Wymiana oleju kojarzy się z silnikiem samochodowym. Jest to podstawa dbania o jakość jego działania. Często jednak zapomina się o innym bardzo ważnym urządzeniu, w którym należy wymieniać olej, a mianowicie o skrzyni biegów. Trzeba wiedzieć, ile wchodzi go do skrzyni biegów w poszczególnych modelach samochodów.
W każdym samochodzie można znaleźć co najmniej kilka czujników. W wielu pojazdach ich liczba liczona jest w dziesiątkach sztuk. Odpowiadają one za kontrolę praktycznie wszystkich elementów auta.
W piątek, 2 grudnia, wystartowała 60. edycja Rajdu Barbórka. Wśród kierowców, którzy wezmą udział w imprezie, nie zabraknie Krzysztofa Hołowczyca. Kto usiądzie obok jednego z najlepszych polskich kierowców rajdowych? Więcej w materiale Dzień Dobry TVN.
Bartosz Ostałowski pobił rekord Guinnessa.
Znajdziemy w nim kolekcję przedwojennych motorowerów.
Formuła 1 to niezwykle hermetyczne i elitarne środowisko. Doskonale odnalazł się w nim Marcin Budkowski, który na przestrzeni ostatnich lat miał szansę pracować z wieloma wybitnymi kierowcami, między innymi Michaelem Schumacherem, Lewisem Hamiltonem i Fernando Alonoso.
Renata i Izabela Kozłowskie zajmują się malowaniem motocykli i kasków aerografem. Siostry są w nielicznym gronie kobiet, które potrafią zaskoczyć właścicieli jednośladów niezwykłym talentem i kreatywnością.
Muszą spełnić bardzo dużo zadań.
Rolą akumulatora w starszych modelach samochodów było przede wszystkim uruchomienie silnika oraz zapewnienie dostarczenia energii do świateł.
Co roku dochodzi do kradzieży katalizatorów z zaparkowanych aut. Tylko od stycznia zniknęło ok. 4 tysięcy części, z czego ponad 700 to katalizatory na terenie województwa śląskiego. Jak uchronić się przed nieszczęściem?
Wyważanie kół to standardowa, ale często przez kierowców zapominana procedura, badająca poziom równomierności przenoszenia nacisku. Innymi słowy, wyważanie kół motocyklowych i samochodowych polega na wyrównaniu ich obręczy. Sprawdzamy, jak wygląda wyważanie kół.
Tuningowanie auta można podzielić na dwie bardzo różne kategorie. Pierwszą z nich jest pseudotuningowanie, które polega wyłącznie na nadaniu samochodowi atrakcyjnego wyglądu, bez wpływu na elementy jezdne. Prawdziwy tuning to między innymi modyfikacje silnika, ale przede wszystkim odpowiednie ustawienie zawieszenia auta. Gwintowane zawieszenie powoduje, że można odczuć zalety tuningowanego samochodu.
Małe samochody dostawcze to auta o nośności do 3,5 tony. Łączą walory mikrociężarówek z wyposażeniem typowych aut miejskich.
Jak będą działały nowe fotoradary? Kiedy i gdzie się pojawią?
Ekspert ds. bezpieczeństwa: "Prędkość zabija"
Silniki dieslowskie mają wiele zalet. Wytwarzają dużą moc przy relatywnie niskim zużyciu paliwa. Niestety, mają też bardzo istotną wadę – emitują dużo spalin, co gorsza, z bardzo niebezpiecznymi cząstkami stałymi.
Skrzynię biegów DSG testowano już w latach siedemdziesiątych w firmie Porsche. Dopiero jednak rozwój technologii umożliwił zastosowanie tego rozwiązania w samochodach produkowanych seryjnie.
Średni koszt ubezpieczenia samochodu OC wynosi obecnie około 500 zł. W najbliższym czasie może zostać znacznie podniesiony. Wpływa na to m.in. inflacja i rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdź szczegóły.
Sprawdź, jakie są prognozy cen paliw na Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada 2022.
Włosy mogą stanąć dęba na głowie, kiedy przejedzie obok nas pojazd rodem z horroru.
Kontrolka ESP to część systemu, który stworzono, by pomagał kierowcom w utrzymaniu kontroli nad autem. Stabilizuje tor jazdy i tym samym sprawia, że podróż jest bezpieczniejsza.
W 1882 roku Anglik James Atkinson stworzył skomplikowany silnik, którego najistotniejszym elementem było wydłużenie działania suwu pracy w stosunku do suwu wydechu. W związku z tym w momencie rozpoczęcia wydechu ciśnienie spalin jest praktycznie równe ciśnieniu atmosferycznemu. Pojawia się pytanie, dlaczego silniki te nie są powszechnie wykorzystywane?
Ruszyła akcja "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo". Sprawdź, za co można dostać mandat i gdzie zrobić darmowy przegląd.
W okresie jesienno-zimowym trudno zatroszczyć się o czystość samochodu. Zacieki na szybach, brudne światła czy błoto pokrywające karoserię to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się kierowcy z nadejściem chłodniejszych dni. Tymczasem zaniedbanie wyglądu pojazdu może skutkować mandatem. Jakie kary przewiduje nowy taryfikator? Na co zwracają uwagę policjanci podczas kontroli?
Poznaj porady ekspertek.
Czujnik Halla to urządzenie powstałe w USA w II połowie XIX w. Początkowo stosowano go w niektórych układach samochodu (czujnik Halla aparatu zapłonowego), ale obecnie jest wykorzystywany w wielu innych systemach auta, a także w telefonach. Zasadniczo jednak działa w ten sam sposób co ponad sto lat temu – mierzy natężenie pola magnetycznego.
Zadaniem rozrządu jest przeniesienie siły napędowej pojazdu z wału korbowego na wałki rozrządu. Nie ma znaczenia, czy służy temu pasek, czy łańcuch. Rozrząd decyduje o częstotliwości pracy zaworów ssących i wydechowych w komorach spalania. Przenosi on też czasem energię do napędzania pompy wody. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co ile wymienia się rozrząd.