Zakaz parkowania na chodnikach? Nowe przepisy będą obowiązywać od września

Samochód zaparkowany przy chodniku
Czy wprowadzony zostanie zakaz parkowania na chodnikach? Nowe przepisy wchodzą od września
Źródło: georgeclerk / Getty Images

W sieci pojawiły się informacje, według których od września wprowadzony zostanie zakaz parkowania na chodnikach. Jak w rzeczywistości wygląda sytuacja? Czy na kierowców czeka kolejny zakaz?

Zakaz parkowania na chodnikach od września - czy to prawda?

Według informacji, do których dotarł portal TVN24, nowe przepisy nie spowodują wprowadzenia zakazu parkowania i nie zmienią obowiązującej możliwości zatrzymywania się lub postoju na drodze dla pieszych. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że: "nowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych".

Motoryzacja

Motoryzacja

Adam Kornacki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Według wyjaśnień wiceministra infrastruktury Rafała Webera, nowe przepisy narzucą zarządcom dróg obowiązek dążenia do  projektowania infrastruktury drogowej tak, aby zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Nowe przepisy odnośnie chodników

Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie niejasności, jakie do tej pory występowały w prawie odnośnie chodnika. Zgodnie z nimi wprowadzony został podział drogi dla pieszych na trzy części:

  1. chodnik, który przeznaczony jest tylko dla pieszych, a także osób poruszających się z urządzeniami wspomagającymi ruch,
  2. pas buforowy, który przylega do chodnika od strony drogi dla rowerów, jezdni lub torowiska tramwajowego (może służyć do postoju lub zatrzymywania się),
  3. pas obsługujący, który przylega do chodnika od strony tzw. granicy pasa ruchowego. Ten przeznaczony jest do pełnienia innych funkcji niż te, które dopuszcza się do chodniku.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury: "Zgodnie z nowymi przepisami droga dla pieszych musi składać się co najmniej z chodnika, który zapewnia bezpieczne poruszanie się pieszych po przeznaczonej dla nich części drogi". Dodatkowo zwiększono obowiązkową szerokość chodników z 1,5 m na 1,8m. Może ona zostać zmniejszona, jednak tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości