Wydawać się może, a nawet często natrafić można na opinie, że wielkie, globalne marki mają nieco inne priorytety niż ekologia. Okazuje się, że niekoniecznie. Dobrym przykładem jest właśnie marka BMW, powszechnie znana za sprawą pojazdów, które od 1916 roku wprowadza na rynek. Dlaczego? Co takiego robi? Spieszymy z odpowiedzią.
Bezbarwne spaliny wydobywające się z rury wydechowej świadczą o poprawnym działaniu silnika i jego podzespołów. Jeżeli jednak usuwane z rury wydechowej spaliny są zabarwione, to trzeba liczyć się z koniecznością wizyty u mechanika.
Jak skarbówka dowie się, ile kosztował samochód? Rząd planuje ułatwić urzędom skarbowym pozyskiwanie informacji o wartości pojazdów kupowanych i dziedziczonych. Jakie kary grożą za nieodprowadzenie należnego podatku?
Kara za brak ubezpieczenia OC jest nakładana na właścicieli pojazdów już za jeden dzień przerwy między umowami. Kwota zależna jest od długości przerwy w ubezpieczeniu i rodzaju pojazdu. Ile wynoszą kary w 2022 roku?
Niewypełnianie poleceń podczas kontroli drogowej może kosztować nas 500 zł. Od 9 lutego weszły nowe zasady, które warto znać, aby uniknąć mandatu. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli?
Aby legalnie "wsiąść za kółko", nie trzeba być pełnoletnim, wystarczy mieć prawo jazdy B1. Dzięki tej kategorii pojazdami (niektórymi!) mogą kierować już 16-latkowie. Czy jednak rzeczywiście kategoria ta cieszy się dużą popularnością? A może wręcz odwrotnie?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu powinno zawierać kilka elementów. Mówi o tym odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury. Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w Polsce i innych krajach?
Z końcem roku 2021 miał zostać usunięty obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Rząd nie zdążył jednak z przygotowaniem potrzebnych przepisów. Z tego powodu termin zniesienia tego obowiązku przesunięto na koniec stycznia 2022 r. Co jeszcze się zmieni?
Katalizator to urządzenie, które nie służy wyłącznie do oczyszczania spalin. Ma on również wpływ na jakość pracy silnika. Zapchany katalizator może być przyczyną poważnej awarii. Sprawdź, jak tego uniknąć.
Akumulator używany od kilku lat zaczyna powoli tracić swoje właściwości i nagle może przestać działać. Wówczas konieczna jest jego wymiana. Przy odłączaniu akumulatora bardzo ważna jest kolejność działań. Od czego zacząć?
Wymiana płynu hamulcowego to jeden z ważniejszych sposobów koniecznej konserwacji pojazdu – zarówno samochodu, jak i motocyklu. Wpływa na wydajność i skuteczność działania układu hamulcowego. Jazda na zużytym płynie może skończyć się tragicznie, gdyż hamulce będą wówczas działały z opóźnieniem. Jak go wymienić, co ile należy tę czynność powtarzać i czy lepiej zrobić to samemu (np. za pomocą maszyny do wymiany płynu hamulcowego), czy też zlecić serwisowi?
Oznaczenia opon samochodowych wskażą nam, czy guma będzie rozmiarem pasować do naszego auta. Dzięki nim dowiemy się również, z jaką prędkością możemy jeździć na oponach oraz kiedy i przez kogo zostały wyprodukowane.
Gdy świeci się kontrolka ABS, to jest to znak, że pora odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy. Jednak wstępną diagnozę problemu można wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić.
W pojazdach samochodowych w wyniku spalania paliwa powstaje mieszanka gazów, która usuwana jest z pojazdu poprzez układ wydechowy. Bezbarwne spaliny świadczą o dobrej pracy silnika. Natomiast jeżeli są zabarwione, może to być oznaką poważnych problemów z silnikiem. Co może oznaczać biały dym z rury wydechowej?
Silnik elektryczny to maszyna, która za pomocą pola magnetycznego zamienia energię elektryczną w mechaniczną. To popularne urządzenie z roku na rok jest angażowane do wykonywania przeróżnych czynności i znalazło już swoje zastosowanie w niejednej branży. Poznaj jego historię, budowę i zastosowanie.
Szczególnie teraz, gdy mamy w Polsce rekordowe ceny paliwa, kierowcy szukają sposobu, by zaoszczędzić. Świetnym patentem na zmniejszenie wydatków jest jazda defensywna. Stosowanie się do kilku zasad, pomoże w redukcji kosztów. Co należy zrobić?
"Takiego trendu w motoryzacji jeszcze nie widziałem"
Posiadanie samochodu z klimatyzacją to duży komfort użytkowania. Klimatyzacja podczas letnich upałów daje przyjemny chłód, z kolei zimą pomaga odparować szybę. Aby sprawnie działała, niezbędne jest nabijanie klimatyzacji. Na czym polega ten zabieg?
Fiat 125p bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych aut okresu PRL-u. Uznany za legendę polskiej motoryzacji samochód, do dziś można spotkać na polskich ulicach. Jego niespotykaną wersję posiada pan Roman Rogatka, który o swoim nabytku opowiedział w Dzień Dory TVN.
Prawie każdy kierowca spotkał się z sytuacją, w której akumulator odmówił mu posłuszeństwa. Dzieje się to najczęściej w miesiącach zimowych, kiedy starsze akumulatory bardzo łatwo rozładowują się w niskich temperaturach. Warto wiedzieć, co wtedy robić i jak odpalić samochód z kabli.
Jeden z czternastu egzemplarzy auta wyprodukowanego przeszło 80 lat temu w Polsce można podziwiać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Czym wyróżnia się na tle motoryzacyjnym minionego czasu Stoewer Grief?
Wołgi kilkadziesiąt lat temu były najpopularniejszymi samochodami, o których marzył każdy obywatel. Mimo upływu lat, nadal wiele ludzi ma do nich sentyment. W Dzień Dobry TVN o swoich zabytkowych pojazdach opowiedzieli Krzysztof Palmer oraz Bronisław Apfeld.
Niewątpliwą zaletą zakupu opon bieżnikowanych jest ich cena – znacznie niższa w porównaniu do opon produkowanych fabrycznie. Mogą być one nawet o połowę tańsze. Należy jednak pamiętać, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Nie warto kupować więc opon bieżnikowanych po bardzo atrakcyjnej cenie, w mało znanym warsztacie. W takim przypadku ryzyko wadliwie działającego ogumienia jest bardzo duże.
Agata i Robert Hendzel z miłości do motoryzacji założyli w Będzinie muzeum zabytkowych samochodów z lat 20. i 30. ubiegłego wieku . W swojej kolekcji mają 28 pojazdów, a najstarszy z nich – Bartolomeo pochodzi z 1902 roku. Czy można poruszać się nimi po ulicach miasta? Jak na samochody z duszą reagują inni? O tym wszystkim ze swoimi gośćmi rozmawiała Dagmara Kowalczyk.
Pasy bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie chronić osoby przemieszczające się pojazdami. Zdarza się jednak, że dorośli i dzieci korzystają z nich nieprawidłowo. Jakie błędy najczęściej są popełniane?
Adam Kornacki opowiedział o kulisach swojej pracy i zdradził, co lubi robić w wolnym czasie.
Hydrofobizacja to technika, która do motoryzacji przeszła z lotnictwa. Polega na pokryciu szyby specjalnym preparatem, który umożliwia szybsze oczyszczenie jej z deszczu i śniegu. W ramach tego działania szyba uzyskuje właściwości hydrofobowe, czyli odpychające cząsteczki. Wszystko dzięki nanotechnologii, która wykorzystuje struktury makrocząsteczek. Ponieważ woda nie przylega do szyb, hydrofobizację nazywa się często niewidzialną wycieraczką.
Volkswagen Financial Services, jako odpowiedzialna firma z branży motoryzacyjnej, pomaga poprzez dostarczanie mobilności i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.