Co się z nami dzieje w korku? "Jesteśmy bezradni"

Co się dzieje z nami w korku?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się biorą korki?
Skąd się biorą korki?
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Korki to prawdziwe utrapienie kierowców. Potrafią wyprowadzić z równowagi każdego. Dlatego w programie Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, skąd się właściwie biorą, jak na nie reagujemy i jak zajmujemy sobie czas, czekając na udrożnienie drogi.

Korki w mieście

Skończyły się wakacje, więc korki w mieście stały się naszą codziennością. Niektórzy z tego względu unikają przemieszczania się autem. - W godzinach szczytów omijam absolutnie i nie wsiadam do samochodu. Polecam rower - powiedziała jedna z kobiet.

Przy założeniu, że jeździmy samochodem do pracy, okazuje się, że w korkach w ciągu roku spędzamy nawet 17 dni. A skąd właściwie biorą się zastoje na drogach? - Jeżeli patrzymy na konkretny odcinek drogi i z tego odcinka drogi mniejsza liczba samochodów jest go w stanie opuścić, niż na niego wjeżdża, to jest to modelowy przepis na korek - wyjaśnił Mikołaj Krupiński, Instytut Transportu Samochodowego. Korkom sprzyjają też wypadki i prace porządkowe.

Co się z nami dzieje w korku?

Korki wzbudzają w nas negatywne emocje, a czasami nawet agresję. Marzena Mawricz, psycholożka i psychoterapeutka opowiedziała, skąd biorą się w nas takie odczucia.

- Korek potrafii być takim momentem, w którym wyzwoli z nas to, czego nawet się nie spodziewamy, że w nas jest. (...) To jest stan, w którym nie ma działania, jesteśmy bezradni, a generalnie nie lubimy być bezradni. (...) Trauma to jest takie doświadczenie, w którym człowiek jest bezradny i odczuwa wielką niemoc wobec nagłego zdarzenia, które przekracza zdolności neurologiczne naszego ciała, czyli gdzieś jest zablokowana energia. Normalnie człowiek chciałby uciec, pokonać, wywalczyć - podkreśliła Mawricz.

Dla osób, które mają klaustrofobię może to być dodatkowe utrudnienie. Warto wtedy otworzyć okna, aby przewietrzyć samochód, a jeśli jest taka możliwość, to wyjść i pochodzić wokół samochodu. Należy pamiętać o spokojnym oddychaniu przeponą i o tym, aby samemu się nie nakręcać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości