną i największym rywalem Janusza - Krzysztofem Hołowczycem: "Jasiu spoglądał mi w twarz i mówił - Ścigamy się".

  Leasing jest umową użyczenia na ustalonych wcześniej warunkach (m.in. regulowania ratalnych opłat). Najczęściej przedmiotem umowy jest samochód, który biorą w leasing nie tylko ludzie prowadzący działalność gospodarczą, ale również osoby fizyczne. Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji leasingu określone zostały w Kodeksie cywilnym (art. 7091 – 70918). O leasingu w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z Pawłem Svinarskim, vlogerem finansowm.

  Na zakup auta z importu decyduje się coraz więcej osób, mimo że wiąże się to z wieloma różnymi formalnościami oraz opłatami. Sprawdź, jakie są koszty rejestracji auta z zagranicy i jakie procedury się z tym wiążą.

  Prawo o ruchu drogowym rozróżnia kilkanaście kategorii prawa jazdy. Istnieją kategorie uprawniające do zasiadania za kierownicą np. pojazdów osobowych, rolniczych, ciężarowych lub autobusów.

  Olej silnikowy ma duży wpływ na poprawne działanie jednostki napędowej. To, jaki olej wybierzemy do silnika benzynowego, diesla czy silnika na gaz, jest tak ważne jak jakość paliwa. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni olej do danego pojazdu.

  Podatek od kupna samochodu stanowi jednorazową opłatę, którą każdy nabywca auta jest zobowiązany uiścić. Podatek przy kupnie samochodu należy do podatków od czynności cywilnoprawnych, a więc także takich, które dotyczą kupna i sprzedaży określonych produktów, w tym samochodów. Sprawdzamy, ile wynosi podatek od kupna samochodu i jak go zapłacić?

  Wprowadzenie norm emisji spalin sprawiło, że katalizator samochodowy stał się nieodłącznym elementem każdego pojazdu silnikowego. Nie trzeba być ekologiem, żeby wiedzieć o szkodliwym działaniu spalin samochodowych. Katalizator ma wpływ na zmniejszenie emisji gazów powstających w procesie spalania paliwa.

  Pierwotnie hamulce w samochodach oparte były na systemie linek. Po naciśnięciu pedału hamulca linki rozciągały tzw. rozpieraki, które dociskały szczęki do bębna. Ten system hamowania porzucony został w latach 50. Zastąpiły go, stosowane do dziś, hamulce hydrauliczne.

  Malowanie felg aluminiowych lub stalowych można powierzyć specjaliście lub zrobić to samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na drugą z wymienionych możliwości, należy wcześniej dowiedzieć się nieco na temat technik malowania.

  Na ulicach europejskich państw z roku na rok przybywa aut. Do najpopularniejszych marek samochodów zaliczają się m.in. te niemieckie i amerykańskie. Poznaj ich zalety i dowiedz się, co sprawia, że mają aż tak wielu zwolenników.

  Homologacja jest procesem, na podstawie którego może być wydana decyzja o dopuszczeniu pojazdu do ruchu albo maszyny do jej użytkowania.

  Gaz sekwencyjny to nowoczesna instalacja gazowa LPG IV lub V generacji, najczęściej montowana w samochodach. Dzięki niej paliwo gazowe trafia do silnika za pośrednictwem wtryskiwaczy. Jej zaletą jest niska awaryjność. Praktycznie nie powoduje też zakłóceń pracy silnika.

  Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym po zakupie samochodu trzeba go zarejestrować w starostwie właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania właściciela auta. Sprawdźmy, ile kosztuje rejestracja samochodu.

  Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest czynnością, o której nie powinno się zapominać. W przeciwnym razie kierowcy oraz wszystkim pasażerom w czasie jazdy grożą co najmniej niezbyt miłe doświadczenia w postaci nieprzyjemnego zapachu z otworów wentylacyjnych w pojeździe. Czytaj dalej i sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie klimatyzacji w aucie.

  Opony letnie, zimowe, całoroczne – niby na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, ale właściwy dobór opon do auta to nie kwestia intuicji. Jeśli nie bardzo wiemy, jak właściwie dobrać opony, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów lub poznać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować.

  Są tu jacyś wielbiciele motoryzacji? Osoby, dla których auto to ikona, na którą się chucha i dmucha? Dla których samochód to wręcz jeden z domowników? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, jakie gadżety do samochodu są najbardziej popularne i chętnie kupowane na prezent wielbicielom czterech kółek.

  Diagnosta samochodowy na co dzień stoi przed nie lada wyzwaniem – na własną odpowiedzialność stwierdza, które pojazdy mogą być dopuszczone do ruchu drogowego. Sprawdzamy, na czym polega kurs na diagnostę samochodowego, jakie są uprawnienia diagnosty samochodowego i na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie.