Żywotność akumulatora – jak zadbać o jej przedłużenie?

akumulator
Somsak Saeueng/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Budowa samochodów robi się coraz bardziej skomplikowana. Większość napraw czy diagnoz wymaga udania się do profesjonalnego warsztatu. Niezmienny pozostaje jedynie sposób sprawdzenia stanu akumulatora. Bez większego problemu można zrobić to samodzielnie.

Skutecznie działający akumulator wymagany jest szczególnie zimą, kiedy niskie temperatury mogą zupełnie uniemożliwić uruchomienie pojazdu. Jeżeli akumulator jest słaby, to najwyraźniej objawia się to przy szczególnie niskich temperaturach. Podczas rozruchu silnik jest w stanie wejść tylko na niskie obroty, które dosyć szybko spadają.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Najbardziej podstawowym sposobem oceny stanu akumulatora jest pomiar jego napięcia. Aby go wykonać, potrzebny jest miernik prądu stałego. Pomiaru poziomu naładowania akumulatora dokonujemy przy wyłączonym silniku. Jeżeli odczytany wynik będzie znacznie niższy niż 12,5 V, to znaczy, że akumulator jest rozładowany lub wręcz uszkodzony. Jeżeli w stanie spoczynku akumulator sprawia wrażenie sprawnego, to następnie można wykonać test przy rozruchu. W tym momencie sprawdzamy, o ile spada napięcie akumulatora w trakcie jego rozruchu. Jeżeli pobór pracy jest zbyt duży, a na wyświetlaczu pokazuje się wartość poniżej 10 V, świadczy to o słabości akumulatora. Pozytywny wynik pomiaru nie potwierdza ostatecznie, że akumulator jest sprawny. Ostatecznego określenia jego żywotności dokonać można dopiero w specjalistycznym warsztacie.

Bardzo ważnym elementem diagnozy sprawności akumulatora jest ocena, czy sprawny jest alternator. W tym celu trzeba zmierzyć poziom napięcia na zaciskach akumulatora w czasie pracy silnika.

Dobre akumulatory – jak przedłużać żywotność akumulatora?

Wybór dobrego akumulatora to tylko część pracy. Aby mieć niezawodny akumulator, trzeba o niego na bieżąco dbać. Mimo tego, że obecnie w użyciu są głównie akumulatory bezobsługowe, to nie znaczny, że nie trzeba dbać o ich stan. Podstawowe elementy dbania o akumulator to niedoprowadzanie do całkowitego rozładowania akumulatora, sprawdzanie sprawności klem i poziomu elektrolitu.

Całkowite rozładowanie akumulatora może doprowadzić nawet do takiego stanu, w którym nie będzie można już go naładować. Jeżeli samochód nie jest używany zbyt często, trzeba go okresowo doładowywać lub na stałe podłączyć do ładowania niewielkim prądem. Bardzo istotnym elementem wpływającym na trwałość akumulatora jest dobre przewodzenie prądu. Jeżeli połączenie nie jest idealne, to po pewnym czasie styki mogą pokrywać się śniedzią, a to doprowadza do słabszego przewodzenia prądu. W takiej sytuacji akumulator nie będzie ładowany prawidłowo, co bardzo obniża jego żywotność. Dlatego co jakiś czas trzeba czyścić zaciski i posmarować je wazeliną techniczną. W akumulatorach, w których możliwe jest otwarcie cel, należy sprawdzać poziom elektrolitu. Jeżeli poziom płynu jest zbyt niski, trzeba go uzupełnić np. wodą destylowaną. Utrzymywanie zbyt niskiego poziomu elektrolitu powoduje znaczne obniżenie efektywności akumulatora i skrócenie jego żywotności.

Żywotność akumulatora samochodowego – zasady obsługi akumulatora

Inne ważne zasady zapewniające wydłużenie żywotności akumulatora to:

  • Dobór właściwych parametrów akumulatora – co bardzo istotne, parametry akumulatora mogą być lepsze niż wymagania producenta, w żadnym wypadku nie mogą być gorsze. W takiej sytuacji można być pewnym, że elementy elektryczne w samochodzie nie będą pracować prawidłowo. Trzeba też zwracać uwagę na specjalne systemy w samochodach, takie jak np. start-stop, które wymagają specjalnego rodzaju akumulatora.
  • Bardzo ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest sposób odłączania akumulatora. W pierwszej kolejności zawsze trzeba odłączyć przewód ujemny, natomiast przy montażu najpierw podłączamy przewód dodatni. Przy niezachowaniu tych warunków ostrożności, może nastąpić zwarcie. Na pewno wpłynie negatywnie na żywotność akumulatora , w gorszej sytuacji uszkodzi go, a w ekstremalnej może nawet dojść do wybuchu akumulatora.
  • Dla utrzymania żywotności akumulatora bardzo ważne jest, aby przy jego ładowaniu nie stosować prądu o zbyt wysokim napięciu. Optymalna sytuacja jest wtedy, kiedy prąd nie przekracza 1/10 mocy rozruchowej akumulatora.

Kiedy wymienić akumulator?

Akumulatory nie są wieczne i ulegają zużyciu. Kiedy trzeba wymienić akumulator? Są pewne oznaki informujące o słabnięciu baterii:

  • wolniejsze obroty rozrusznika przy uruchamianiu samochodu świadczą o słabnącym akumulatorze,
  • o konieczności wymiany akumulatora świadczy też słabsza moc świateł pojazdu w czasie pracy silnika.

Oczywiście nie warto od razu decydować się na wymianę baterii. Najpierw trzeba wyeliminować inne potencjalne przyczyny słabej pracy instalacji elektrycznej. Przyczyną taką może być np. awaria lub słabsze działanie alternatora albo stały pobór prądu przez któreś z urządzeń, który nie powinien mieć miejsca. Dlatego warto odwiedzić specjalistyczny warsztat i sprawdzić, czy rzeczywiście kończy się żywotność akumulatora.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak działa samochód hybrydowy?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości