Limity prędkości w Polsce są zróżnicowane i zależą np. od pory dnia czy ilości pasów ruchu. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości, by ich nie przekraczać. Zbytnie szarżowanie na drodze może zakończyć się utratą prawa jazdy.
Wielu początkujących kierowców nie wie, kiedy zmienić opony na letnie. Opony zimowe przeznaczone są do konkretnych nawierzchni i w warunkach wiosenno-letnich tracą przyczepność. Sprawdź, kiedy je wymienić.
Karta pojazdu to obowiązkowy dokument, który powinien mieć każdy posiadacz auta. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie wiemy, czy została wydana lub ją zgubiliśmy?
Leasing jest stosunkiem cywilnoprawnym, w ramach którego leasingobiorca obejmuje w posiadanie przedmiot leasingu od leasingodawcy. W zamian płaci na jego rzecz raty leasingowe. Leasing jest źródłem wielu korzyści finansowych i podatkowych.
Na szczęście kradzieże samochodów nie zdarzają się codziennie, choć w ciągu roku znika ich około 15 tysięcy. Z roku na rok złodzieje wymyślają coraz to nowe techniki kradzieży. Warto wiedzieć, co robić, gdy ich łupem padnie nasze auto.
Limuzyna już dawno przestała być luksusem, na który może sobie pozwolić tylko elita milionerów. Coraz więcej osób decyduje się na wynajem luksusowego auta z okazji ważnych uroczystości. Limuzyna to doskonały pomysł na uświetnienie wydarzenia, które wymaga szczególnej oprawy. Podpowiadamy, kiedy warto wypożyczyć limuzynę.
Jeśli planujesz zimowy wyjazd w góry, to pomyśl o łańcuchach śniegowych – założenie ich może okazać się koniecznością, a na niektórych odcinkach tras europejskich - obowiązkiem. Jakie łańcuchy wybrać? Jak je założyć i czy można zrobić je samemu?
Niewłaściwe ładowanie akumulatora samochodowego może zakończyć się wybuchem. Poznaj bezpieczne metody ładowania i dowiedz się, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy urządzenie zupełnie nieoczekiwanie się rozładuje.
Kierowca powinien wiedzieć, jak należy przechowywać opony, aby zachować je w możliwie najlepszym stanie. Odpowiednie garażowanie z pewnością korzystnie wpływa na ich trwałość. Poznaj podstawowe zasady przechowywania opon.
Obowiązkowe wyposażenie auta jest zależne od kraju, w jakim się znajdujemy. Sprawdź, bez jakich akcesoriów jazda po europejskich drogach jest niebezpieczna i które z nich warto kupić dodatkowo.
Roztargnionym kierowcom często zdarza się, że po prostu zostawiają dokument prawa jazdy w domu, a potem zaklinają los, by nie natknąć się na patro Nawet jeśli jednak tak się stanie, konsekwencje nie będą poważne, gdyż za takie przewinienie, jak jazda bez prawa jazdy, mandat będzie niewielki. Gorzej jednak, jeśli w ogóle nie mamy uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wtedy może spotkać nas znacznie poważniejsza kara.
Każdy wie, że gdy kupujemy auto musimy wziąć pod uwagę nie tylko to, ile zapłacimy za nie w salonie, komisie, czy u poprzedniego prywatnego właściciela. Posiadanie samochodu wiąże się bowiem z wieloma innymi kosztami, takimi jak ubezpieczenie, naprawy, przeglądy czy wymiana opon. Spróbujmy więc obliczyć, ile średnio przez rok wydamy na nasze auto.
Dzięki kamperom można podróżować po całym świecie i czuć się przy tym jak w domu. Pojazdy te z roku na rok tanieją i jest ich coraz więcej na rynku wtórnym. Czy podróżowanie kamperem może być stylem życia? Jak wybrać idealny kamper? Czy podróżowanie kamperem jest dla każdego?
Otrzymanie prawa jazdy to proces długi i wymagający sporo wysiłku. Najpierw musimy przejść kurs, odwiedzić lekarza, potem zapisać się na egzamin sprawdzający nasze umiejętności. I właśnie w tym momencie powinniśmy dostarczyć odpowiednie zdjęcie, które będzie widniało na otrzymanym dokumencie. Jakie zdjęcie do prawa jazdy powinniśmy zrobić?
USA to jeden z ulubionych krajów wszystkich miłośników motoryzacji. Tamtejsze samochody umożliwiają zarówno bezpieczną, jak i dynamiczną jazdę, a zainteresowanie nimi nie słabnie. Sprawdź, ile kosztuje sprowadzenie auta ze Stanów i czy jest to skomplikowane zadanie.
Gadżety samochodowe to nieodłączny element większości samochodów na świecie. Dzięki nim można umilić czas spędzony w czasie podróży lub efektywniej korzystać z pojazdu. Przekonaj się, jak wybrać gadżety samochodowe na prezent i jakie są najpopularniejsze gadżety samochodowe dla pań.
Kiedy mamy samochód wyposażony w ABS, możemy być pewni, że podczas gwałtownego hamowania system wykona część pracy za nas. Uniemożliwi całkowite zablokowanie kół, które mogłoby pozbawić nas kontroli nad pojazdem.
Choć technologia rozwija się dziś niezwykle dynamicznie, a nasze samochody są naszpikowane elektroniką od podwozia po sufit, auta wciąż korzystają z wynalazków pamiętających XIX wiek. Pierwszy alternator, czyli prądnice prądu przemiennego, wynalazł genialny Nikola Tesla w roku 1891. To urządzenie do dziś stanowi źródło prądu w pojazdach mechanicznych, z których wciąż korzystamy.
Jeśli prowadzimy samochód pod wpływem alkoholu, stajemy się śmiertelnym zagrożeniem na drodze dla siebie i innych kierowców. Zatrzymani przez policję możemy spodziewać się kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności. Zanim wsiądziemy za kółko po spożyciu alkoholu, sami sprawdźmy, czy możemy bezpiecznie prowadzić - wystarczy do tego alkomat.
Pobudzają wyobraźnię, wzbudzają podziw, są też przedmiotem zazdrości. Amerykańskie samochody, niegdyś oglądane przede wszystkim w filmach z Hollywood, dziś znacznie łatwiej sprowadzić zza oceanu do prywatnego użytku. Które samochody amerykańskie są godne uwagi? Jakie amerykańskie marki samochodów najłatwiej kupić?
Narzeczeni, planując ślub i wesele, powinni zastanowić się nad wyborem auta do ślubu. Samochód towarzyszy młodej parze często przez cały dzień, dlatego powinien być wygodny i dostosowany do potrzeb oraz planu wesela. Niektóre pary marzą o aucie retro do ślubu, inne chcą pojechać nowoczesnym samochodem, dla innych z kolei spełnieniem marzeń jest dorożka lub motocyk
Pierwsze auto hybrydowe ludzkość poznała w 1900 roku. Sprzedało się wówczas 300 egzemplarzy. Ale dopiero hybrydy, które pojawiły się niemal sto lat później, zrewolucjonizowały rynek motoryzacyjny i sprzedają się coraz lepiej. Wyjaśniamy, co to jest auto hybrydowe, jak działa i czy warto je kupić.
Asystent parkowania coraz częściej bywa niezastąpiony. Asystent parkowania, czyli kto? Przecież przez całe życie można było obyć się bez dodatkowej pomocy, skąd więc ten asystent? Dziś na zatłoczonych miejskich ulicach przyda się takie wsparcie. Dlatego producenci aut montują standardowo asystenta parkowania w coraz tańszych modelach. Sprawdźmy, na czym polega jego działanie.
Filtr powietrza to jeden z najbardziej niedocenianych elementów składających się na układ dolotowy. Samochodowe filtry powietrza są odpowiedzialne za oczyszczanie wchodzącego do silnika powietrza ze spalin, kurzu oraz pyłów. Sprawdź, co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie.
Pozwalają na bezpieczne ominięcie przeszkody. Ułatwiają cofanie czy parkowanie, ale nie zwalniają ze zwykłej uwagi podczas wykonywania skomplikowanych manewrów na drodze. Czujniki parkowania to bardzo pomocny element w aucie. Sprawdźmy, jak działają.
Jakie są najlepsze środki i preparaty do czyszczenia skóry w samochodzie? Jak konserwować skórzaną tapicerkę samochodową, by materiał zachowywał swój świetny wygląd przez długie lata?
Utrzymanie wnętrza auta w czystości to wyzwanie. Usługę czyszczenia tapicerki samochodowej możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie i wydać kilkaset złotych. Możemy to również zrobić samemu. Od czego zacząć?
Nieczyszczona klimatyzacja samochodowa może być źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem dróg oddechowych. W zabrudzonej klimatyzacji odkładają się bowiem groźne grzyby i bakterie. Aby się ich pozbyć, należy regularnie dezynfekować klimatyzację.
Od 250 do 400 zł trzeba zapłacić profesjonalnej firmie za kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu. W jego skład wchodzi odkurzanie, pranie tekstyliów, czyszczenie szyb i plastików. Możemy również zlecić mycie zewnętrzne auta. Ale wszystkie te czynności możemy także wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać?
Diesel czy benzyna? To odwieczny dylemat osób, które rozglądają się za nowym samochodem. Te dwa typy silników to najczęściej wybierane silniki do aut osobowych na świecie. I choć w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się silniki hybrydowe i elektryczne, to stare i lubiane „benzyniaki” i diesle są najczęściej spotykanymi silnikami na drogach.