To, jak szybko nasza szkoda zostanie zlikwidowana, w dużej mierze zależy od nas samych. Przede wszystkim, należy przekazać jak najszybciej niezbędne dokumenty oraz udzielić wszystkich informacji odnośnie zgłoszonego roszczenia.
Wypłata odszkodowania
Ubezpieczyciel ma co do zasady 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. Zdarza się, że czas wyjaśnienia sprawy wydłuża się przez samego poszkodowanego, który nie dostarcza ubezpieczycielowi wymaganych dokumentów. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, gdy w ciągu 30 dni ubezpieczyciel nie zdoła ustalić szczegółów zdarzenia lub nie otrzyma wszystkich dokumentów, to wówczas TU wypłaca świadczenie w ciągu 14 dni od dnia, w którym było możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności lub rozmiaru szkody.
Likwidacja szkody - wyjątkowe sytuacje
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli podstawowy termin (30 dni) nie będzie wystarczający do ustalenia wszelkich niejasności, wówczas likwidacja szkody może nastąpić nawet do 90 dni licząc od dnia zgłoszenia i jest to termin maksymalny. Są to sytuacje wyjątkowe, w których ubezpieczyciel, mimo użycia całego swojego aparatu organizacyjnego, technicznego i kadrowego, nie może wyjaśnić okoliczności zdarzenia w ciągu podstawowych 30 dni.
Termin 90 dni może także zostać wydłużony, jeśli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
Zobacz też:
Jak policzyć sumę ubezpieczenia mieszkania, żeby nie musieć dokładać do remontu?
Czy ubezpieczenia komunikacyjne są ważne za granicą?
fot. LINK4
Autor: Adrianna Kowalczyk