Dziecko na quadzie. Jakie warunki musi spełniać, aby jeździć na czterokołowcu?

Quady, do niedawna dość egzotyczne na naszych drogach, wtopiły się w krajobraz polskich wsi, miasteczek i metropolii. Niestety, coraz częściej poruszają się nimi małe dzieci, co prowadzi do wypadków, nawet śmiertelnych. Jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby kierować quadem i czy można nim jeździć wszędzie gdzie się chce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Eliza Kuna.

Coraz częściej słyszy się o wypadkach dzieci, które w momencie zdarzenia prowadziły quady. Kilka dni temu dziewięcioletni chłopiec, kierujący czterokołowcem zderzył się z autem osobowym i teraz lekarze walczą o jego życie. W zeszłym roku ośmiolatek, prowadzący quada uderzył czołowo w autobus i niestety zginął na miejscu. Do tych wypadków nie miło prawa dojść. Wyjaśniamy, dlaczego.

Dziecko na quadzie

Aby dziecko mogło jeździć na quadzie, musi mieć ukończone 14 lat i posiadać prawo jazdy kategorii AM, które upoważnia do poruszania się na czterokołowcu lekkim o maksymalnej masie do 350 kg, rozwijającym prędkość do 45 km/h.

Dopuszczenie, aby dziecko, które nie nie spełnia tych wymagań wsiadło na quada i poruszało się na nim po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, jest wykroczeniem. Jeżeli dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osobom tym grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Dotychczas sądy nie stosowały tak surowych kar, ale nagminna liczba wypadków powoduje, że policja i prokuratura już nie umarza tych postępowań, tylko coraz częściej kieruje akty oskarżenia do sądów przeciwko rodzicom.

- powiedziała adwokat Eliza Kuna.

Dzieci, które jeżdżą na otwartym czterokołowcu powinny mieć na głowie kask.

Prawo jazdy na quada – co zrobić, by móc legalnie jeździć quadem?

Quady spowszechniały na tyle, że obecnie stają się często nawet prezentami komunijnymi. Niestety, wbrew obiegowym opiniom, nie każdy może jeździć quadem, nawet jeśli jego waga nie przekracza 350 kg, konstrukcja ogranicza prędkość maksymalną do 45 km/h, a pojemność silnika nie przekracza 50 cm3. W zależności od wieku kierowcy będzie on musiał posiadać odpowiednie prawo jazdy (przynajmniej kategorię AM, jeśli jest niepełnoletni) bądź prawo jazdy innej kategorii, jeśli jest już osobą dorosłą. Błędne przekonanie, że osoba po 18. roku życia może prowadzić małego quada tak, jak może prowadzić motorower (czyli nie posiadając prawa jazdy), doprowadził do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze i był przyczyną tysięcy mandatów. Trzeba pamiętać, że żadnym quadem nie możemy jeździć na tej samej zasadzie, na której polskie prawo zezwala na prowadzenie motorowerów – quady nie mieszczą się w warunkach ustawy, ponieważ są już pojazdami czterokołowymi.

Prawo jazdy na quada - jakie obowiązuje?

W polskich warunkach ustawodawca wprowadził podział na dwie kategorie quadów, które wymagają różnych uprawnień:

  • Quady lekkie to czterokołowce, których masa nie przekracza 350 kg, a prędkość 45 km/h; ta kategoria wymaga posiadania przynajmniej prawa jazdy AM;
  • Quady ciężkie, czyli pojazdy, które mogą przemieszczać się szybciej niż 45 km/h i mają masę większą niż 350 kg; ta kategoria wymaga minimum prawa jazdy kat. B1, które można uzyskać po ukończeniu 16. roku życia.

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, by jeździć quadem?

Wiele osób szuka w Internecie odpowiedzi na pytanie: "quad jakie prawo jazdy" i często zadowala się pierwszą z brzegu wypowiedzią, nierzadko niezupełnie zgodną ze stanem faktycznym. Trzeba zaznaczyć, że choć prawo jazdy kategorii B wystarczy, by przemieszczać się quadami, to sama technika jazdy wymaga już zupełnie innych doświadczeń niż te, do których przywykliśmy, prowadząc auto. Dodatkowo problemem związanym z quadami jest ich częsty brak homologacji do poruszania się po drogach publicznych – wiele quadów sprzedawanych jest jako pojazdy do jazdy w terenie i nie można włączać się nim do zwykłego ruchu na drodze, ponieważ grozi nam za to mandat. Zanim wyjedziemy naszym quadem na jezdnię, zawsze sprawdźmy, czy został on dopuszczony do jazdy po drogach publicznych.

Quad bez prawa jazdy – czy to w ogóle możliwe?

Żadnym quadem nie można jeździć bez posiadania prawa jazdy: nawet jeśli pojazd ma mniej niż 50 cm3, a my jesteśmy pełnoletni, ale nie mamy prawa jazdy kategorii B, nie możemy nim kierować. Absolutne minimum, by prowadzić quada, to prawo jazdy kategorii AM. Uprawnienia tej kategorii należą do najtańszych i najłatwiejszych do zdobycia – choć nie są tak prostą formalnością, jaką były, kiedy określano je mianem karty motorowerowej, to ciągle ich zdobycie jest relatywnie proste i niedrogie. Co ważne, uprawnienia tej kategorii można uzyskać już od 14. roku życia.

Prawo jazdy – quad jak motocykl do 125 cm3?

Wiele osób mylnie zakłada, że skoro pełnoletnie osoby mogą przemieszczać się motorowerami do 50 cm3 bez posiadania żadnych uprawnień, to prawo to rozciąga się również na lekkie quady. Niestety rzeczywistość jest inna: choć dorosły może jeździć skuterem/motorowerem do 50 cm3 bez posiadania prawa jazdy żadnej kategorii, to już quadem nie. Sytuacja ulega zmianie, kiedy osoba dorosła posiadająca już prawo jazdy B chce przemieszczać się quadem tak, jak może to robić, nie posiadając dodatkowych uprawnień, motocyklem do 125 cm3. W takich wypadkach kierowca może prowadzić quada bez ograniczeń. Odpowiadając na pytanie, jakie prawo jazdy trzeba mieć na quada, można powiedzieć: jeśli nie posiadasz żadnych uprawnień, nie możesz jeździć quadem; jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii AM, możesz jeździć lekkimi quadami; jeśli masz prawo jazdy B, możesz jeździć każdym quadem. 

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości