Wymiana koła w samochodzie to czynność, na którą zawsze warto być przygotowanym – nigdy bowiem nie wiemy, czy podczas jazdy nie przebijemy opony. Taka sytuacja jest najczęstszą przyczyną wymiany koła. Oprócz wiedzy, jak wymienić koło, do zmiany koła w samochodzie osobowym będziemy potrzebowali również kilku narzędzi.
Zmianę koła w samochodzie należy zacząć przede wszystkim od upewnienia się, że jesteśmy widoczni i bezpieczni. Konieczne będzie zablokowanie pozostałych kół za pomocą klinu i wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Do wymiany koła w samochodzie będziemy potrzebowali także podnośnika, za pomocą którego uniesiemy pojazd.
Proces wymiany koła w aucie składa się z kilku etapów, ale ostatecznie nie powinien być trudny. Najważniejsze przy zmianie koła w aucie jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Pamiętajmy również, by nie popełnić bardzo popularnego błędu podczas wymiany koła – śruby przy nowym kole dokręcamy na początku delikatnie, a maksymalnie dopiero po zdjęciu podnośnika, czyli w momencie, gdy koło stoi już na ziemi.
Motoryzacja
Motoryzacja
Wymiana koła w samochodzie – kiedy należy to zrobić?
Wiedza o tym, jak wymienić koło w samochodzie, przydaje się każdemu kierowcy w dwóch rodzajach sytuacji. Pierwsza dotyczy sezonowej wymiany kół. Jeżeli nie korzystamy z opon wielosezonowych, to powinniśmy oddać samochód do warsztatu celem wymiany opon na zimowe lub letnie. Równie dobrze możemy to jednak zrobić samemu, dzięki czemu jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić pieniądze.
Drugą przyczyną wymiany kół w samochodzie jest oczywiście złapanie tzw. gumy, czyli przebicie opony w trakcie jazdy. W takiej sytuacji możemy zadzwonić po pomoc drogową, ale zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie samodzielne wymienienie koła w aucie. Proces wymiany koła w samochodzie nie należy do najtrudniejszych. Ze względu na to, że pęknięta opona to przypadłość, która może nam się zawsze przytrafić, warto wiedzieć, jak skutecznie wymienić koła, pamiętając przy tym o najważniejszym – bezpieczeństwie.
Zmiana koła w samochodzie – jakie narzędzia będą potrzebne?
Do zmiany koła potrzebne nam będzie kilka narzędzi – niektóre z nich są niezbędne, inne natomiast znacznie ułatwiają pracę. Do sprawnej wymiany koła potrzebujemy:
- sprawnego koła zapasowego;
- rękawiczek ochronnych;
- podnośnika samochodowego (lewarka);
- kamizelki odblaskowej lub w ostateczności innych elementów odblaskowych;
- trójkąta ostrzegawczego;
- klucza do kół samochodowych;
- klina pod koła.
Dobrym sposobem na ułatwienie pracy jest wożenie w samochodzie popularnych napojów gazowanych lub specjalistycznych płynów do rozpuszczania twardych zabrudzeń, smarów i tłuszczu. Dzięki temu proces odkręcania śrub w kołach samochodowych będzie znacznie łatwiejszy.
Jak wymienić koło w samochodzie – przewodnik krok po kroku
Jeżeli podczas jazdy usłyszeliśmy charakterystyczny "wybuch", to znak, że prawdopodobnie któraś z opon samochodu została przebita. Co należy zrobić w takiej sytuacji i jak wymienić koło?
- Stańmy na poboczu w bezpiecznym miejscu, zaciągnijmy hamulec ręczny i włączmy światła awaryjne. Szukając miejsca do postoju, kierujmy się bezpieczeństwem – krótka jazda na przebitej oponie nie spowoduje większych strat, jednakże przejechanie pół kilometra może przyczynić się do deformacji piast, szprych lub tarczy koła.
- Ustawmy trójkąt ostrzegawczy z tyłu pojazdu i podłóżmy specjalny klin, ewentualnie kamienie lub cegły pod koła, które nie będą unoszone (np. lewe koła, jeśli będziemy wymieniali prawe koło). Z bagażnika wyciągnijmy koło zapasowe i klucz do kół. Jeżeli jest ciemno, warto zaopatrzyć się w latarkę (najlepiej czołową) i kamizelkę odblaskową.
- Montujemy podnośnik w specjalnie wyznaczonym przez producenta miejscu. Znajdziemy je po charakterystycznym wgłębieniu wyczuwalnym od dołu nadwozia. Koło unosimy tylko na taką wysokość, jaka jest konieczna do jego demontażu.
- Zdejmujemy kołpak koła i odkręcamy śruby. Jeżeli mamy z tym trudności, można polać je płynem do rozpuszczania tłuszczu lub popularnym napojem gazowanym.
- Nakładamy nowe koło i zakręcamy śruby. Pamiętajmy, aby nie dokręcać ich jeszcze maksymalnie.
- Zdejmujemy podnośnik, wciąż nie usuwając klinów. W tym momencie należy z maksymalną siłą dokręcić śruby koła.
- Zakładamy ponownie kołpak na felgę.
- Chowamy wszystkie narzędzia i składamy trójkąt ostrzegawczy. Zdejmujemy klin. Jesteśmy gotowi do drogi – wymiana koła w aucie zakończona została powodzeniem.
Zobacz także:
- Duże zmiany na stacjach paliw od 1 października. Czy skutkują wzrostem cen?
- Pytanie od policjanta za 3 tysiące złotych. Nie znasz odpowiedzi, płacisz
- Co warto wiedzieć o silniku spalinowym?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mny-Jhee/Getty Images