Wypadanie zapłonu to stwierdzenie potoczne, którym określamy temporalny, ale powtarzający się brak uzyskania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. To jednak nie wszystko.
Rozwój technologii z jednej strony czyni użytkowanie samochodu bardziej komfortowym dla właściciela, z drugiej - ułatwia pracę złodziejom. Czym jest "Game Boy"? Tego dowiecie się z materiału Uwagi! TVN.
Złota godzina to dla zawodowych fotografów wyczekiwany moment, a dla kierowców - najbardziej niebezpieczny. Stanowi szczególne zagrożenie jesienią. Co kryje się za tym terminem? Na co należy zwrócić uwagę?
- Remontuję je od sześciu lat - mówi prezenter.
Wymiana koła w samochodzie to czynność, na którą zawsze warto być przygotowanym – nigdy bowiem nie wiemy, czy podczas jazdy nie przebijemy opony. Taka sytuacja jest najczęstszą przyczyną wymiany koła. Oprócz wiedzy, jak wymienić koło, do zmiany koła w samochodzie osobowym będziemy potrzebowali również kilku narzędzi.
Czy skutkują wzrostem cen?
Nie znasz odpowiedzi, płacisz.
Silnik spalinowy to silnik cieplny tłokowy, który montuje się w przeróżnych pojazdach. Jednostka napędowa tego typu została zbudowana w 1878 r. i była pierwowzorem popularnego silnika spalinowego czterosuwowego. Dowiedz się, jak działa i gdzie obecnie jest montowana.
Czujecie ciepło myśląc o podróży na Kubę, ale nie o papierologii i wysokich kosztach biletów? Półśrodkiem okazać się może wycieczka do... Otrębusów.
Ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego wyjaśnia wątpliwości.
Wymiana sprzęgła stanowi jedną z najdroższych usług dotyczących naprawy niesprawnego pojazdu, bez względu na to, czy chodzi o samochód osobowy, czy wymianę sprzęgła w motocyklu. Sprawdzamy, czy zawsze należy wymienić całe sprzęgło, czy można też np. wymienić pompę sprzęgła.
17 września 2022 roku w życie weszły istotne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów sprawi, że łatwiej będzie można otrzymać punkty karne, a w efekcie stracić prawo jazdy. Co jeszcze się zmieniło?
Wymiana płynu chłodniczego jest prostą czynnością, zapewniającą utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz silnika. Sprawdzamy, co ile trzeba wymieniać płyn chłodniczy, jakie są rodzaje płynów chłodniczych i dlaczego nie warto zastępować płynu wodą.
Poznaj rady dziennikarza motoryzacyjnego.
W 1957 roku Janusz Zygadlewicz zaprojektował mikrosamochód Smyk. Auto łączyło mobilność i kompaktowość. Dlaczego nie zostało wyprodukowane seryjnie? Jaka jest jego historia?
Jesień to czas, kiedy łatwiej spotkać zwierzynę na drodze. Kolizja może być bardzo niebezpieczna. Kierowcy, którym zdarzy się taka sytuacja, mają obowiązki, o których często nie zdają sobie sprawy. W efekcie pozostawiają potrącone zwierzęta na drodze. Jak powinniśmy się zachować po potrąceniu dzikiego lub domowego zwierzęcia? Jaka są kary za brak właściwej reakcji?
Choć według polskich przepisów apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia prywatnych aut, to jej posiadanie jest przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. A do tego, że kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu prawo nas obliguje. Za jej nieudzielenie może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Studenci Politechniki Gdańskiej samodzielnie zaprojektowali i zbudowali wyścigowy bolid, a obecnie testują jego moce podczas prestiżowych zawodów. O swojej pracy opowiedzieli Agacie Zjawińskiej.
W Mapach Google pojawiła się nowa funkcja. Umożliwia ona planowanie trasy podróży w taki sposób, aby zaoszczędzić na paliwie. Sprawdź, w jaki sposób działa nowa funkcja i jak ją włączyć.
Nalepki rejestracyjne przestaną obowiązywać. Od 4 września nie będzie obowiązku przylepiania ich na szybę, a także konieczności przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi. Co grozi za brak zdjęcia naklejki?
Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych podzespołów auta. Na poszczególne jego części działają czynniki, takie jak: temperatura, rodzaj nawierzchni czy otoczenie. Sprawdź, jak jest zbudowany i jak działa układ kierowniczy.
Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia.
"To działa i widać to w statystykach".
Od tego roku w życie wszedł nowy wzór specjalnej zielonej naklejki na szybę samochodu, która obowiązuje w tzw. strefach czystego transportu. Jakie informacje zostały na niej zawarte? Kiedy można dostać mandat?
Auto sprawne technicznie, ale zgodnie z polskim prawem nie można nim jeździć – takich sytuacji nie brakuje. Ile wynosi mandat za brak przeglądu? Co, jeśli stan pojazdu wzbudza wątpliwości? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują i jak zmienią się od 1 stycznia 2023 r.
Skąd ta nazwa? Jak działają?
Są dużo droższe od halogenów, ale mają kilka istotnych zalet.
Od 8 sierpnia egzaminatorzy WORD wznawiają protesty w całej Polsce. Komitet Egzaminatorów RP poinformował, że w związku z tym egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać. Egzaminatorzy nie poprowadzą testów, jednak obecnie część z nich została tylko ograniczona, a nie odwołana. Co wiadomo na ten temat?