Motoryzacja

  Motoryzacja

  Niektórzy do egzaminu na prawo jazdy podchodzą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Dlaczego mają problem ze zdaniem go? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Markiem Konkolewskim z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym i Krystyna Niewińską - bohaterką programu TTV "Nauka Jazdy".

  Od 1 maja motocykliści w Warszawie mogą jeździć po wyznaczonych buspasach. To dobry pomysł? Będzie bezpieczniej? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem i motocyklistą Pawłem Płuską oraz ekspertem w zakresie ruchu drogowego Markiem Konkolewskim.

  Kiedy robi się cieplej, wiele osób decyduje się na zakup roweru. Czym - oprócz wzrostu - kierować się przy jego wyborze? Po czym poznać, że rower jest odpowiedni do naszego wzrostu? W jakie gadżety powinni zaopatrzyć się właściciele rowerów? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym z Mateuszem Mielczarkiem i Krzysztofem Nigotem.

  W większości krajów europejskich apteczki samochodowe są obowiązkiem każdego kierowcy. W Polsce, według obowiązujących przepisów, apteczka samochodowa jest wymagana od kierowców taksówek, autobusów, samochodów ciężarowych. Musimy pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego, mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Posiadanie apteczki wiele nam ułatwi. Co powinno się znaleźć w apteczce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.

  Polska to w Europie czwarty kraj od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Dane są bardzo niepokojące...Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy między 18 a 24 rokiem życia. Młodym kierowcom towarzyszy często brawura i zbytnia pewność siebie, nie potrafią natomiast postrzegać ryzyka. Kierowcy zawodowi są poddawani badaniom psychologicznym. Dlaczego kandydaci na prawo jazdy kategorii B nie przechodzą takich testów? Czy zmieni się coś w systemie szkolenia kierowców? Z dr Dorotą Bąk-Gajdą, psychologiem transportu i Dariuszem Markiem Szczygielskim z ośrodka szkolenia kierowców rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Przy takiej pogodzie sezon rowerowy uważamy za otwarty. Na dachu Dzień Dobry TVN Maja Włoszczowska podpowiedziała, czym się kierować podczas zakupu roweru. Czy wysoka cena roweru oznacza też bezpieczeństwo? Czy kask jest niezbędny podczas rodzinnych przejażdżek rowerowych?

  "Raz, dwa, trzy... zginiesz Ty" - tak nazywa się kampania, która ma wstrząsnąć polskimi kierowcami i pokazać, jak tragiczne w skutkach mogą być błędy popełniane na drodze. Czy tego typu szokujące akcje przynoszą oczekiwane rezultaty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił socjolog Tomasz Sobierajski. Obok niego na kanapie usiedli: rzecznik KSP Sylwester Marczak i rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej Arleta Pęconek. Zapytaliśmy ich, jakie są główne przyczyny wypadków na drodze i ilu sprawców wypadków komunikacyjnych odsiaduje wyroki w polskich więzieniach.

  Czy nawigacji GPS można bezgranicznie ufać? I co niej sądzi kierowca rajdowy Klaudia Podkalicka? Klaudia zabrała naszego dziennikarza Roberta Stockingera na przejażdżkę. Czy nawigacja GPS doprowadziła ich do celu?

  Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają problem z zaparkowaniem samochodu, ponieważ przeznaczone dla nich miejsca są zajmowane przez osoby nieuprawnione. Dlaczego ludzie bez uprawnień blokują miejsca z kopertami? To brak empatii czy wygodnictwo? Jak reagują, kiedy zwraca się im uwagę? Czy grożą im za to jakieś kary? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Olegiem Nowakiem i działaczką Fundacji Kulawa Warszawa Katarzyną Bierzanowską. Nasi goście wytłumaczyli również, dlaczego miejsce parkingowe z kopertą jest szersze od innych.

  Statystyki wypadków na polskich drogach są zatrważające. Czy zaostrzenie przepisów dla młodych kierowców to zmieni? Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku będą poddani pewnym ograniczeniom. Jakim? Czy egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej? W jakiej sytuacji młody kierowca będzie skierowany na kurs reedukacji? Gościem Dzień Dobry TVN była Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy.

  Jak pokazują statystyki, na polskich drogach dochodzi do coraz większej ilości wypadków. Paradoksalnie im gorsze warunki drogowe, tym lepiej jeździmy. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje agresję wśród kierowców? Czy kobiety faktycznie gorzej sobie radzą za kierownicą niż mężczyźni? I co zrobić, by wypadków było mniej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andrzeja Markowskiego, psychologa transportu.

  W nocy z soboty na niedzielę w Świdniku młody, pijany kierowca śmiertelnie potrącił rodzinę z dzieckiem. Sprawca z miejsca zdarzenia zbiegł, jednak został już zatrzymany. Okazuje się, że na polskich drogach dochodzi średnio do dwóch śmiertelnych wypadków dziennie. Rodzina kierowcy ze Świdnika próbowała zatuszować dowody wypadku. Dlaczego jest tak wysokie przyzwolenie na pijanych kierowców? Czy programy prewencyjno-edukacyjne nic nie dają? Czy wysoka grzywna rzędu 20 tys. zł mogłyby to zmienić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Mariusza Sokołowskiego.

  Jakiś czas temu informowaliśmy, że w Jaworznie od 19 miesięcy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego. Niestety dobra passa się skończyła. Niedawno na ul. Podwale zginęła, przechodząca przez jezdnię, kobieta. Co w tym miejscu nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych? Czy problemem jest tylko szeroka ulica? Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN wytłumaczył to zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie Tomasz Tosza.

  W 2018 roku kierowców czekają duże zmiany. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał udać się na kurs reedukacji. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i co jeszcze się zmieni? Gościem Dzień Dobry TVN był dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marek Konkolewski.

  W Jaworznie od półtora roku nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku na drodze, a stłuczki i kolizje to naprawdę rzadkość. Jak udało się doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym mieście? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Mimo bardzo wielu apeli i wiadomościach o tragicznych skutkach jeżdżenia na gazie, kierowcy - będący pod wpływem alkoholu - nadal siadają za kierownicę samochodu. Dlaczego tak się dzieje? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychiatrą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Alter Ego” Januszem Popielem. Dowiedzieliśmy się również, jak alkohol wpływa na mózg.To bardzo interesujące.

  Podstawą bezpiecznej jazdy jest dobra znajomość auta, którym się poruszamy. Jasno świecące żarówki, działające wycieraczki, opony przystosowane do panującej pory roku, naładowany akumulator, systemy bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP... To wszystko składa się na poczucie bezpieczeństwa w naszym samochodzie, a co za tym idzie - lepsza jazdę. Jak sprawdzić czy nasz samochód jest w pełni sprawny? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger poprosił o kilka rad eksperta motoryzacyjnego Marcina Kiełczewskiego.

  Jedną z przyczyn powstawania smogu jest bezprawne usuwanie filtrów cząstek stałych w autach z silnikami diesla. O tym, jak trują nas spaliny samochodowe rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem dr n. med. Tadeuszem Zielonką z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Markiem Józefiakiem z Greenpease Polska. Co można zrobić, aby zminimalizować natężenie ruchu w miastach i spaliny samochodowe?

  Od pewnego czasu za przekroczenie prędkości o 50 km/h kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące. Procedura jest prosta, dzieje się tak, jeśli na gorącym uczynku przyłapie nas patrol policyjny. A jak to wygląda w przy przypadku fotoradaru? Czy to prawda, że fotoradar może zrobić zdjęcie tyłu pojazdu? I co, gdy na nadesłanym przez policję zdjęciu znajduje się kilka aut? Czy fotoradar jest w stanie wskazać, które z nich przekroczyło prędkość? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spytała o to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym.

  Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.

  Samochód śledzony za pomocą sygnału GPS dzięki specjalnej aplikacji. Dzięki temu ubezpieczyciel wie, czy kierowca jeździ bezpiecznie, zgodnie z przepisami drogowymi i, czy potrafi dostosować styl jazdy do panujących warunków i na tej podstawie ustala wysokość składki OC. Taki pomysł wprowadzono już w życie w kilku krajach. Jak sprawdziłby się Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN Paweł Blajer z TVN24 BIS.

  Przebite opony, porysowane karoserie, podtruwanie zwierząt czy ostre kołki wbijane w jezdnię... Jak rodzą się takie, idiotyczne pomysły na prywatną wendetę lub może głupi żart? O niebezpiecznych przedmiotach zainstalowanych w jezdni na trasie Piła - Kaczory, z podkomisarz Żanetą Kowalską rozmawiał Robert Stockinger, a o innych sposobach na "wymierzanie sprawiedliwości" na własną rękę rozmawialiśmy z dr. Mariuszem Sokołowskim.

  Największe szanse na wpadnięcie w poślizg mamy zimą, jednak patowe sytuacje na drodze mogą zdarzyć się przez cały rok. Warto więc przeszkolić się na taki wypadek. W szkoleniu z wyprowadzania auta z poślizgu wziął udział dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger. Jak twierdzi, powinien w nim wziąć udział każdy kierowca. Zobaczcie gdzie można się przeszkolić.

  Wakacje lubią spędzać w Polsce. Zawsze podróżują w nocy, kiedy dzieci śpią, bo - zdaniem Marcina Hakiela - spokój dzieci w samochodzie, to też spokój kierowcy. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel opowiedzieli nam o tym, jak bezpiecznie przewozić dzieci i, jak wybrać fotelik dla dziecka do samochodu. Okazuje się, że aż 70 proc. ludzi montuje foteliki nieprawidłowo lub źle je dobiera do samochodu i do dziecka.

  Co aktorka Katarzyna Bujakiewicz robiła w centrum Krakowa? Kradła rowery! Ambasadorka marki ŠKODA postanowiła sprawdzić, jak ludzie zabezpieczają swoje rowery i czy przechodnie reagują na kradzież roweru. W studiu Dzień Dobry TVN, razem z Radosławem Jaskulskim, ekspertem ŠKODA Szkoła Auto, opowiedziała nam o akcji WeLoveCycling i o tym, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru.

  Bartek Jędrzejak spotkał się z Moto Dolls on Tour czyli paniami, które wybierają się w charytatywną podróż motocyklami po Europie. Na co zbierają pieniądze?

  1 czerwca tego roku weszły w życie zmiany dotyczące prawa drogowego. Jakie? Ile lat grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a ile za ucieczkę przed radiowozem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN insp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.