"Przekazywanie danych ubezpieczycielom nie ma podstaw prawnych".
Jak zaparkować samochód w mieście, aby nie dostać mandatu?
Nawet nie próbujemy sobie wyobrażać, jak wyglądałaby podróż samochodem pozbawionym świateł. To po prostu niebezpieczne i surowo zabronione. Światła w samochodzie to obowiązkowa część jego wyposażenia.
W panującym w Polsce klimacie konieczne jest stosowanie opon na dwa sezony: zimowy i letni. Przez wiele miesięcy w naszym kraju panują temperatury, które wymuszają używanie opon zrobionych z mieszanki dobrze sprawdzającej się w niższych temperaturach. Kiedy najlepiej zmienić opony?
Koleiny, które powstają na drodze, nie są zjawiskiem nowym. Już przed wiekami na ubitym trakcie z czasem pojawiały się charakterystyczne wyżłobienia. Stanowiły one pewne utrudnienie w podróżowaniu, ale dopiero w erze samochodów stały się realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób podróżujących tymi pojazdami.
Intensywnym opadom zwykle towarzyszy słaba widoczność za kierownicą. Jej poprawie służą światła przeciwmgielne. Nieodpowiednie użycie tych świateł stwarza zagrożenie na drodze, za co kierowca może dostać mandat. Jak używać świateł przeciwmgielnych w trakcie ulewy?
Resort finansów od 1 stycznia 2022 roku planuje zmiany w odprowadzaniu podatków, które znacząco wpłyną na ceny aut używanych. Nowe przepisy mają wynikać z tzw. Nowego Ładu, przygotowywanego przez rząd. Jakich cen możemy się spodziewać?
Dawniej korzystaliśmy z kart motorowerowych, obecnie ich miejsce zajęła kategoria AM. Została ona dodana do prawa jazdy w 2013 roku. Dodawana jest automatycznie, kiedy dostaje się dokument z dowolną, inną kategorią.
Dlaczego mierzy się grubość lakieru w samochodzie? Jest to najlepszy sposób na stwierdzenie, czy dany egzemplarz samochodu był lakierowany raz. Warto pamiętać, że określenie oznaczające pomiar grubości lakieru dotyczy nie tylko warstwy wierzchniej, ale wszystkich warstw, którymi pokryte zostały blachy, czyli również podkładu pod lakier. Jeżeli okaże się, że warstwa lakieru jest większa niż przy jednorazowym lakierowaniu, może to oznaczać, że jest to samochód po stłuczce lub że jego karoseria była wcześniej porysowana.
Wielu kierowców w różnych sytuacjach na drodze łamie niektóre przepisy ruchu drogowego. Czasami wymaga tego sytuacja. Choć podwójna linia ciągła na jezdni oznacza z reguły zakaz wyprzedzania, to nie zawsze on obowiązuje. Kiedy i kto może ją przejechać?
Budowa samochodów robi się coraz bardziej skomplikowana. Większość napraw czy diagnoz wymaga udania się do profesjonalnego warsztatu. Niezmienny pozostaje jedynie sposób sprawdzenia stanu akumulatora. Bez większego problemu można zrobić to samodzielnie.
Wielu kierowców po zapaleniu się pomarańczowej kontrolki w pojeździe nie reaguje tak, jak należy. Zwlekają z zatankowaniem i ufają, że skoro samochód jedzie, to nic złego się nie dzieje. To poważny błąd, który może skutkować nawet uszkodzeniem silnika.
Na skutek ostatnich powodzi na zachodzie Europy tysiące samochodów zostało zalanych. Część z tych pojazdów może zostać sprowadzona do Polski. Z pewnością nie wszyscy sprzedawcy przedstawią ich prawdziwą historię. Czym grozi kupno auta po powodzi i jak je rozpoznać?
Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.
Holowanie samochodu to czynność, z którą prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się każdemu kierowcy. Pozornie może wydawać się prostym manewrem, lecz w rzeczywistości wielu kierowców, nawet z długim stażem, popełnia mnóstwo kardynalnych błędów. Sprawdź, jak poprawnie holować samochód.
Mocno schłodzone wnętrze samochodu często jest niezbędne, aby móc komfortowo się nim przemieszczać w trakcie upałów. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio używać klimatyzacji, by nie zaszkodzić pojazdowi i zdrowiu osób, które nim jeżdżą. Poznaj zasadę 5 minut.
Źródłem prądu w samochodzie jest akumulator. W wyniku użytkowania może się rozładować i wymagać podłączenia do prostownika. Sprawdźmy, w jaki sposób podłączyć kable do akumulatora.
Klapki i japonki to obuwie, na które latem decydujemy się najczęściej. W upalne dni sprawdzają się doskonale, bo są lekkie, przewiewne i wygodne, a w tym sezonie także wyjątkowo modne. Czy mogą sięgać po nie także kierowcy? Czy prowadzenie auta w klapkach czy japonkach jest bezpieczne? W niektórych przypadkach można dostać nawet 500 zł mandatu i sześć punktów karnych.
Sobiesław Zasada to jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych. Choć w styczniu obchodził 91. urodziny nie zamierza rezygnować ze swoje pasji. Kierowca wrócił właśnie z rajdu Safari. Skąd czerpie siłę do jazdy? Czy zamierza wystartować w kolejnych rajdach? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Europejski standard emisji spalin określa wartość dopuszczalnej emisji tlenków azotu, węgla, cząstek stałych i węglowodorów. Obowiązuje od 1993 roku i dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów, w tym również rolniczych. Co warto wiedzieć o normach Euro?
Rodzice często nie wiedzą, kiedy dziecko może jeździć z przodu w samochodzie. Wielu z nich nie zna przepisów, więc - bojąc się dostania mandatu – woli, by pociecha siedziała z tyłu. Tylko czy warto obierać dziecku przyjemność podziwiania świata podczas jazdy, tłumacząc się niewiedzą?
Wielu rodziców swoje pasje chce dzielić z maluchami. Kasi i Marcinowi Pietraszewskim oraz Izabeli Piekło się to udało. Ich dzieci pokochały przejażdżki na motocyklu. W Dzień Doby TVN opowiedzieli o tym, jak robić to w bezpieczny sposób. Co na ten temat mówią przepisy?
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie odrestaurowało kultowy samochód Fiat 125 p. Marcin Sawicki sprawdził, czy duży fiat rzeczywiście wiernie oddaje ducha niezapomnianej epoki polskiej motoryzacji.
Wygłuszanie samochodu to bardzo popularna tematyka wśród kierowców. Często zdarza się tak, że wraz z upływem lat lub po zakupie używanego samochodu nie jest się zadowolonym ze stopnia głośności panującej wewnątrz. Warto wówczas rozważyć samodzielne wygłuszenie auta, które nie musi być trudne.
Karta motorowerowa to dokument uprawniający do kierowania tego typu pojazdami, w tym skuterami. 5 stycznia 2011 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Zgodnie z jej zapisami osoba pragnąca prowadzić motorower od 19 stycznia 2013 roku musi uzyskać prawo jazdy kategorii AM.
Dla malowania motocykli porzucił karierę prawnika, choć - jak sam deklaruje - od początku wiedział, że prawo to nie jego bajka. Na początku swoim hobby zajmował się po godzinach, w garażu, szybko jednak zrozumiał, że to właśnie ze swoją pasją chce związać swoje życie zawodowe.
Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego jest niekwestionowanym rekordzistą w tamtejszym ośrodku nauki jazdy. Mężczyzna podchodził do egzaminu teoretycznego aż 193 razy. Jednak się nie poddaje - ponoć po raz kolejny zapisał się na test. O tym, czy każdy może być kierowcą, porozmawialiśmy z egzaminatorem Tomaszem Matuszewskim, instruktorem Filipem Raszewskim oraz aktorką i wokalistką Izabelą Trojanowską.
Dzień Kobiet, czyli bukiet goździków? A może kolacja przy lampce wina? Dziewczyny z Gliwic przeczą stereotypom. 8 marca świętują alternatywnie - ścigając się w samochodowych wrakach. Może i ty chciałabyś spróbować?
Jazda po polskich drogach nie należy do komfortowych. Bardzo często są kiepskiej jakości i pełne dziur. Co zrobić, kiedy wjedziemy w jedną z nich i uszkodzimy samochód? Jakie mamy szanse na to, aby ubezpieczyciel zapłacił nam za naprawę auta? Sprawdziła to nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.
Zima potrafi zaskoczyć. Dagmara Kowalczyk spotkała się z kierowcą rajdowym Kajetanem Kajetanowiczem, by zdradził, jak bezpiecznie jeździć gdy na drogach zalega np. śnieg. Oto kilka wskazówek.