Ekonomicznie i ekologicznie, czyli sposoby na tanią jazdę. "Spokojnie zaoszczędzisz 2-2,5 tys. złotych w ciągu roku"

Jak oszczędzać paliwo?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Eko jazda, czyli jak zaoszczędzić na paliwie
Eko jazda, czyli jak zaoszczędzić na paliwie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Szalejące ceny paliwa dają w kość kierowcom. Choć nie sposób powstrzymać rosnące koszty surowców, to warto przestawić się na ekologiczny sposób jazdy. Jego tajniki zgłębiał Robert Stockinger wraz z Sylwestrem Pawłowskim znanym jako Świadomy Kierowca.

Ekologiczna jazda

Ekologia to nie tylko fanaberia tych, których na nią stać, ale też realny sposób na to, by zaoszczędzić pieniądze. To ważne, zwłaszcza w dobie rosnących w zawrotnym tempie cen paliwa. Choć oczywiście wciąż najtańszym sposobem jest piesza wycieczka lub wyprawa rowerowa, to nie zawsze taka opcja jest możliwa.

- Eko jazda daje nam korzyści ze strony finansowej, ale ta technika jazdy przekłada się na korzyści ekologiczne ponieważ emitujemy dużo mniej szkodliwych substancji - wyjaśnia Sylwester Pawłowski. - Do tego nie ścieramy klocków hamulcowych i tarcz, z których pył znajduje się potem w powietrzu - zaznacza.

Jak zatem jeździć, bo oszędzać?

- Wbrew pozorom nie chodzi o jazdę ślamazarną i powolną jak zawalidroga - podkreśla Sylwester Pawłowski. - Eko jazda to jest taka inteligentna taktyka poruszania się po drodze, stosowanie konkretnych technik w odpowiednich sytuacjach, dzięki czemu oszczędzamy bardzo dużo na paliwie i eksploatacji samochodu - dodaje.

Sposoby na tanią jazdę

Podstawową zasadą która powinna towarzyszyć wszystkim kierowcom jest maksymalne skupienie. Pozwala ono na baczną ocenę sytuacji i dostosowanie techniki jazdy do zmieniających się warunków na drodze. Przewidując ruchy innych kierowców można zastosować m.in. hamowanie silnikiem.

- Niektórzy myślą, że jak silnik głośno pracuje, to zużywa dużo paliwa, a jest wręcz przeciwnie - podkreśla Sylwester Pawłowski. - Hamując silnikiem samochód w ogóle nie spala, jest zerowe zużycie paliwa lub energii elektrycznej.

Kluczem do zrozumienia eko jazdy, jest świadomość, kiedy konsumowana jest największa ilość nośnika energii.

- Najwięcej paliwa potrzebujemy, jak przyśpieszamy, bo to jest najtrudniejszy moment - wyjaśnia Sylwester. - Podczas jazdy z nadmierną prędkością, opór, który stawia powietrze sprawia, że zużywamy paliwo w bardzo dużych ilościach. Kolejnym przykładem jest podjazd pod górę. Można zastosować analogię do jazdy rowerem. Każdy, kto to robił, wie, w których sytuacjach najbardziej pieką mięśnie, czyli jak ruszamy, jedziemy bardzo szybko, czy podjeżdżamy pod górę.

Dla eko jazdy niezwykle ważna jest dynamika - przyspieszenia powinny być energiczne i zdecydowane, jednak nigdy gwałtowne, w miarę możliwości należy utrzymywać stałą prędkość i wyprzedzanie ruchów innych kierowców.

- W zasięgu każdego jest redukcja 15-20 proc. zużycia paliwa - twierdzi Sylwester Pawłowski. - Jeżeli ktoś w ciągu miesiąca pokonuje 2 tys. km, to stosując te techniki, spokojnie zaoszczędzi 2-2,5 tys. złotych w ciągu roku - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości