Motoryzacja

  Motoryzacja

  Słowa „bezpieczny samochód” jeszcze kilka lat temu oznaczały pojazd, który zapewniał najlepszą ochronę pasażerów podczas wypadku. Dziś ta koncepcja odchodzi do lamusa. Współczesny pomysł na bezpieczeństwo jest prosty – trzeba po prostu nie dopuścić do wypadku. Podstawą bezpiecznej jazdy staje się inteligentny samochód. Czym dziś się charakteryzuje?

  Na czym polega i jak prawidłowo dokonać obywatelskiego ujęcia? Czy każdy może zatrzymać osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa? Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i jego żona insp. Izabela Ciarka zatrzymali w Krakowie pijanego kierowcę.

  Umiejętność panowania nad samochodem w czasie poślizgu może uratować każdego kierowcę przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Wprowadzenie pojazdu w poślizg, a następnie wyprowadzenie go z tego stanu wymaga długiego treningu. Oczywiście nie można tego robić w ruchu ulicznym, ale na specjalnie przystosowanym do tego placu, pod okiem doświadczonego instruktora.

  Ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego jest jednym z obowiązkowych zadań praktycznych na placu manewrowym, jednak często sprawia trudność i stresuje nawet całkiem już doświadczonych kierowców. Aby wykonywać ten manewr spokojnie warto nauczyć się kilku naprawdę nieskomplikowanych czynności.

  Eco-driving zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to jazda nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna. Warto poznać podstawowe zasady eco-drivingu, ponieważ pozwala on nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale i na zwiększenie żywotności części samochodowym.

  Wypadki drogowe to smutna codzienność we wszystkich krajach świata. Wraz z rosnącą liczbą pojazdów oraz ich zwiększającymi się możliwościami rozwijania wysokich prędkości, rośnie też liczba wypadków drogowych. Jak się ratować przed zderzeniem? I dlaczego pasy bezpieczeństwa są tak ważne?

  Niektórzy jeżdżący po naszych drogach powinni zrewidować swoje umiejętności, nim wyrządzą jakieś szkody. Inni, choć zrobili prawo jazdy, wkładają je do szuflady i nie wyjmują przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie, bo czuja się kiepskimi kierowcami. Każdy jednak ma szanse stać się lepszym kierowcą. Jedni potrzebują na to więcej czasu, inni tylko wyszlifowania kilku elementów.

  Jesteś dobrym kierowcą, ale chętnie sprawdzisz, jak sobie poradzisz na drodze w sytuacjach ekstremalnych? A może należysz do tych, dla których trudne zakręty nie są mocną stroną i potrzebujesz pomocy eksperta? W obu przypadkach przychodzą z pomocą szkolenia z doskonalenia techniki jazdy. Zobacz, jak wygląda szkolenie w ŠKODA Auto Szkoła – jednej z pierwszych szkół w Polsce, działająca już od 15 lat, która nastawiła się na eliminację błędów i złych nawyków kierowców. Czego można się spodziewać na takim szkoleniu i jak się do niego przygotować?

  Klimatyzacja automatyczna dwustrefowa łączy w sobie wiele możliwości. Dzięki niej można zarówno ogrzać, jak i ochłodzić samochód. Oprócz tego utrzymuje pożądaną temperaturę powietrza oraz oferuje odpowiednią moc nadmuchu.

  Auto na abonament to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki abonamentowi możemy korzystać z wybranego modelu we własnym zakresie i bez posiadania go – w zamian za miesięczną opłatę. Sprawdzamy, na czym polega abonament na auto?

  Internetowe fora huczą od dyskusji kierowców na temat tego, co jest ważniejsze: moc czy maksymalny moment obrotowy silnika. Emocje sięgają zenitu, argumenty nie zawsze są racjonalne, a o rzeczową odpowiedź bywa trudno. A jak ona brzmi? Moment obrotowy silnika i jego moc są ze sobą nierozerwalnie związane. W idealnym silniku obie te wartości powinny być proporcjonalne w szerokim zakresie obrotów, żeby jazda samochodem była dynamiczna i praktyczna.

  Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na kierowcę pojazdu z pękniętą przednią szybą nałożony może zostać mandat. Wynika to z tego, że takie uszkodzenia mogą zniekształcać pole widzenia i negatywnie wpływać na widoczność na drodze. Tym samym jazda takim pojazdem wpływa na bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

  Nierówna praca silnika jest pierwszym symptomem, który może wskazywać na problemy z silnikiem. Lekceważenie tego sygnału może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Dlatego aby nie narażać się na wysokie koszty, należy bardzo szybko zdiagnozować te problemy oraz usunąć przyczynę awarii.

  Czy w autach z silnikami diesla może zostać zamontowana instalacja gazowa? Jak się okazuje – tak – i nie jest to wcale nic trudnego. Na rynku można spotkać się z wieloma ofertami instalacji gazowych LPG w samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne.

  Limity prędkości w Polsce są zróżnicowane i zależą np. od pory dnia czy ilości pasów ruchu. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości, by ich nie przekraczać. Zbytnie szarżowanie na drodze może zakończyć się utratą prawa jazdy.

  Jeśli planujesz zimowy wyjazd w góry, to pomyśl o łańcuchach śniegowych – założenie ich może okazać się koniecznością, a na niektórych odcinkach tras europejskich - obowiązkiem. Jakie łańcuchy wybrać? Jak je założyć i czy można zrobić je samemu?

  Limuzyna już dawno przestała być luksusem, na który może sobie pozwolić tylko elita milionerów. Coraz więcej osób decyduje się na wynajem luksusowego auta z okazji ważnych uroczystości. Limuzyna to doskonały pomysł na uświetnienie wydarzenia, które wymaga szczególnej oprawy. Podpowiadamy, kiedy warto wypożyczyć limuzynę.

  Leasing jest stosunkiem cywilnoprawnym, w ramach którego leasingobiorca obejmuje w posiadanie przedmiot leasingu od leasingodawcy. W zamian płaci na jego rzecz raty leasingowe. Leasing jest źródłem wielu korzyści finansowych i podatkowych.

  Wielu początkujących kierowców nie wie, kiedy zmienić opony na letnie. Opony zimowe przeznaczone są do konkretnych nawierzchni i w warunkach wiosenno-letnich tracą przyczepność. Sprawdź, kiedy je wymienić.

  USA to jeden z ulubionych krajów wszystkich miłośników motoryzacji. Tamtejsze samochody umożliwiają zarówno bezpieczną, jak i dynamiczną jazdę, a zainteresowanie nimi nie słabnie. Sprawdź, ile kosztuje sprowadzenie auta ze Stanów i czy jest to skomplikowane zadanie.

  Otrzymanie prawa jazdy to proces długi i wymagający sporo wysiłku. Najpierw musimy przejść kurs, odwiedzić lekarza, potem zapisać się na egzamin sprawdzający nasze umiejętności. I właśnie w tym momencie powinniśmy dostarczyć odpowiednie zdjęcie, które będzie widniało na otrzymanym dokumencie. Jakie zdjęcie do prawa jazdy powinniśmy zrobić?