Motoryzacja

  Badania psychologiczne kierowców pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

  Nawet najbardziej pojemny bagażnik samochodu osobowego może nie zmieścić wszystkich przygotowanych na wyjazd walizek i przedmiotów, tym bardziej jeśli chcemy przewieźć rowery lub narty? W tym przypadku niezbędny okaże się bagażnik dachowy. Sprawdźmy, jaki model możemy wybrać!

  Badanie techniczne pojazdu to obowiązek właścicieli aut. Na czym polega? W stacji diagnostycznej oceniany jest stan techniczny samochodu, po czym zapada decyzja, czy może on zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Przegląd jest odpłatny, należy go regularnie powtarzać i nie zawsze kończy się pomyślnie.

  Bagażnik rowerowy na hak to najlepsza opcja do transportu wielu rowerów w przypadku wysokich aut, w których montaż bagażnika na dachu jest utrudniony. Oczywiście auto musi być wyposażone w hak holowniczy.

  Wycieczki rowerowe, turystyka zorientowana na rowery, zorganizowane rajdy, wyjazdy, wyścigi – poruszanie się rowerem staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Z tych samych powodów częściej kupujemy bagażniki rowerowe. Na jaki bagażnik na rower najlepiej się zdecydować?

  Na weekendową wycieczkę za miasto dla całej rodziny albo dłuższą wyprawę podczas urlopu może nie wystarczyć zawartość nawet największego bagażnika. Dzięki instalacji boxu dachowego możemy znacznie powiększyć przestrzeń na bagaże w swoim aucie. Jaki box dachowy wybrać?

  Zignorowanie kwestii wymiany filtrów w aucie może kosztować nas sporo niepotrzebnych nerwów i narazić na straty finansowe. Gdy zaś nie zadbamy o filtr paliwa w naszym nowoczesnym aucie, uszkodzeniu mogą ulec zaawansowane systemy wtryskowe. Co ile wymieniać filtr paliwa?

  System ESP to układ elektroniczny, dzięki któremu możliwe jest stabilizowanie toru jazdy w czasie skrętu. Niezależnie od marki i modelu samochodu, system ESP współpracuje z systemami ABS oraz ASR i jest uaktywniany samoczynnie. W dużym skrócie ESP to system, który przyhamowuje jedno bądź więcej kół w czasie lekkiego poślizgu na zakręcie.

  Filtr powietrza to jeden z najbardziej niedocenianych elementów składających się na układ dolotowy. Samochodowe filtry powietrza są odpowiedzialne za oczyszczanie wchodzącego do silnika powietrza ze spalin, kurzu oraz pyłów. Sprawdź, co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie.

  Pozwalają na bezpieczne ominięcie przeszkody. Ułatwiają cofanie czy parkowanie, ale nie zwalniają ze zwykłej uwagi podczas wykonywania skomplikowanych manewrów na drodze. Czujniki parkowania to bardzo pomocny element w aucie. Sprawdźmy, jak działają.

  W Polsce obecnie na trasach znajduje się przynajmniej 500 fotoradarów. Niektóre są w miejscach widocznych, inne w mniej widocznych. Fotoradar wykonuje zdjęcia, rejestruje przejazd samochodów i przesyła do odpowiednich służb, a kolejno w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości, na adres właściciela pojazdu jest wysyłany mandat.

  Wielu posiadaczy samochodów, niezależnie od rocznika i modelu, prędzej czy później zmierzy się z pytaniem, jaki akumulator do samochodu wybrać. Jest to element podlegający ciągłej eksploatacji, dlatego co jakiś czas konieczna jest jego wymiana. Sprawdź, jaki akumulator do samochodu osobowego warto nabyć.

  Utrzymanie wnętrza auta w czystości to wyzwanie. Usługę czyszczenia tapicerki samochodowej możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie i wydać kilkaset złotych. Możemy to również zrobić samemu. Od czego zacząć?

  Nieczyszczona klimatyzacja samochodowa może być źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem dróg oddechowych. W zabrudzonej klimatyzacji odkładają się bowiem groźne grzyby i bakterie. Aby się ich pozbyć, należy regularnie dezynfekować klimatyzację.

  Od 250 do 400 zł trzeba zapłacić profesjonalnej firmie za kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu. W jego skład wchodzi odkurzanie, pranie tekstyliów, czyszczenie szyb i plastików. Możemy również zlecić mycie zewnętrzne auta. Ale wszystkie te czynności możemy także wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

  Diesel czy benzyna? To odwieczny dylemat osób, które rozglądają się za nowym samochodem. Te dwa typy silników to najczęściej wybierane silniki do aut osobowych na świecie. I choć w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się silniki hybrydowe i elektryczne, to stare i lubiane „benzyniaki” i diesle są najczęściej spotykanymi silnikami na drogach.

  Dobór akumulatora do samochodu to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Tymczasem wybór odpowiedniego modelu nie jest niczym trudnym, jeśli zna się podstawowe informacje dotyczące posiadanego auta, jak również najczęściej występujących na rynku akumulatorów. Czytaj dalej i dowiedz się, jak powinien wyglądać dobrać akumulator do auta.

  Wiodące na rynku koncerny od lat inwestują w elektryczne samochody. Według analiz, w roku 2020 blisko 40% autobusów komunikacji miejskiej będzie posiadać zelektryfikowany napęd. Czy równie dynamicznie będzie rozwijał się rynek elektrycznych samochodów osobowych?

  Autostrady i drogi ekspresowe w naszym kraju wchodzą w skład polskiej sieci dróg krajowych. Drogi ekspresowe i autostrady w Polsce są bardzo ważną częścią tras międzynarodowych i międzyregionalnych, a ich łączną długość przekracza 8 tysięcy kilometrów. Sprawdź, gdzie są planowane kolejne drogi ekspresowe.

  Gadżety samochodowe to nieodłączny element większości samochodów na świecie. Dzięki nim można umilić czas spędzony w czasie podróży lub efektywniej korzystać z pojazdu. Przekonaj się, jak wybrać gadżety samochodowe na prezent i jakie są najpopularniejsze gadżety samochodowe dla pań.

  Nadajnik GPS do samochodu to jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów motoryzacyjnych, zwłaszcza w przypadku samochodów flotowych. System GPS do samochodu pozwala na sprawne i skuteczne sprawdzenie lokalizacji konkretnego pojazdu.

  Autostrada A4 jest najdłuższą tego typu drogą w Polsce. Jadąc nią, można pokonać odcinek od Zgorzelca aż do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec. Za poruszanie się po niektórych odcinkach autostrady A4 trzeba uiścić opłatę. Gdzie na autostradzie A4 są bramki z opłatami?

  Polerka samochodowa w dobrych rękach jest w stanie odświeżyć nawet najbardziej wyblakły i pozbawiony blasku lakier. Polerka do samochodu nie należy do najtańszych urządzeń. Ile kosztuje polerka samochodu? Trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 150-300 zł, a w przypadku profesjonalnych polerek samochodowych (lub polerek samochodowych pneumatycznych) nawet z kosztami przekraczającymi tysiąc złotych.

  Trójkąt ostrzegawczy jest obligatoryjnym wyposażeniem każdego samochodu. W przypadku postoju na drodze lub na poboczu (poza terenem zabudowanym) konieczne jest ustawienie trójkąta samochodowego w określonej odległości od samochodu. Trójkąt odblaskowy (lub nieco droższy trójkąt ostrzegawczy LED) pomoże nam zachować bezpieczeństwo na drodze i uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń. Gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy? Jakie jest jego zastosowanie i czy lepiej wybrać trójkąt odblaskowy, czy może trójkąt ostrzegawczy LED?

  Wentyl samochodowy został wynaleziony już w XIX wieku. Od tamtego czasu służy wszelkim samochodom, ale jednocześnie montuje się wentyle samochodowe w rowerach (tzw. wentyl Schradera, jeden z trzech najpopularniejszych obok Dunlopa i Presty). Jaka jest historia go urządzenia? Jak odkręcić wentyl samochodowy i co jaki czas należy wentyl samochodowy wymienić? Sprawdzamy!