Motoryzacja

  Białka Tatrzańska to chętnie wybierana przez Polaków, którzy chcą pojeździć na nartach, miejscowość. O tym, jaka czeka nas pogoda oraz, jak bezpiecznie dotrzeć do Białki Tatrzańskiej opowiedziała Dorota Gardias, która odwiedziła miasteczko BMW xDrive. Zobaczcie, dlaczego warto odwiedzić Białkę Tatrzańską.

  NIK przeprowadziła kontrole na 240 przejazdach kolejowych. Na 172 z nich wykryła nieprawidłowości, ale ... tylko do 1-2% wypadków dochodzi z winy kolei, w 98% przypadków wina leży po stronie kierowców. O tych statystykach, z ekspertem ds. transportu Adrianem Furgalskim, rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska. Wniosek jest jeden: zachowujmy SZCZEGÓLNĄ ostrożność na przejazdach kolejowych!

  Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.

  Niejednemu kierowcy zapaliła się w aucie kontrolka. Co w przypadku awarii samochodu robią kobiety, a co mężczyźni? Co sygnalizuje żółta i czerwona kontrolka? Czy bałagan w aucie zależy od płci? Zapytaliśmy o to mechanika samochodowego Adama Klimka, kierowcę wyścigowego i rajdowego Klaudię Podkalicką oraz dziennikarza motoryzacyjnego Adama Kornackiego.

  Dzisiaj w wielu miejscach w Polsce chodniki i drogi są oblodzone. Jak w takich warunkach kierowcy powinni zachowywać się na drodze? Prezenter pogody Maciej Dolega zapytał o to Świadomego Kierowcę Sylwestra Pawłowskiego.

  Zimą szczególnie trzeba zadbać o kondycję samochodu. Co zrobić, żeby samochód po mroźnej nocy odpalił i otworzyły się zamarznięte drzwi? Jak podłączać kable rozruchowe? O tym gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN Turbo Kuba Bielak. Rozmawiał z nim Bartek Jędrzejak.

  Rzadko który kierowca przywiązuje wagę do ustawiania świateł. A to duży błąd. Dlaczego światła są ważne dla kierujących? Jak je prawidłowo ustawić? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski, reporter Faktów TVN Paweł Płuska i dziennikarz Adam Kornacki.

  Marek Konkolewski i Paweł Płuska po raz kolejny wyruszyli na polskie drogi w poszukiwaniu niezdyscyplinowanych kierowców. Ty razem postanowili sprawdzić czy Polacy wiedzą, jak przygotować się do zimy na drodze. Czy wszyscy mieli zmienione opony i zimowy płyn do spryskiwaczy? Co jeszcze powinniśmy wozić ze sobą w czasie mrozu?

  Znany amerykański aktor Tom Hanks zobaczył Fiata 126p w Budapeszcie, gdzie kręcono film "Inferno", i... zakochał się w nim. Dlatego Monika Jaskólska z Bielska-Białej zainicjowała akcję zbiórki pieniędzy na zakup samochodu, który ma zostać podarowany Tomowi Hanksowi. Mateusz Hładki wybrał się w tej sprawie do Bielska-Białej...

  Znajomość zasad savoir vivre przydaje się nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertem od etykiety Wojciechem S. Wocławem, aby zapytać, jak powinien zachować się mężczyzna, który odwozi do domu dziewczynę, jakie miejsce zajmować w aucie, kiedy nie jest się kierowcą i kto z grupy znajomych powinien zrzucić się za wspólny przejazd taksówką. Okazało się, że w złym tonie jest trzaskanie drzwiami samochodu. A dlaczego w aucie Marcina można to robić? ;)

  Jazda "na suwak" jest powszechnym procederem w dużych miastach, szczególnie w godzinach szczytu. Czy powinniśmy przepuszczać kierowców, którzy chcą zjechać z kończącego się lewego pasa? O kulturze na polskich drogach porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z insp. Markiem Konkolewskim i dziennikarzem Pawłem Płuską.

  Zmieniają się zasady dotyczące wysokości akcyzy za samochody. Teoretycznie związane jest to ze zmianą wizerunku Polski - złomowiska Europy i walką z zanieczyszczeniem powietrza. Co naprawdę kryje się za nowelizacją ustawy? W Dzień Dobry TVN radca prawny Marek Kolibski wytłumaczył nam nowe zasady dotyczące akcyzy samochodowej.

  To już ostatni dzwonek, aby przygotować samochód do sezonu jesienno-zimowego. Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych polska policja wystartowała z Akcją Znicz. Jak wyglądają statystyki z tego roku? O świątecznym niebezpieczeństwie na drogach i nie tylko porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podkomisarzem Dawidem Marciniakiem.

  Największym grzechem polskich kierowców jest korzystanie z telefonu podczas jazdy. Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Jakie inne grzechy mamy na sumieniu i jakie są nasze najczęstsze błędy? Na te i inne pytania dotyczące bezpiecznej jazdy odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN inspektor Marek Konkolewski i dziennikarz TVN Marek Płuska.

  Osoby korzystające z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców. Okazuje się bowiem, że przy rozmawianiu przez komórkę, wykonywaniu selfie, czy pisani sms-ów w trakcie jazdy ryzyko wypadku wzrasta aż o 30 proc. O konsekwencjach korzystania z telefonu podczas prowadzenia auta rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Januszem Popielem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Sygnalizacja świetlna powinna usprawniać ruch drogowy oraz ułatwiać życie pieszym. Czy na co dzień przestrzegamy zasad ruchu drogowego? Jakie są największe grzechy Polaków na światłach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym insp. Marek Konkolewski i dziennikarz Paweł Płuska.

  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu karnego. Resort proponuje zaostrzenie kar wobec pijanych kierowców. Co to oznacza? Czy spowoduje to wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji i Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

  Kupić używany samochód wcale nie jest łatwo. Na rynku mnóstwo jest oszustów, którzy za wszelką cenę chcą nam sprzedać auto w złym stanie. Jak handlarze nabierają potencjalnych kupców na pozornie bezwypadkowe auto? Jak nie dać się nabrać? Na co zwrócić uwagę? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z mechanikiem Adamem Klimkiem i dziennikarzem Krzysztofem Rogiem.

  Ma dopiero 11 lat ale za kierownicą czuje się lepiej niż niejeden doświadczony kierowca! Pasją Janka Borawskiego jest drift ... i robi to bardzo dobrze. Marzy o tym by dołączyć do elitarnej ligi drifterów. Naszym zdaniem ma na to ogromne szanse. Zobaczcie co, ten młody człowiek, potrafi zrobić "za kółkiem"!

  Polonez, duma polskiego przemysłu motoryzacyjnego, przeżywa właśnie swój renesans! Co sprawia, że kolejne pokolenie Polaków zakochuje się w tym aucie? Mieliście, macie albo może planujecie kupić Poloneza? :) Filip Chajzer swoim "poldkiem" zamierza pojechać do ... Palermo! :)

  Janek Borawski ma 11 lat ale tego, co wyczynia za kierownicą, pozazdrości mu niejeden pełnoletni facet! Poznajcie młodego driftera!

  Maciej Banaszak wyszedł z propozycją, by zwiększyć limit alkoholu we krwi kierowców. Według pomysłodawcy kierowcy po 30. roku życia mogliby mogliby wsiąść za kierownicę i prowadzić pojazd mając pół promila alkoholu we krwi. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji. Czy słusznie? Czy zwiększenie limitu to dobry pomysł? Jakie pomysł może nieść za sobą konsekwencje? Zapytaliśmy o to Marka Konkolewskiego z Biura Ruchu Komendy Głównej Policji oraz dziennikarza Włodzimierza Zientarskiego.

  Maciej Dolega Wybrał się dziś na Zlot Starych Aut na warszawskim Żeraniu. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów motoryzacji! Wybieracie się popatrzeć na auta?

  Agresywne zachowania na polskich drogach nie należą do rzadkości. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że najbardziej agresywni są kierowcy aut służbowych. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychologa transportu prof. Adama Tarnowskiego. Dowiedzieliśmy się od niego, co może wywołać w nas agresję tak dużą, że jesteśmy w stanie zaatakować innego kierowcę i jak radzić sobie z ludźmi, którzy chcą nas sprowokować.

  Po 1 marca br. warszawska straż miejska przestała wkładać za wycieraczki nieprawidłowo zaparkowanych samochodów wezwania na rozmowę celem złożenia wyjaśnień. Dlaczego? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzeczniczkę Straży Miejskiej Monikę Niżniak.

  Sezon rowerowy w pełni, dlatego Anna Nowak-Ibisz, zwana inaczej Panią Gadżet, pokazała nam nietypowe gadżety rowerowe. Do Dzień Dobry TVN przyniosła m.in. pompowany kask rowerowy, motor "pierdziawkę" i dwufunkcyjne pokrowce na siodełko.

  Według Amerykanów - w razie wypadku dzieci podróżujące na fotelikach przymocowanych do tylnych siedzeń giną częściej niż te siedzące z przodu. Zobaczcie, dlaczego innego zdania są goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski i „Świadomy kierowca” Sylwester Pawłowski.

  W trosce o wspólny komfort, radni Warszawy doprecyzowali przepisy porządkowe, które będą mogły być podstawą do wyproszenia pasażerów z komunikacji miejskiej w Warszawie. Kto będzie o tym decydował? i, kto może wyprosić z autobusu pasażera budzącego odrazę? Co robić, gdy z jego strony nastąpi opór? Gościem Dzień Dobry TVN był Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

  Najwyższa pora, by zza kierownicy samochodu przesiąść się na rower. Zanim jednak ruszymy w trasę, jednoślady trzeba przygotować do nowego sezonu. Jak i co serwisować? Bartek Jędrzejak zapytał o to naszych ekspertów, którzy czekają dziś na Was i Wasze rowery w kawiarence Dzień Dobry TVN na rogu Hożej i Marszałkowskiej. Zapraszamy!