Motoryzacja

  Motoryzacja

  Policja podczas kontroli drogowych może sprawdzić, czy licznik w samochodzie nie został przekręcony. - Rekordzista miał cofnięty drogomierz o 60 tys. km - powiedział podinspektor, Radosław Kobryś. W jaki sposób funkcjonariusze są w stanie zweryfikować stan licznika? Czy osoba, która nabyła auto ze fałszowanym urządzeniem, poniesie odpowiedzialność karną?

  Kierowcy chcieliby ubiegać się o zwrot składki OC, kiedy sprzedają auto z obowiązującą jeszcze przez jakiś czas polisą. Sprawdź, w jakiej sytuacji odzyskać składkę za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

  Wielu z nas zamierza spędzić Święta Bożego Narodzenia z rodziną, która nierzadko mieszka w innej części Polski. Jak przygotować się do drogi z dziećmi i jak ułożyć rzeczy w bagażniku? Co warto skontrolować przed odjazdem? Piotr Kraśko zapytał o to trenera ŠKODA Auto Safety, Dawida Zawadzkiego.

  Trzech kolekcjonerów z Łodzi przerobiło Fiata 126p z „kaszlaka” na elektryka. Ich Maluchem na prąd jeździli niedawno Richard Hammond i Ben Collins czyli Stig, znani z programu Top Gear. Jak daleko można dojechać elektrycznym fiatem i jak szybko ruszy spod świateł? W Dzień Dobry TVN sprawdzaliśmy, jak działa nowa wersja PRL-owskiego old schoola.

  Jak zareagować w sytuacji, gdy wracamy do samochodu i... okazuje się, że go tam nie ma, a podejrzewamy, że auto mogło zostać odholowane przez służby miejskie. Ile kosztuje odholowanie samochodu i jaki mandat grozi nam za parkowanie w niedozwolonym miejscu? Gościem Dzień Dobry TVN był Radosław Kobryś, Podinspektor z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Skuteczna pielęgnacja auta nie powinna ograniczać się wyłącznie do korzystania z myjni. Niezbędne jest także woskowanie samochodu, dzięki któremu pojazd lepiej wygląda i jest zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych.

  Przekroczenie prędkości to jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeń. Zgodnie z taryfikatorem mandatów maksymalna kara za ten czyn to 500 złotych. Czy w związku z niedawnymi doniesieniami na temat tragicznych wypadków spowodowanych zbyt szybką jazdą, kary przewidziane dla piratów drogowych są adekwatne do ich przewinień? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Januszem Popielem ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych i Adamem Kornackim, dziennikarzem TVN Turbo.

  ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Jazda na suwak to pojęcie, którego wciąż nie zna wielu polskich kierowców. Dla części z nich dojeżdżanie do końca pasa jest objawem megalomanii. Sprawdź, na czym polega jazda na suwak i jakie ma zalety.

  Wyjazd na zagraniczne wakacje samochodem to już w dzisiejszych czasach norma. Obecność Polski w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen, zniesienie kontroli granicznych i możliwość swobodnego podróżowania samochodem po Europie znacznie ułatwiają zwiedzanie „na własną rękę”. Pamiętać jednak musimy o tym, aby odpowiednio przygotować się na taką podróż. Bo udane i spokojne wakacje to nie tylko depilacja okolic bikini i radosne nakrycie głowy. Udane wakacje to przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie podróży. Sprawdź, o czym należy pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje?

  Planując zagraniczne wakacje, wielu z nas decyduje się na własny środek transportu w postaci samochodu lub motocykla. Zanim wyruszymy w drogę, warto dowiedzieć się, czy polisa komunikacyjna wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela będzie ważna w obcym kraju i czy warto ograniczać się tylko do posiadania ważnego OC.

  Jak wynika z badań, ośmiu na dziesięciu kierowców przynajmniej raz w tygodniu zetknęło się z agresją na drogach. Reporterowi Dzień Dobry TVN wydawało się, że znalazł sposób na agresywnych kierowców - chciał wyjechać na ulicę czołgiem. Nie było to jednak możliwe bez stosownych uprawnień.

  W dzisiejszych czasach nie ma już chyba osoby, która uważa, że blokada kierownicy i zamek w drzwiach są odpowiednim zabezpieczeniem przed kradzieżą pojazdu. Tylko skomplikowany, dobry alarm samochodowy może powstrzymać złodzieja przed kradzieżą pojazdu.

  Nie zawsze jest tak, że mamy przy sobie gotówkę. Mandat trzeba jednak zapłacić, dlatego można zdecydować się na tzw. mandat kredytowy, który można uregulować nieco później. Karę pieniężną za przekroczenie prędkości czy nieprawidłowe parkowanie można zapłacić także przez internet – dokładnie tak, jak inne rachunki. Procedura płatności online jest jednak w tym przypadku nieco inna.

  Obsługa sprzęgła i zmiana biegów w samochodzie to koszmar wielu przyszłych kierowców. Podczas pierwszych jazd trudno skoordynować ze sobą jedno i drugie. Jednak w interesie kierowcy i jego samochodu jest to, by szybko nauczyć się, jak prawidłowo zmieniać biegi.

  Rynek aut elektrycznych rozwija się coraz prężniej. Jednak mimo rosnącego zainteresowania ekologicznym i oszczędnym trybem życia, w Polsce wciąż panuje przekonanie, że samochody elektryczne nie są dla każdego. Ile naprawdę kosztuje ich zakup i utrzymanie? Jaki mają maksymalny zasięg? Czy ich ładowanie i serwis są problematyczne? Odpowiedzią na wszystkie wątpliwości jest Volkswagen ID.3, którego premiera jest zaplanowana na jesień 2019 roku.

  „Jeździsz jak baba” to jedna z najgorszych obelg, którymi można znieważyć kierowcę. Płciowy stereotyp trzyma się mocno, a przekonanie, że „baba za kierownicą” to kierowca gorszy wciąż pokutuje w głowach wielu użytkowników dróg.

  Samochody wyposażone w systemy ABS, HBA czy ESP były kiedyś marzeniem. Gdy na rynku pojawiły się pierwsze modele posiadające je w standardzie trudno było w to uwierzyć – przez lata kojarzone były wyłącznie z luksusowymi markami. Dziś nie jest to już luksus, to absolutna konieczność. Co więcej, to tylko początek funkcjonalności sprawiających, że bezpieczeństwo w samochodzie rośnie.

  Na pytanie „Jakim kierowcą jesteś?”, chętnie odpowiadamy: „Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie”. Okropnym wstydem jest natomiast przyznać się publicznie do jazdy dosyć ostrożnej lub po prostu przepisowej. Dobry kierowca to ten, który jeździ szybko – proste. Ten, który jedzie wolniej jest irytującym zawalidrogą i frajerem, który nie umie skorzystać z tego, co mu „fabryka dała”.

  Słowa „bezpieczny samochód” jeszcze kilka lat temu oznaczały pojazd, który zapewniał najlepszą ochronę pasażerów podczas wypadku. Dziś ta koncepcja odchodzi do lamusa. Współczesny pomysł na bezpieczeństwo jest prosty – trzeba po prostu nie dopuścić do wypadku. Podstawą bezpiecznej jazdy staje się inteligentny samochód. Czym dziś się charakteryzuje?

  Na czym polega i jak prawidłowo dokonać obywatelskiego ujęcia? Czy każdy może zatrzymać osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa? Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i jego żona insp. Izabela Ciarka zatrzymali w Krakowie pijanego kierowcę.