W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja, która zelektryzowała ekspertów drogowych. Nawet 300 tysięcy pojazdów w Polsce nie ma wykupionej obowiązkowej polisy OC. Rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń, Agnieszka Durska, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, czym są ubezpieczenia OC i AC. Dodatkowo przygotowaliśmy dla naszych widzów materiał o dziurach na polskich drogach - można złapać się za głowę.
OC i AC - jak działa?
OC jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym. Jego zakres jest określony ustawowo i jest taki sam w każdym towarzystwie. Autocasco, w skrócie AC, jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym kierowca może objąć swój samochód oraz jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
- OC to ubezpieczenie obowiązkowe. Każdy zarejestrowany samochód musi je mieć. Zdarza się, że są kierowcy, którzy to pomijają. Grozi za to opłata karna - mówiła nasza ekspertka.
Dziury w drodze - jak się chronić?
Dziury na polskich drogach niestety nie są rzadkością. Przygotowaliśmy na ten temat reportaż - tematowi przyjrzała się Agata Zjawińska. Kiedy uszkodzimy auto, jest na to rada - z pomocą przychodzi AC.
- Możemy zwrócić się do zarządcy drogi, albo do ubezpieczyciela OC zarządcy drogi. Policja może pomóc powiedzieć, kto jest zarządcą drogi. To nie jest zawsze tak, że dowiemy się o uszkodzeniu na miejscu. Dopiero czasami po kilku dniach coś zaczyna szwankować. Jak wpadniemy w dziurę porządnie to o dalszej drodze i tak nie ma mowy - tłumaczyła Rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń, Agnieszka Durska.
- Możemy zlikwidować szkodę z AC i nasz ubezpieczyciel będzie pomagał i dochodził, kto jest zarządcą drogi i między sobą to załatwią - dodała.
Jeśli zastanawiacie się, w jakiej kondycji są polskie drogi, albo już padliście ich ofiarą, koniecznie zobaczcie reportaż dziennikarki Dzień Dobry TVN, Agaty Zjawińskiej:
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ceny paliw szaleją. Który rodzaj napędu jest tańszy? "Tutaj możemy jeździć za 20 zł na 100 km"
- Czy po 5 lutego wzrośnie cena diesla? "To będzie nas kosztowało"
- Duże zmiany na stacjach paliw od 1 października. Czy skutkują wzrostem cen?
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News