Dlaczego warto i jak sprawdzić przebieg auta, które kupujemy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Przekręcanie liczników to prawdopodobnie najpopularniejsze oszustwo stosowane przez nieuczciwych handlarzy samochodów. Wraz z rozwojem technologii ta metoda stała się jeszcze trudniejsza do wykrycia. Dlatego warto poznać kilka sposobów na to, jak sprawdzić przebieg auta, które właśnie zamierzamy kupić.

Żaden z oszustów nie cofa już mechanicznie liczników w aucie. Proces ten trwał bowiem bardzo długo i pozwalał na szybkie ujawnienie "przekrętu". Dziś cofnięcie licznika (lub jego wymiana na nowy) odbywa się bardzo szybko i – niestety – wciąż jest powszechnie stosowane. Dzięki precyzyjnym urządzeniom elektronicznym, za pomocą których cofa się liczniki, to oszustwo jest niełatwe do wykrycia. A im droższe auto, tym bardziej jest to opłacalny proceder. Dlatego przed dobiciem targu warto dowiedzieć się, jak sprawdzić przebieg samochodu. Z jakiego powodu? Ponieważ liczba przejechanych kilometrów ma spory wpływ na wartość samochodu. Przy niskim przebiegu jego cena może być wyższa o kilkadziesiąt procent od średniej rynkowej.

Jak sprawdzić przebieg auta? Uważnie obejrzyj samochód

By sprawdzić faktyczny przebieg auta, zaufaj swojemu doświadczeniu i... oku. Po prostu uważnie przyjrzyj się szczegółom samochodu, który chcesz kupić. To pierwsza rada specjalistów dla osób, które podejrzewają, że licznik samochodu został cofnięty. Dlaczego? Bo kiedy z licznika wynika, że auto ma stosunkowo niski przebieg, zaś jego wnętrze jest mocno wyeksploatowane, kierownica wytarta, a fotele noszą ślady przetarć, może to oznaczać, że ktoś próbuje nas wykorzystać i sprzedać towar niewarty swojej ceny. I choć nie wiemy, w jaki sposób samochód używany był wcześniej – czy jeździł po mieście, czy na dłuższych dystansach, to stopień jego zużycia możemy potraktować jako wskazówkę do określenia rzeczywistego przebiegu. Nie zawsze jest to skuteczna metoda, która pomoże w pełni skutecznie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić przebieg pojazdu, ponieważ oszuści stosują różnego rodzaju dodatkowe sztuczki, jak na przykład wymiana niektórych zużytych części lub akcesoriów.

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

Największym rynkiem motoryzacyjnym w Europie są Niemcy i to właśnie stamtąd trafia do nas najwięcej samochodów. W ostatnich latach była to niemalże połowa importowanych, używanych aut. Czy mamy w ogóle szansę sprawdzić przebieg samochodu z Niemiec, który właśnie zamierzamy kupić? Nie będzie łatwo, ale możemy próbować. W Polsce istnieje możliwość bezpłatnego sprawdzenia historii samochodu zarejestrowanego w naszym kraju, na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl. Baza miała zostać rozszerzona o dane pojazdów, które nie są zarejestrowane w Polsce. Dane, które mogą być dostępne w bazie, dotyczą historii pojazdu – czy auto jest powypadkowe, czy ma przekręcony licznik, czy było wcześniej używane jako taksówka.

Sprawdzanie przebiegu auta z Niemiec można więc zacząć od tego, bowiem na stronach niemieckich nie mamy możliwości, by za darmo dokładnie sprawdzić przebieg auta po numerze VIN. Możemy natomiast skorzystać z zasobów instytucji prowadzących ewidencję badań technicznych, sprawdzić w bazach danych, które odpłatnie udostępniają VIN albo też sprawdzić w autoryzowanych stacjach obsługi, które ewidencjonują historię pojazdu.

Ostatnia możliwość dotyczy nie tylko weryfikacji samochodów sprowadzanych z Niemiec, ale również sprawdzenia przebiegu aut z innych krajów europejskich. Jest to jednak usługa płatna (ceny od 100 złotych). Możemy trafić również na sytuację, że samochód przechodził serwis poza autoryzowaną siecią stacji. Niestety wówczas uzyskanie szczegółowych danych nie będzie możliwe. Jak możemy jeszcze próbować sprawdzić przebieg samochodu z Niemiec za darmo? Przez przeglądarkę Google. Wystarczy wpisać jedynie numer VIN i możemy liczyć na odpowiedź w postaci wielu stron internetowych lub wpisów na forach, które demaskują nieuczciwych handlarzy i konkretne egzemplarze samochodów z przekręconymi licznikami.

Jak sprawdzić przebieg auta z Austrii lub z Francji?

Szukając ciekawszych ofert na rynku, kierowcy sprawdzają możliwości kupna samochodu pochodzącego z innych krajów Europy. Samochody z Austrii są w tych zestawieniach bardzo popularne, ponieważ z reguły są bardzo zadbane. Żeby sprawdzić przebieg auta z Austrii, powinniśmy otrzymać jego dokumenty od poprzedniego właściciela łącznie z dokładnym opisem samochodu po badaniu technicznym, które w Austrii są bardzo szczegółowe i restrykcyjne. Dokonajmy także szczegółowych oględzin samochodu, a w przypadku wątpliwości udajmy się na stację diagnostyczną (koszt ok. 80–100 euro). Podobna procedura sprawdzania przebiegu auta dotyczy Francji. Nie funkcjonuje ogólnodostępna baza internetowa z historią pojazdów pochodzących z tego kraju, powinniśmy więc zwracać uwagę na wyposażenie auta i dokumenty pojazdu.

Jak sprawdzić przebieg po VIN?

Od kilku lat obywatele, którzy zastanawiają się, jak sprawdzić przebieg samochodu po numerze VIN za darmo, mogą zweryfikować historię zarejestrowanych w Polsce samochodów. Możliwe jest to dzięki bezpłatnemu programowi CEPiK 2.0. Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji i dowiedzieć się o terminach obowiązkowych badań technicznych, które przeszedł pojazd, jego danych, liczbie dotychczasowych właścicieli (firma, osoba prywatna).

Oprócz tego, że sprawdzimy przebieg auta po numerze VIN, dowiemy się również, czy pojazd nie był kradziony oraz w jaki sposób był użytkowany (np. jako taksówka). Niewykluczone, że przedstawiony nam przez sprzedawcę numer VIN pochodzi z zupełnie innego auta. Ten fakt również sprawdzimy w bazie CEPiK 2.0.

Zobacz także:  

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana