Jakie są formalności przy sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu – formalności
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Formalności po sprzedaży samochodu dotyczą przede wszystkim poinformowania właściwego urzędu o zmianie właściciela pojazdu. W razie niedopełnienia obligatoryjnych formalności przy sprzedaży samochodu sprzedawcę mogą czekać dotkliwe kary, jeśli nowy właściciel nie będzie wywiązywał się np. z opłacenia OC.

Sprzedaż samochodu formalnie polega na zawarciu umowy kupna-sprzedaży między dwiema stronami, jednak w tym konkretnym przypadku to nie wszystko. Sprzedawca zobowiązany jest do uregulowania formalności po sprzedaży samochodu. Wyglądają one nieco inaczej w przypadku sprzedaży samochodu w Polsce, a inaczej, jeśli dokonujemy sprzedaży samochodu za granicę – formalności powinny wówczas obejmować nawet wyrejestrowanie samochodu w kraju, zanim obcokrajowiec opuści go ze świeżo zakupionym samochodem.

Formalności przy sprzedaży samochodu – umowa

Podstawą formalnością przy sprzedaży auta jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Tego rodzaju umów cywilnoprawnych zawiera się w Polsce kilkaset tysięcy w skali roku. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie i zawierać czytelne podpisy obydwu stron wraz z datą. Ważne jest, aby umowa była jasna, czytelna i zrozumiała. To ona stanowi podstawę do zrzeczenia się pojazdu na rzecz drugiej strony, która zobowiązuje się go nabyć za określoną kwotę. Tego typu umowa to najważniejszy rodzaj formalności przy sprzedaży samochodu. Powinniśmy się zatem upewnić, że wszystkie kluczowe informacje będą w niej zawarte. Dokument powinien zawierać dokładne dane dotyczące sprzedawanego auta, w tym między innymi model samochodu i rok produkcji , pojemność silnika i jego rodzaj, indywidualny numer VIN. Konieczne jest także podanie danych identyfikacyjnych sprzedawcy i kupującego, takich jak godność, adres czy PESEL. W przypadku sprzedaży samochodu przez osobę fizyczną firmie warto podać także REGON i NIP. Ważną i bardzo praktyczną formalnością przy sprzedaży samochodu jest umieszczenie w umowie zapisu stwierdzającego dokładne zapoznanie się ze stanem technicznym pojazdu przez jego nabywcę. Jest to o tyle istotne, że może uchronić sprzedającego przed bezpodstawnymi roszczeniami, gdyby nowy nabywca chciał się na przykład wycofać z umowy.

Sprzedaż samochodu – formalności

Sprzedaż samochodu pod względem formalności nie należy do skomplikowanych czynności, jednak wiąże się z kilkoma wymogami. Niestety, nie wszyscy sprzedający auto pamiętają, że podpisanie umowy to nie wszystko w przypadku takiej transakcji jak sprzedaż samochodu. Jakie formalności są jeszcze wymagane? Przede wszystkim kluczowe jest poinformowanie urzędu , który wydał dowód rejestracyjny pojazdu (urzędem tym będzie właściwy wydział urzędu miasta lub starostwa powiatowego). Zgłoszenie sprzedaży samochodu formalnie stanowi dowód na to, że nie jesteśmy już w oczach państwa właścicielem pojazdu. Co za tym idzie, wszelkie ewentualne wykroczenia, które może popełnić nowy nabywca, nie będą obciążały poprzedniego właściciela samochodu. Aby dopełnić tych formalności po sprzedaży samochodu , należy bezpośrednio udać się do urzędu ze wzorem pisma, który znajdziemy na stronie internetowej urzędu. Wraz z wypełnionym drukiem należy przedstawić jeszcze inne dokumenty:

  • umowę sprzedaży samochodu (wersja oryginalna i kopia),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny samochodu,
  • dowód osobisty sprzedawcy.

Cała procedura trwa kilka minut i powinna zakończyć się otrzymaniem od urzędnika potwierdzenia zbycia pojazdu. Oczywiście istnieje możliwość dopełnienia niezbędnych formalności po sprzedaży samochodu bez wychodzenia z domu – poprzez platformę internetową urzędu. W tym celu należy jednak posiadać aktywny profil ePUAP. Wybierając drogę elektroniczną, również musimy przedstawić wszystkie powyższe dokumenty, ale możemy to zrobić za pomocą skanu.

Czym grozi brak wyrejestrowania pojazdu?

Jeżeli po sprzedaży auta nie dopełnimy powyższych kroków, możemy się narazić na szereg kłopotów. Jeśli nowy nabywca samochodu popełni wykroczenie, np. przekroczy prędkość i zostanie zarejestrowany na zdjęciu z fotoradaru, to w takiej sytuacji wezwanie do zapłaty mandatu wciąż trafi na adres byłego właściciela. Oczywiście po przedstawieniu umowy i wyjaśnieniu urzędnikom, że doszło do pomyłki, prawdopodobnie nie będziemy zobowiązani do dokonania zapłaty. Konieczne będzie jednak złożenie odwołania, a procedura ta zajmie nam dużo czasu.

Sprzedaż samochodu za granicę – formalności

Procedura i formalności przy sprzedaży samochodu osobie, które nie posiada obywatelstwa polskiego, są identyczne jak w powyższym przykładzie. Jedyną różnicą jest fakt, że ze względu na możliwe trudności komunikacyjne nie mamy pewności, czy cudzoziemiec faktycznie uda się do właściwego urzędu w celu przerejestrowania auta. W takim wypadku warto zaproponować wspólne udanie się do urzędu. Wówczas mamy pewność, że w razie jakichkolwiek problemów konsekwencje poniesie nowy nabywca, a nie poprzedni właściciel pojazdu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości