Małe samochody dostawcze – wielkie wsparcie przedsiębiorcy

Samochód
Małe samochody dostawcze – wielkie wsparcie przedsiębiorcy
Źródło: zoomstudio/Getty Images
Małe samochody dostawcze to auta o nośności do 3,5 tony. Łączą walory mikrociężarówek z wyposażeniem typowych aut miejskich. Po polskich drogach jeździ ich sporo, ponieważ stanowią doskonałe wsparcie dla małego i średniego biznesu. Dodatkowym atutem jest to, że do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B.

W każdym mieście i miasteczku nietrudno natknąć się na oblepione naklejkami z nazwami firm małe samochody dostawcze, przeznaczone do przewozu towaru niewielkich gabarytów – wypieków z piekarni, kwiatów, niewielkich paczek z firm kurierskich czy niedużych elementów budowlanych. Małe, ale pakowne samochody dostawcze doskonale spełnią swoją rolę, kiedy dopiero wypływa się na szerokie wody biznesu.

Motoryzacja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę

Małe samochody dostawcze – co je wyróżnia?

Małe auta dostawcze odniosły sukces na rynku, co jest efektem przemyślanej oferty, w której w parze idą zarówno wygody auta osobowego, jak i zalety dużych aut dostawczych. Dzięki takiemu połączeniu małe dostawczaki stanowią świetnie skrojoną ofertę dla drobnych przedsiębiorców, a dodatkowym atutem są możliwości odpisów podatkowych i odzyskiwania podatku VAT, jak to się dzieje w przypadku ciężarówek czy większych samochodów dostawczych. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by w weekend – zamiast załadować zaplecze małego auta dostawczego towarem – wrzucić tam rowery i wyjechać za miasto, doceniając walory typowe dla osobówki, jak np. klimatyzacja, system multimediów, kamery cofania oraz szereg innych udogodnień, w które wyposażone są małe samochody dostawcze.

Małe auta dostawcze – spory wybór

Z roku na roku oferta małych aut dostawczych się powiększa. Poza zaletami związanymi z wymienionymi wyżej ulgami podatkowymi powody ich popularności są czysto pragmatyczne. W miastach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, zamiast wielkogabarytowych pojazdów sprawdzają się małe dostawczaki. Nie bez znaczenia są kamery cofania i czujniki parkowania, które znajdują się w standardowym wyposażeniu u części modeli. Krótko mówiąc, małe auto dostawcze wszędzie wjedzie, łatwo się nimi manewruje. Jaki powinien być mały dostawczak? Bez wątpienia pakowny, aby można było zmieścić w nim jak najwięcej towaru, który zostanie później sprzedany. Oprócz tego powinien mieć atrakcyjną cenę i spalać jak najmniej paliwa. Elementy wyposażenia aut osobowych weszły już na stałe do segmentu małych aut dostawczych – są to poduszki oraz kurtyny powietrzne, klimatyzacja, dotykowy system sterowania multimediami. Małe auta dostawcze, których marek cieszą się największym powodzeniem? Pionierem wśród pojazdów osobowo-dostawczych jest samochód marki Citroën Berlingo, dostępny na rynku od 1996 roku. Można wybrać dwie długości nadwozia – 4380 mm lub 4628 mm. Pojemność części załadunkowej to odpowiednio 3,3 m3 albo 3,7 m3. Auto w wersji kombi swobodnie przewiezie pięć osób z bagażami lub towar o wymiarach 1200 × 800 mm. Po godzinach pracy może być wykorzystywane do przewożenia sprzętu do kite'u, windsurfingu czy rowerów.

Zbliżony gabarytowo do Berlingo jest samochód marki Peugeot Partner, który zadebiutował w tym samym roku. Dostępny w różnych rozmiarach, oferuje sporą przestrzeń załadunkową, niezłą zwinność i klasyczną francuską urodę. Starsze modele można kupić za około 20 tys. zł, rocznik 2018 kosztuje 75 800 zł. Natomiast firma Renault w segmencie małych samochodów dostawczych proponuje model Kangoo, gdzie można wybierać spośród dwóch odmian nadwozia – jako kombivana dla pięciu osób, a także furgonu dwuosobowego. Najtańsza wersja w silniku benzynowym kosztuje 62 tys. zł. Chętnie kupowanym małym dostawczakiem jest również samochód marki Ford Transit Connect w wersji Ambiente lub Trend w wersji z dwoma różnymi rozstawami osi – z częścią ładunkową o pojemności do 3 m3 lub 3,7 m3. Natomiast spośród marki Fiat można wybrać dwa modele – bardzo małego Fiorino i większego Doblo. Wśród zupełnych maluchów z segmentu aut dostawczych powodzeniem cieszą się również marki Peugeot Bipper oraz Citroën Nemo.

Wielkie samochody na start
Źródło: Dzień Dobry TVN

Małe samochody dostawcze używane

Małe dostawczaki są tak popularne, że poszczególne modele ukazują się już w następnych generacjach, a kolejne, nowe wersje wypierają starsze. Stąd bardzo szeroki rynek używanych małych samochodów dostawczych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: zoomstudio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości