Jedną z przyczyn powstawania smogu jest bezprawne usuwanie filtrów cząstek stałych w autach z silnikami diesla. O tym, jak trują nas spaliny samochodowe rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem dr n. med. Tadeuszem Zielonką z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Markiem Józefiakiem z Greenpease Polska. Co można zrobić, aby zminimalizować natężenie ruchu w miastach i spaliny samochodowe?
Od pewnego czasu za przekroczenie prędkości o 50 km/h kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące. Procedura jest prosta, dzieje się tak, jeśli na gorącym uczynku przyłapie nas patrol policyjny. A jak to wygląda w przy przypadku fotoradaru? Czy to prawda, że fotoradar może zrobić zdjęcie tyłu pojazdu? I co, gdy na nadesłanym przez policję zdjęciu znajduje się kilka aut? Czy fotoradar jest w stanie wskazać, które z nich przekroczyło prędkość? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spytała o to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym.
Na świecie rozwija się system wspólnego użytkowania samochodów, laptopów, czy telefonów. Jakie są jego plusy i minusy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.
Samochód śledzony za pomocą sygnału GPS dzięki specjalnej aplikacji. Dzięki temu ubezpieczyciel wie, czy kierowca jeździ bezpiecznie, zgodnie z przepisami drogowymi i, czy potrafi dostosować styl jazdy do panujących warunków i na tej podstawie ustala wysokość składki OC. Taki pomysł wprowadzono już w życie w kilku krajach. Jak sprawdziłby się Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN Paweł Blajer z TVN24 BIS.
Przebite opony, porysowane karoserie, podtruwanie zwierząt czy ostre kołki wbijane w jezdnię... Jak rodzą się takie, idiotyczne pomysły na prywatną wendetę lub może głupi żart? O niebezpiecznych przedmiotach zainstalowanych w jezdni na trasie Piła - Kaczory, z podkomisarz Żanetą Kowalską rozmawiał Robert Stockinger, a o innych sposobach na "wymierzanie sprawiedliwości" na własną rękę rozmawialiśmy z dr. Mariuszem Sokołowskim.
Największe szanse na wpadnięcie w poślizg mamy zimą, jednak patowe sytuacje na drodze mogą zdarzyć się przez cały rok. Warto więc przeszkolić się na taki wypadek. W szkoleniu z wyprowadzania auta z poślizgu wziął udział dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger. Jak twierdzi, powinien w nim wziąć udział każdy kierowca. Zobaczcie gdzie można się przeszkolić.
Wakacje lubią spędzać w Polsce. Zawsze podróżują w nocy, kiedy dzieci śpią, bo - zdaniem Marcina Hakiela - spokój dzieci w samochodzie, to też spokój kierowcy. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel opowiedzieli nam o tym, jak bezpiecznie przewozić dzieci i, jak wybrać fotelik dla dziecka do samochodu. Okazuje się, że aż 70 proc. ludzi montuje foteliki nieprawidłowo lub źle je dobiera do samochodu i do dziecka.
Co aktorka Katarzyna Bujakiewicz robiła w centrum Krakowa? Kradła rowery! Ambasadorka marki ŠKODA postanowiła sprawdzić, jak ludzie zabezpieczają swoje rowery i czy przechodnie reagują na kradzież roweru. W studiu Dzień Dobry TVN, razem z Radosławem Jaskulskim, ekspertem ŠKODA Szkoła Auto, opowiedziała nam o akcji WeLoveCycling i o tym, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru.
Bartek Jędrzejak spotkał się z Moto Dolls on Tour czyli paniami, które wybierają się w charytatywną podróż motocyklami po Europie. Na co zbierają pieniądze?
1 czerwca tego roku weszły w życie zmiany dotyczące prawa drogowego. Jakie? Ile lat grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a ile za ucieczkę przed radiowozem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN insp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.
Natomiast w całej Norwegii jest tyle sklepów z alkoholowych, ile w jednej polskiej Bydgoszczy. Na walkę z alkoholizmem państwo wydaje co roku ogromne sumy pieniędzy. Czy alkohol stał się w Polsce artykułem pierwszej potrzeby? Można go dostać o każdej porze dnia i nocy i jest praktycznie wszędzie, nawet na stacjach benzynowych. Przez ciągle jeszcze dozwolone reklamy i wszechobecność na sklepowych półkach Polacy oswoili się z alkoholem i nie traktują go jako coś, co może stanowić zagrożenie. Czu wprowadzenie częściowej prohibicji rozwiązałoby problem? W Dzień Dobry TVN terapeuta uzależnień Robert Rutkowski stwierdził, że należy edukować, a nie zabraniać.
Tym razem w ramach cyklu "Oszukiwany, oszukiwana" zajęliśmy się nieuczciwymi sprzedawcami samochodów. Na co zwracać uwagę podczas zakupu auta, by nie dać się nabrać? Co najczęściej się fałszuje? Co możemy zrobić, kiedy po nabyciu samochodu odkryliśmy ukryte wady? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: rzeczoznawcę Ryszarda Ciechańskiego i adwokat Magdalenę Wilk.
Pociąg szybszy od samolotu? Jest to możliwe. Projekt na niezwykłą kapsułę poruszającą się z prędkością ponad 1000 km/h wymyślili Polacy - Hyper Poland University Team. W Dzień Dobry TVN gościliśmy przedstawicieli grupy: Krzysztofa Tabiszewskiego i Łukasza Mielczarka. W czym ich kapsuła jest lepsza od innych superpociągów? Jak wygląda? Czy będzie jeździła pod ziemią czy na jej powierzchni? Czy taki transport jest bezpieczny? Jakie wyzwania czekają wynalazców?
Wielu z nas wozi na siedzeniach samochodu m.in. torby z zakupami, laptopy, zabawki i butelki z wodą. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne. Co się dzieje z tymi przedmiotami w razie wypadku? Ile wynosi ich tzw. masa chwilowa w momencie zderzenia z przeszkodą nieodkształcalną przy 50 km na godzinę? O tym w Dzień Dobry TVN mówił propagator bezpiecznej jazdy Sylwester Pawłowski.
Sprawca wypadku, Damian K.: "Wchodząc w dorosłe życie, zaczynam od tego, że upadam, trafiam do więzienia". O brawurze, zbytniej pewności siebie i niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, czyli jednych z głównych przyczyn wypadków drogowych rozmawialiśmy z Pawłem Tomaszkiem, organizator kampanii społecznej „Godzina jazdy na wózku” i Klaudią Podkalicką, kierowcą rajdowym i ambasadorką tej akcji.
Ze statystyk policyjnych wynika, że w tym roku w trakcie trzech dni Świąt Wielkanocnych doszło do 187 wypadków na drodze, w których zginęło aż 19 osób, a 261 zostało rannych. Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymano w tym roku? Co było powodem tak wielu kolizji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN asp. szt. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.
Używanie telefonu przez kierowcę podczas jazdy to wykroczenie za 200 złotych i 5 punktów karnych. Co można, a czego nie wolno robić za kółkiem? Jakie szalone rzeczy robią kierowcy podczas prowadzenia auta? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: współprowadzącego "Absurdy drogowe" Kamila Jaśkowskiego i st. asp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, a na drogach pojawia się coraz więcej motocykli. Dlatego też w dzisiejszym odcinku "Przyzwoitej jazdy" Marek Konkolewski i Paweł Płuska zajęli się tematem jednośladów. Po dość burzliwej dyskusji w studiu Dzień Dobry TVN Panowie doszli do wniosku, że kluczem do poprawy bezpieczeństwa jest wzajemny szacunek na drodze! Zgadzacie się z nimi?
Co denerwuje nas w komunikacji miejskiej? W studiu Dzień Dobry TVN o grzechach naszych i naszych współpodróżnych rozmawialiśmy z Tomaszem Sobierajskim i Wojtkiem Fiedorczukiem. Macie swoje ulubione miejsca w autobusach i tramwajach? Co Was najbardziej wkurza?
Temperatury na podwórku zachęcają do rowerowych wycieczek, jednak zanim "odpalimy" dwa kółka, warto zrobić ich przegląd. Co możemy zrobić sami, a z czym należy udać się do serwisu? Jakich gadżetów wymaga od nas prawo, a jakie będą modne w tym sezonie? Czy da się zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Na rogu Hożej i Marszałkowskiej - Filip Chajzer i wiosenny serwis rowerowy.
Każdej wiosny po roztopach na drogach pojawiają się dziury, często wypełnione wodą. Złe pokonywanie takich przeszkód może nas kosztować nawet utratę koła w aucie. Lepiej nad nimi "przelatywać" czy omijać? W cyklu "Przyzwoita jazda" Paweł Płuska i insp. Marek Konkowewski o tym, jak nie uszkodzić auta na dziurawej drodze i co zrobić, jeśli nam się to przydarzy.
Najtańsza odblaskowa plakietka kosztuje około 2 złotych. Ten kawałek plastiku sprawi, że wieczorem będziesz widoczny na drodze. Dzięki odblaskowi pieszy na poboczu widoczny jest z odległości 250 - 300 m. Bez niego kierowca zobaczy pieszego, w światłach reflektorów dopiero, kiedy ten jest od niego oddalony o zaledwie 40 - 60 m. Wtedy może być już za późno, by zareagować. Dlaczego nie nosimy odblasków, choć powinniśmy? Jakie gadżety pomogą nam być widocznymi na drodze? W Dzień Dobry TVN propagator dobrych zachowań na drodze Sylwester Pawłowski powiedział, w jakich sytuacjach mamy obowiązek nosić odblaski.
W styczniu ubiegłego roku średnia wartość polisy OC wynosiła 650 zł, a obecnie już ponad 1000 zł. Oznacza to, że w ciągu roku OC podrożało o 55 proc. Taki wzrost cen może doprowadzić do tego, że właściciele aut nie będą wykupywali tej polisy. Jakie kary grożą za brak OC? Kto płaci odszkodowanie w przypadku, gdy kolizję spowoduje właściciel samochodu bez OC? Jak mieć najtańsze OC na rynku? O tym w Dzień Dobry TVN mówili adwokat Eliza Kuna i dziennikarz TVN Turbo Patryk Mikiciuk.
Kto - jeszcze parę miesięcy temu - pomyślałby, że Fiat Seicento stanie się przedmiotem zainteresowania debaty publicznej w Polsce? Jednak stało się! Po kolizji, w której udział brała limuzyna przewożąca premier Beatę Szydło z prowadzonym przez 21-latka fiatem Seicento właśnie. Filip Chajzer spotkał się z Rafałem Biegunem, który zorganizował zbiórkę pieniędzy dla młodego kierowcy, i spytał się przechodniów, jaką furę kupiliby za 150 tysięcy złotych, które udało się zebrać! :)
Marcin Prokop: "Rozmawiałem ostatnio z pewnym mądrym człowiekiem, który zna się na motoryzacji i powiedział mi, że niedługo, jak będziemy kupować nowe auto, to kierownica będzie dodatkowo płatną opcją i to dopiero po podpisaniu stosownych dokumentów, że bierzemy na siebie odpowiedzialność, iż umiemy z niej korzystać. Bo samochody będą jeździć same". O samochodach, które jeżdżą same, warunkach jakie muszą być spełnione, żeby takie auta poradziły sobie na drodze, opowiedział nam Marcin Sawicki.
Kierowcom często zdarza się zapominać o tym, że znaki drogowe to nie tylko obrazki "na patykach", ale również to, co wymalowane jest białą lub żółtą farbą na drodze. Jak czytać znaki poziome? Czym różnią się białe od żółtych? W cyklu "Przyzwoita jazda" Paweł Płuska i insp. Marek Konkowewski pokazali jak wygląda stosowanie znaków poziomych w praktyce.
Białka Tatrzańska to chętnie wybierana przez Polaków, którzy chcą pojeździć na nartach, miejscowość. O tym, jaka czeka nas pogoda oraz, jak bezpiecznie dotrzeć do Białki Tatrzańskiej opowiedziała Dorota Gardias, która odwiedziła miasteczko BMW xDrive. Zobaczcie, dlaczego warto odwiedzić Białkę Tatrzańską.
NIK przeprowadziła kontrole na 240 przejazdach kolejowych. Na 172 z nich wykryła nieprawidłowości, ale ... tylko do 1-2% wypadków dochodzi z winy kolei, w 98% przypadków wina leży po stronie kierowców. O tych statystykach, z ekspertem ds. transportu Adrianem Furgalskim, rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska. Wniosek jest jeden: zachowujmy SZCZEGÓLNĄ ostrożność na przejazdach kolejowych!
Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.