Motoryzacja

  Motoryzacja

  Mandat to w Polsce uproszczony sposób prowadzenia postępowania m.in. w przypadku wykroczeń drogowych. Jest to dokument o określonych skutkach prawnych. Przyjęcie mandatu oznacza brak możliwości zaskarżenia zasadności jego otrzymania przez kierowcę.

  Klimatyzacja samochodowa w lecie jest bardzo przydatna – pozwala unikać upałów w czasie jazdy. W zimie też jest bardzo istotnym udogonieniem – pozwala unikać parowania szyb. Podstawową wadą klimatyzacji jest jej duża wilgotność. Takie warunki sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju szkodliwych grzybów. Dlatego okresowe odgrzybianie klimatyzacji jest koniecznym działaniem.

  Odma olejowa to inaczej przewód odpowietrzania komory korbowej, czyli kadłuba silnika. Komora korbowa to przestrzeń w komorze silnika, w której obraca się wał korbowy. W skrzyni korbowej dochodzi do wstępnego sprężenia mieszanki paliwowo – powietrznej, która następnie, wraz z domieszką oleju, trafia do cylindra – komory spalania.

  W Polsce nieoznakowane radiowozy wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Wielu kierowców mających świadomość tej sytuacji chętniej zdejmuje nogę z gazu. Wiedzą oni, że złamanie przepisów jest bardzo kosztowne, a nawet może zakończyć się utratą prawa jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych.

  Uszkodzony termostat może być powodem poważnej awarii. Jeżeli zawór się zepsuje, układ chłodzenia nie będzie funkcjonował poprawnie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy uszkodzonego termostatu, zanim będzie za późno.

  Coraz częściej na drogach można spotkać samochody z napędem hybrydowym. Znajdują się one w ofercie wielu producentów. Połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym pozwala zaoszczędzić paliwo dzięki uzyskaniu energii powstałej w czasie hamowania samochodu i wsparciu silnika spalinowego przy przyspieszaniu.

  Nadwozie auta to część, o którą koniecznie trzeba zadbać, zwłaszcza po zimie. Należy wówczas dokładnie umyć nadwozie samochodu z soli i zabezpieczyć lakierem antykorozyjnym. Oczywiście nie każde nadwozie będzie tak samo łatwe do wyczyszczenia. Sprawdzamy, jakie są rodzaje nadwozia, czym się różnią i jak o nie dbać.

  Najszybsze samochody świata przyciągają niebotycznymi osiągami i futurystycznym wyglądem. Są w stanie osiągnąć pierwsze 100 km zanim zdążymy mrugnąć powieką. Najlepsze samochody świata to jednak nie tylko prędkość, ale także komfort jazdy. Oddajemy się marzeniom i sprawdzamy listę najlepszych samochodów świata.

  Mycie tapicerki to czynność, którą warto wykonywać dokładnie i regularnie. W ciągu dnia tapicerka może bowiem przesiąkać wonią papierosów, zbierać różne zanieczyszczenia, aby w końcu stać się siedliskiem roztoczy i bakterii. Dowiedz się, jak skutecznie myć tapicerkę samochodową.

  Mandat za pasy nie jest tylko karą dla niestosującego się do obowiązujących przepisów kierowcy czy pasażera. Ma również motywować do niepopełniania tego wykroczenia w przyszłości.

  Koniec wakacji już za rogiem. Wiąże się to nierozerwalnie z trudnymi powrotami z miejscowości wypoczynkowych. Jak bezpiecznie wrócić do domu? Robert Stockinger rozmawiał o tym z Filipem Raszewskim, trenerem ŠKODA Auto Safety.

  Do tegorocznej rywalizacji pucharu Dacia Duster Elf Cup dołączył znany mistrz kulinarny, autor programów i książek kulinarnych Pascal Brodnicki, który zasiadł za kierownicą rajdowej wersji Dustera. Dacia Duster Elf Cup 2019 jest cyklem rajdów rozgrywanych w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Pascal Brodnicki ma już pierwsze sukcesy na swoim koncie, wraz z pilotem Ernestem Góreckim wygrali rywalizację II rundy pucharu. Na tym starcie dopiero się z Ernestem poznali.

  Po Slovakia Ringu i Salzburgringu, Porsche Sprint Challenge Central Europe (PSCCE) zawitało na Tor Poznań. W sobotę fani sportów motoryzacyjnych będą mogli obejrzeć kwalifikacje, dwa sprinty i wyścig Endurance. Od tego roku kierowcy ścigają się w nowych, łatwiejszych w prowadzeniu autach - Porsche 718 Cayman GT4. Jednym z fanów motoryzacji jest Radzimir Dębski (Jimek). Co muzyk lubi w samochodach? Rozmawiał z nim reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Od rana na polskich drogach trwa kaskadowy pomiar prędkości. Kontrole odbywają się w terenie zabudowanym, ale też poza nim. Jak informowała policja, celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo na drodze. Kaskadowy pomiar prędkości zakończy się dzisiaj o 22.00.

  Po Warszawie krąży tajemniczy samozwańczy strażnik praworządności, który robi zdjęcia ludziom łamiącym jego zdaniem przepisy drogowe i wysyła je na policję. Miesięcznie robi ich około 5 tysięcy! Jedną z osób, które przez strażnika praworządności dostała mandat jest Malina Błańska. Jakie wykroczenie popełniła? Czy wie, kim jest samozwańczy strażnik praworządności?

  Gdy żołnierz Bartłomiej Zgłobiś zauważył samochód prowadzony przez pijanego, postanowił go zatrzymać. Kierowcę obezwładnił i zawiadomił policję. Czym jest zatrzymanie obywatelskie? Czy każdy z nas może zatrzymać przestępcę? Jakich środków można wówczas użyć? Kiedy należy zawiadomić policję? W jakich sytuacjach narażamy się na odpowiedzialność karną? Studio Dzień Dobry TVN odwiedził Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

  Mimo że handlowanie punktami karnymi jest nielegalne, w internecie roi się od ogłoszeń, w których oferuje się ich zakup lub sprzedaż. Co grozi za handel punktami karnymi? Jak legalnie zredukować punkty karne? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego Marka Konkolewskiego.

  13 lutego minęła 15 rocznica śmierci Janusza Kuliga. W Dzień Dobry TVN wspominamy wybitnego rajdowca wraz z przyjaciółmi, rodziną i największym rywalem Janusza - Krzysztofem Hołowczycem: "Jasiu spoglądał mi w twarz i mówił - Ścigamy się".

  Leasing jest umową użyczenia na ustalonych wcześniej warunkach (m.in. regulowania ratalnych opłat). Najczęściej przedmiotem umowy jest samochód, który biorą w leasing nie tylko ludzie prowadzący działalność gospodarczą, ale również osoby fizyczne. Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji leasingu określone zostały w Kodeksie cywilnym (art. 7091 – 70918). O leasingu w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z Pawłem Svinarskim, vlogerem finansowm.

  Na zakup auta z importu decyduje się coraz więcej osób, mimo że wiąże się to z wieloma różnymi formalnościami oraz opłatami. Sprawdź, jakie są koszty rejestracji auta z zagranicy i jakie procedury się z tym wiążą.

  Prawo o ruchu drogowym rozróżnia kilkanaście kategorii prawa jazdy. Istnieją kategorie uprawniające do zasiadania za kierownicą np. pojazdów osobowych, rolniczych, ciężarowych lub autobusów.

  Olej silnikowy ma duży wpływ na poprawne działanie jednostki napędowej. To, jaki olej wybierzemy do silnika benzynowego, diesla czy silnika na gaz, jest tak ważne jak jakość paliwa. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni olej do danego pojazdu.

  Podatek od kupna samochodu stanowi jednorazową opłatę, którą każdy nabywca auta jest zobowiązany uiścić. Podatek przy kupnie samochodu należy do podatków od czynności cywilnoprawnych, a więc także takich, które dotyczą kupna i sprzedaży określonych produktów, w tym samochodów. Sprawdzamy, ile wynosi podatek od kupna samochodu i jak go zapłacić?

  Wprowadzenie norm emisji spalin sprawiło, że katalizator samochodowy stał się nieodłącznym elementem każdego pojazdu silnikowego. Nie trzeba być ekologiem, żeby wiedzieć o szkodliwym działaniu spalin samochodowych. Katalizator ma wpływ na zmniejszenie emisji gazów powstających w procesie spalania paliwa.