ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Jazda na suwak to pojęcie, którego wciąż nie zna wielu polskich kierowców. Dla części z nich dojeżdżanie do końca pasa jest objawem megalomanii. Sprawdź, na czym polega jazda na suwak i jakie ma zalety.
Niebezpiecznych sytuacji na drodze z winy pieszych jest niestety wiele. W Dzień Dobry TVN gościliśmy motorniczego Bartosza Grzegolca, który nagrywa mrożące krew w żyłach przewinienia uczestników ruchu drogowego, a filmiki umieszcza na youtube. Dlaczego to robi?
Wyjazd na zagraniczne wakacje samochodem to już w dzisiejszych czasach norma. Obecność Polski w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen, zniesienie kontroli granicznych i możliwość swobodnego podróżowania samochodem po Europie znacznie ułatwiają zwiedzanie „na własną rękę”. Pamiętać jednak musimy o tym, aby odpowiednio przygotować się na taką podróż. Bo udane i spokojne wakacje to nie tylko depilacja okolic bikini i radosne nakrycie głowy. Udane wakacje to przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie podróży. Sprawdź, o czym należy pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje?
Planując zagraniczne wakacje, wielu z nas decyduje się na własny środek transportu w postaci samochodu lub motocykla. Zanim wyruszymy w drogę, warto dowiedzieć się, czy polisa komunikacyjna wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela będzie ważna w obcym kraju i czy warto ograniczać się tylko do posiadania ważnego OC.
Jak wynika z badań, ośmiu na dziesięciu kierowców przynajmniej raz w tygodniu zetknęło się z agresją na drogach. Reporterowi Dzień Dobry TVN wydawało się, że znalazł sposób na agresywnych kierowców - chciał wyjechać na ulicę czołgiem. Nie było to jednak możliwe bez stosownych uprawnień.
W dzisiejszych czasach nie ma już chyba osoby, która uważa, że blokada kierownicy i zamek w drzwiach są odpowiednim zabezpieczeniem przed kradzieżą pojazdu. Tylko skomplikowany, dobry alarm samochodowy może powstrzymać złodzieja przed kradzieżą pojazdu.
Nie zawsze jest tak, że mamy przy sobie gotówkę. Mandat trzeba jednak zapłacić, dlatego można zdecydować się na tzw. mandat kredytowy, który można uregulować nieco później. Karę pieniężną za przekroczenie prędkości czy nieprawidłowe parkowanie można zapłacić także przez internet – dokładnie tak, jak inne rachunki. Procedura płatności online jest jednak w tym przypadku nieco inna.
Obsługa sprzęgła i zmiana biegów w samochodzie to koszmar wielu przyszłych kierowców. Podczas pierwszych jazd trudno skoordynować ze sobą jedno i drugie. Jednak w interesie kierowcy i jego samochodu jest to, by szybko nauczyć się, jak prawidłowo zmieniać biegi.
Rynek aut elektrycznych rozwija się coraz prężniej. Jednak mimo rosnącego zainteresowania ekologicznym i oszczędnym trybem życia, w Polsce wciąż panuje przekonanie, że samochody elektryczne nie są dla każdego. Ile naprawdę kosztuje ich zakup i utrzymanie? Jaki mają maksymalny zasięg? Czy ich ładowanie i serwis są problematyczne? Odpowiedzią na wszystkie wątpliwości jest Volkswagen ID.3, którego premiera jest zaplanowana na jesień 2019 roku.
„Jeździsz jak baba” to jedna z najgorszych obelg, którymi można znieważyć kierowcę. Płciowy stereotyp trzyma się mocno, a przekonanie, że „baba za kierownicą” to kierowca gorszy wciąż pokutuje w głowach wielu użytkowników dróg.
Prawo o ruchu drogowym rozróżnia kilkanaście kategorii prawa jazdy. Istnieją kategorie uprawniające do zasiadania za kierownicą np. pojazdów osobowych, rolniczych, ciężarowych lub autobusów.
Słowa „bezpieczny samochód” jeszcze kilka lat temu oznaczały pojazd, który zapewniał najlepszą ochronę pasażerów podczas wypadku. Dziś ta koncepcja odchodzi do lamusa. Współczesny pomysł na bezpieczeństwo jest prosty – trzeba po prostu nie dopuścić do wypadku. Podstawą bezpiecznej jazdy staje się inteligentny samochód. Czym dziś się charakteryzuje?
Na czym polega i jak prawidłowo dokonać obywatelskiego ujęcia? Czy każdy może zatrzymać osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa? Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i jego żona insp. Izabela Ciarka zatrzymali w Krakowie pijanego kierowcę.
Na pytanie „Jakim kierowcą jesteś?”, chętnie odpowiadamy: „Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie”. Okropnym wstydem jest natomiast przyznać się publicznie do jazdy dosyć ostrożnej lub po prostu przepisowej. Dobry kierowca to ten, który jeździ szybko – proste. Ten, który jedzie wolniej jest irytującym zawalidrogą i frajerem, który nie umie skorzystać z tego, co mu „fabryka dała”.
Samochody wyposażone w systemy ABS, HBA czy ESP były kiedyś marzeniem. Gdy na rynku pojawiły się pierwsze modele posiadające je w standardzie trudno było w to uwierzyć – przez lata kojarzone były wyłącznie z luksusowymi markami. Dziś nie jest to już luksus, to absolutna konieczność. Co więcej, to tylko początek funkcjonalności sprawiających, że bezpieczeństwo w samochodzie rośnie.
Umiejętność panowania nad samochodem w czasie poślizgu może uratować każdego kierowcę przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Wprowadzenie pojazdu w poślizg, a następnie wyprowadzenie go z tego stanu wymaga długiego treningu. Oczywiście nie można tego robić w ruchu ulicznym, ale na specjalnie przystosowanym do tego placu, pod okiem doświadczonego instruktora.
Ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego jest jednym z obowiązkowych zadań praktycznych na placu manewrowym, jednak często sprawia trudność i stresuje nawet całkiem już doświadczonych kierowców. Aby wykonywać ten manewr spokojnie warto nauczyć się kilku naprawdę nieskomplikowanych czynności.
Eco-driving zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to jazda nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna. Warto poznać podstawowe zasady eco-drivingu, ponieważ pozwala on nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale i na zwiększenie żywotności części samochodowym.
Zatrzaśnięte kluczyki w aucie często są skutkiem pośpiechu, nagłego telefonu lub po prostu wynikiem roztargnienia. Jest to dość poważny problem, który może nas wiele kosztować. Jak otworzyć samochód bez kluczyków?
W felietonie Robert Stockinger, reporter „Dzień Dobry TVN” odwiedza komis samochodowy. Ogląda samochody oraz rozmawia z pracownikiem komisu. Następnie odwiedza Ministerstwo Cyfryzacji, gdzie ekspert pokazuje mu, jak można korzystać z usług publicznych przez internet.
Wypadki drogowe to smutna codzienność we wszystkich krajach świata. Wraz z rosnącą liczbą pojazdów oraz ich zwiększającymi się możliwościami rozwijania wysokich prędkości, rośnie też liczba wypadków drogowych. Jak się ratować przed zderzeniem? I dlaczego pasy bezpieczeństwa są tak ważne?
Niektórzy jeżdżący po naszych drogach powinni zrewidować swoje umiejętności, nim wyrządzą jakieś szkody. Inni, choć zrobili prawo jazdy, wkładają je do szuflady i nie wyjmują przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie, bo czuja się kiepskimi kierowcami. Każdy jednak ma szanse stać się lepszym kierowcą. Jedni potrzebują na to więcej czasu, inni tylko wyszlifowania kilku elementów.
Jesteś dobrym kierowcą, ale chętnie sprawdzisz, jak sobie poradzisz na drodze w sytuacjach ekstremalnych? A może należysz do tych, dla których trudne zakręty nie są mocną stroną i potrzebujesz pomocy eksperta? W obu przypadkach przychodzą z pomocą szkolenia z doskonalenia techniki jazdy. Zobacz, jak wygląda szkolenie w ŠKODA Auto Szkoła – jednej z pierwszych szkół w Polsce, działająca już od 15 lat, która nastawiła się na eliminację błędów i złych nawyków kierowców. Czego można się spodziewać na takim szkoleniu i jak się do niego przygotować?
Podejrzane stuki, zrywy czy szarpanie przy ruszaniu – takie objawy oznaczają z reguły poważne usterki naszego auta. Co miałoby się zepsuć? Możliwości jest przynajmniej kilka.
Klimatyzacja automatyczna dwustrefowa łączy w sobie wiele możliwości. Dzięki niej można zarówno ogrzać, jak i ochłodzić samochód. Oprócz tego utrzymuje pożądaną temperaturę powietrza oraz oferuje odpowiednią moc nadmuchu.
Internetowe fora huczą od dyskusji kierowców na temat tego, co jest ważniejsze: moc czy maksymalny moment obrotowy silnika. Emocje sięgają zenitu, argumenty nie zawsze są racjonalne, a o rzeczową odpowiedź bywa trudno. A jak ona brzmi? Moment obrotowy silnika i jego moc są ze sobą nierozerwalnie związane. W idealnym silniku obie te wartości powinny być proporcjonalne w szerokim zakresie obrotów, żeby jazda samochodem była dynamiczna i praktyczna.
Auto na abonament to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki abonamentowi możemy korzystać z wybranego modelu we własnym zakresie i bez posiadania go – w zamian za miesięczną opłatę. Sprawdzamy, na czym polega abonament na auto?
Nierówna praca silnika jest pierwszym symptomem, który może wskazywać na problemy z silnikiem. Lekceważenie tego sygnału może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Dlatego aby nie narażać się na wysokie koszty, należy bardzo szybko zdiagnozować te problemy oraz usunąć przyczynę awarii.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na kierowcę pojazdu z pękniętą przednią szybą nałożony może zostać mandat. Wynika to z tego, że takie uszkodzenia mogą zniekształcać pole widzenia i negatywnie wpływać na widoczność na drodze. Tym samym jazda takim pojazdem wpływa na bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Czy w autach z silnikami diesla może zostać zamontowana instalacja gazowa? Jak się okazuje – tak – i nie jest to wcale nic trudnego. Na rynku można spotkać się z wieloma ofertami instalacji gazowych LPG w samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne.