Motoryzacja

  Motoryzacja

  Podatek od kupna samochodu stanowi jednorazową opłatę, którą każdy nabywca auta jest zobowiązany uiścić. Podatek przy kupnie samochodu należy do podatków od czynności cywilnoprawnych, a więc także takich, które dotyczą kupna i sprzedaży określonych produktów, w tym samochodów. Sprawdzamy, ile wynosi podatek od kupna samochodu i jak go zapłacić?

  Wprowadzenie norm emisji spalin sprawiło, że katalizator samochodowy stał się nieodłącznym elementem każdego pojazdu silnikowego. Nie trzeba być ekologiem, żeby wiedzieć o szkodliwym działaniu spalin samochodowych. Katalizator ma wpływ na zmniejszenie emisji gazów powstających w procesie spalania paliwa.

  Pierwotnie hamulce w samochodach oparte były na systemie linek. Po naciśnięciu pedału hamulca linki rozciągały tzw. rozpieraki, które dociskały szczęki do bębna. Ten system hamowania porzucony został w latach 50. Zastąpiły go, stosowane do dziś, hamulce hydrauliczne.

  Malowanie felg aluminiowych lub stalowych można powierzyć specjaliście lub zrobić to samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na drugą z wymienionych możliwości, należy wcześniej dowiedzieć się nieco na temat technik malowania.

  Na ulicach europejskich państw z roku na rok przybywa aut. Do najpopularniejszych marek samochodów zaliczają się m.in. te niemieckie i amerykańskie. Poznaj ich zalety i dowiedz się, co sprawia, że mają aż tak wielu zwolenników.

  Homologacja jest procesem, na podstawie którego może być wydana decyzja o dopuszczeniu pojazdu do ruchu albo maszyny do jej użytkowania.

  Gaz sekwencyjny to nowoczesna instalacja gazowa LPG IV lub V generacji, najczęściej montowana w samochodach. Dzięki niej paliwo gazowe trafia do silnika za pośrednictwem wtryskiwaczy. Jej zaletą jest niska awaryjność. Praktycznie nie powoduje też zakłóceń pracy silnika.

  Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym po zakupie samochodu trzeba go zarejestrować w starostwie właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania właściciela auta. Sprawdźmy, ile kosztuje rejestracja samochodu.

  Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest czynnością, o której nie powinno się zapominać. W przeciwnym razie kierowcy oraz wszystkim pasażerom w czasie jazdy grożą co najmniej niezbyt miłe doświadczenia w postaci nieprzyjemnego zapachu z otworów wentylacyjnych w pojeździe. Czytaj dalej i sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie klimatyzacji w aucie.

  Opony letnie, zimowe, całoroczne – niby na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, ale właściwy dobór opon do auta to nie kwestia intuicji. Jeśli nie bardzo wiemy, jak właściwie dobrać opony, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów lub poznać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować.

  Są tu jacyś wielbiciele motoryzacji? Osoby, dla których auto to ikona, na którą się chucha i dmucha? Dla których samochód to wręcz jeden z domowników? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, jakie gadżety do samochodu są najbardziej popularne i chętnie kupowane na prezent wielbicielom czterech kółek.

  Diagnosta samochodowy na co dzień stoi przed nie lada wyzwaniem – na własną odpowiedzialność stwierdza, które pojazdy mogą być dopuszczone do ruchu drogowego. Sprawdzamy, na czym polega kurs na diagnostę samochodowego, jakie są uprawnienia diagnosty samochodowego i na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie.

  Gaśnica samochodowa to niezbędny element wyposażenia każdego dopuszczonego do ruchu po drogach publicznych samochodu osobowego w Polsce. Jeśli w Twoim aucie nie ma gaśnicy, powinieneś czym prędzej ją nabyć. Czytaj dalej i sprawdź, ile kosztuje gaśnica samochodowa i jaki rodzaj wybrać.

  Elektronika samochodowa to nieodłączny element każdego nowego pojazdu. Układy elektroniczne w samochodach stosuje się już od lat 80. XX wieku. Chociaż implementowane zastosowania są coraz efektywniejsze, co jakiś czas w każdym pojeździe należy zrobić przegląd elektroniki samochodowej, naprawić lub wymienić poszczególne elementy. Sprawdzamy, jak działają poszczególne układy elektroniki samochodowej.

  Eksploatacja samochodu to naturalny proces, w którego trakcie niektóre części się zużywają, a inne psują. Dotyczy do wszystkich pojazdów, także aut tanich w eksploatacji, palących mało benzyny (lub z instalacją gazową). Sprawdzamy, co wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych?

  Kierowca i pilot rajdowy Jarosław Kazberuk chce wystartować w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. Na tę okazję jego ekipa zamierza zbudować samochód elektryczny. Skąd wziął się ten pomysł? Jak zamierzają ładować samochód podczas rajdu? Jarka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Czym grozi korzystanie z telefonu, podczas prowadzenia samochodu? Dlaczego tak trudno jest nam się od tego powstrzymać? Gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN byli: Konrad Maj - psycholog społeczny i Kuba Giermaziak - kierowca wyścigowy.

  Przepychanie się w drzwiach, żeby zająć miejsce, głośne rozmowy przez telefon, jedzenie aromatycznych potraw - to tylko niektóre grzechy pasażerów komunikacji miejskiej. Jakie są jeszcze inne niedopuszczalne zachowania w tramwaju, metrze, czy autobusie? Jak na nie reagować? Sprawę zbadał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Czy crossover to coś à la SUV? A może SUV zawiera elementy crossovera, czy odwrotnie? Czym różnią się od siebie te dwa typy aut? Znajdźmy różnice pomiędzy nimi i zdecydujmy, co wybrać - SUV czy crossover?

  Od tygodnia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50km/h na terenie zabudowanym, utracą prawo jazdy. Na jak długo? Czy prawo nie jest zbyt rygorystyczne? Czy zwiększy to bezpieczeństwo na drogach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Emila Rau, „Łowcę radarów”, Jakuba Przygońskiego, kierowcę rajdowego i Janusza Popiela, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

  Od piątku 12 października 2018 obowiązuje w Polsce nowe oznaczenie paliwa. Zamiast znanych nam skrótów, takich jak ON czy przekreślone Pb pojawią się nowe. Jakie? Po co UE wprowadza nową dyrektywę? Z Patrykiem Mikiciukiem, dziennikarzem TVN Turbo rozmawiał Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Czego brakuje polskim kierowcom? Dlaczego wciąż tak dużo osób ginie na naszych drogach? Na co powinniśmy zwracać większą uwagę? O błędach, które popełniamy za kierownicą rozmawialiśmy z Pawłem Płuską, dziennikarzem Faktów TVN i Sylwestrem Pawłowskim, ekspertem propagującym zasady bezpieczeństwa na drodze: "Wydaje nam się, że potrafimy jeździć. (...) Dzisiaj do końca dnia w Polsce 8 osób zginie, 108 będzie rannych, w tym troje dzieci..."

  W zeszłą niedzielę w okolicy miasta Dolny Kubin, doszło do tragicznego wypadku, w którym udział brało 3 polskich kierowców. W wyniku czołowego zderzenia śmierć poniósł 57-letni Słowak. Polscy kierowy ścigali się na słowackiej drodze łamiąc wszelkie przepisy drogowe. Okazuje się, że sprawcy wypadku od lat organizowali nielegalne wyścigi samochodowe. Dlaczego tak sobie upodobali Słowację? Jaka kara grozi kierowcom za spowodowanie wypadku? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Patorę, dziennikarza "Uwagi" oraz Artura Włodarskiego, dziennikarza motoryzacyjnego.

  Od dziś, tj. od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Mateuszem Hładkim zaznaczył, że w razie kolizji kierowca, będący sprawcą zdarzenia ma obowiązek podać dane swojego ubezpieczyciela. W jaki sposób można sprawdzić jego wiarygodność? Dodał również, że w razie wątpliwości zawsze będzie można wezwać patrol policji. W jakich przypadkach trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny?

  Ostatnio na warszawskim moście Poniatowskiego doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem 17-letniej rowerzystki. Nastolatka jadąc chodnikiem wpadła pod pędzący samochód. Tylko w minione wakacje doszło do kilku tysięcy kolizji z udziałem rowerzystów. Co jest tego przyczyną? Zła infrastruktura rowerowa czy brak umiejętności i znajomości przepisów ruchu drogowego? Dlaczego rowerzyści wolą korzystać z chodników? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Popiela ze Stowarzyszenia "Alter Ego".

  Już za moment niektórzy wsiądą do samochodu i ruszą na wakacje. Czy będą stali w korkach na trasach szybkiego ruchu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza TVN24 BiS Mateusza Walczaka, aby powiedział, które fragmenty polskich ekspresówek i autostrad są nadal w budowie.

  W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.

  Moda na elektryczne hulajnogi i segway'e rośnie. Sprzęt ten może osiągać sporą prędkość. Czy poruszanie się czymś takim po ulicach i chodnikach jest dozwolone przez polskie prawo? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.