O tym, jakie perełki zaprojektowała i których tzw. moto-śmieci używa do produkcji wyrobów jubilerskich, opowiedziała w materiale Dzień Dobry TVN Joanna Karlik-Knocińska.
Nowe dowody rejestracyjne samochodów w Polsce będą wydawane osobom, które złożą o nie wnioski po 1 maja 2022 r. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Dlaczego? Co się zmieniło?
Każde poruszające się ciało natrafia na opór powietrza. Siła ta jest odczuwalna np. podczas jazdy samochodem czy rowerem. Dowiedz się, na czym polega to zjawisko i jaki ma wpływ na zużycie paliwa czy stan opon.
Blokada rozrządu to narzędzie nieodzowne przy wszelkich pracach z tym elementem napędu. Przed rozpoczęciem prac rozrząd trzeba zablokować w pozycji uniemożliwiającej jego przesunięcie, aby później nie mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniej pozycji rozrządu. Poszczególne koła zablokowane są w odpowiednich pozycjach i dzięki temu można wymienić łańcuch lub pasek bez ryzyka przesunięcia się kół na niewłaściwą pozycję.
Odcinkowy pomiar ruchu w skrócie nazywany jest OPP. Pierwsze tego typu rozwiązania wprowadzone zostały w Polsce w 2015 roku. Na czym polegają? Gdzie się znajdują? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Mężczyzna postanowił połączyć ważne dla niego sfery i stworzył projekt opierający się na wspólnych podróżach z 12-letnią córką.
Sytuacja związana z przejazdem samochodem na żółtym świetle nie jest jednoznaczna, ale taki przejazd może być uznany za złamanie prawa i skutkować karą. Ile wynosi mandat? Kiedy można przejechać na żółtym świetle?
Fiat 126p, czyli maluch, nie był ani szybki, ani wygodny, nawet niespecjalnie tani. Mimo to stał się legendą. O fenomenie auta ze snów Kowalskiego porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Przemysławem Semczukiem, dziennikarzem i publicystą.
W niektórych samochodach często unosi się aromat jedzenia czy woń papierosów. Aby je zniwelować, można sięgnąć po specjalne zapachy do aut w postaci np. zawieszek, ale są również inne sposoby na jego usunięcie. Poznaj oryginalny patent z wykorzystaniem kawy.
Może się przydać, jeśli planujemy wjechać do konkretnych krajów. Do których?
Czujnik temperatury silnika to niewielki element układu silnika o długości kilku centymetrów. W jego dolnej części umieszczony jest czujnik pobierający dane o temperaturze, w związku z czym jest on zanurzony w płynie chłodniczym. W górnej części znajduje się gwint, który umożliwia zamocowanie czujnika w odpowiednim miejscu, a na samej górze tzw. gniazdko podłączone do przewodu, za pomocą którego dane przesyłane są do komputera.
W związku z zakręceniem gazu dla Polski wiele osób obawia się, że może zabraknąć różnego rodzaju paliw, w tym ropy. Obecne źródła tego surowca są dywersyfikowane i pozyskiwane nie tylko z Rosji. Jak wygląda sytuacja w Polsce i skąd pozyskiwane są benzyny? Czy jest się czego obawiać?
Szpachla to masa o uniwersalnym zastosowaniu. W zależności od składu można ją wykorzystywać do wyrównywania i wygładzania wielu powierzchni.
O podróżach kamperem marzy wielu Polaków. Bohater reportażu programu Uwaga TVN postanowił kupić takie auto. Niestety szybko okazało się, że nowy nabytek pozostawia wiele do życzenia. Jak nie dać się oszukać?
22 kwietnia 2002 roku z zakładu FSO wyjechał ostatni Polonez. Mimo że produkcję zakończono 20 lat temu, w Polsce ciągle mamy zarejestrowanych 33 000 tych samochodów. Za co je kochamy?
Sprawdź, co oznacza każda z nich i dlaczego nie można ich ignorować.
W wielu autach możliwe jest włączenie dodatkowej funkcji, która ułatwia parkowanie. Na joysticku sterującym lusterkami powinien znaleźć się dodatkowy symbol, który świadczy o tym, że samochód ma taką opcję. Jak ją włączyć? Jak pomaga w parkowaniu?
Wizyta u mechanika samochodowego może być nie mniej stresująca niż ta u dentysty. Obawiając się wysokich kosztów naprawy, czy to zęba, czy auta, możemy odkładać go w nieskończoność. Warto jednak się zmobilizować, aby uniknąć zwiększenia kosztów. Sprawdź, co zrobić, aby wizyta u mechanika przebiegła bezstresowo i komfortowo.
W najnowocześniejszych samochodach coraz większy udział ma elektronika. Aby mieć nad nią pełny nadzór, na desce rozdzielczej musiało pojawić się coraz więcej kontrolek i różnego rodzaju wyświetlaczy. Tak duża liczba danych przekazywanych kierowcy niesie ze sobą spore ryzyko rozproszenia uwagi poprzez skupienie się na odczytywaniu wskazań, a nie na drodze. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a w konsekwencji do różnego rodzaju kolizji. Odpowiedzią na ten problem jest Head-up Display.
Bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami na drodze pozwala uniknąć nie tylko kolizji, ale i stresu. Do tej pory kierowcy trzymający się przepisów czuli się zagrożeni przez tych podjeżdżających za blisko i domagających się ustępowania im miejsca. Radar Fotorapid PRO mierzący odległości między pojazdami stanowi odpowiedź na ten problem.
Silniki benzynowe cały czas dominują na drogach. Wynika to z tego, że są trwalsze od silników diesla, dlatego ich zakup jest bardziej ekonomiczny. Silniki benzynowe zdecydowanie lepiej od diesli sprawdzają się też w ruchu po mieście. Starsze jednostki benzynowe wyróżniają się mniej skomplikowaną konstrukcją, natomiast nowsze są efektywniejsze i mają dużą wydajność. Ważne jest też ich coraz mniejsze spalanie.
Inflacja rośnie, rosną również ceny używanych samochodów. W związku ze zmniejszeniem produkcji nowych aut, spada ich ilość na rynku wtórnym. Prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach tempo podwyżek nie będzie zwalniać.
Ekonomiczna jazda samochodem to inaczej mówiąc ecodriving. Jej podstawą jest taki sposób prowadzenia auta, aby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej paliwa. Odpowiedni sposób jazdy może pozwolić na zaoszczędzenie 5–25 proc. paliwa.
Pomimo obniżek VAT kierowcy krótko cieszyli się niskimi cenami na stacjach benzynowych. W ubiegłym tygodniu podrożał zarówno olej napędowy, jak i benzyna Pb95. Dlaczego ceny paliw wciąż rosną? Ile aktualnie trzeba za nie zapłacić?
Z początkiem 2022 roku wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące podwyżki kwot mandatów i punktów karnych, ale i zmian, które dotyczą okresu ich przedawnienia. Przedawnienie punktów karnych po dwóch latach od uprawomocnienia się mandatu, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, jest niezgodne z Konstytucją.
Aplikacja do zamawiania przejazdów umożliwiła swoim użytkowniczkom korzystanie z usługi „Dla niej”. Dzięki temu będzie możliwość zamówienia taksówki z kierowczynią. Ma to na celu nie tylko promowanie kobiet w „zawodach postrzeganych jako męskie”, ale również podniesie komfort i poczucie bezpieczeństwa użytkowniczek.
Szalejące ceny paliwa dają w kość kierowcom. Choć nie sposób powstrzymać rosnące koszty surowców, to warto przestawić się na ekologiczny sposób jazdy. Jego tajniki zgłębiał Robert Stockinger wraz z Sylwestrem Pawłowskim, znanym jako Świadomy Kierowca.
Dzięki tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo zmniejszył się z 23 na 8%, jednak niższe ceny nie utrzymały się długo. W obecnej sytuacji kluczowe w oszczędzaniu na benzynie może okazać się stosowanie pięciu sposobów obniżających jej zużycie podczas jazdy. Sprawdź je.