Jak myć auto jesienią i zimą? Czy za brudny samochód grozi mandat?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Temperatury spadają, na drogach, oprócz piachu, pojawiają się błoto, śnieg, a także sól. Późną jesienią i zimą ciężko więc, aby samochód był perfekcyjnie czysty, jak latem czy wiosną. Jednak, mimo to, wiele osób nie rezygnuje z wizyty w myjni. Czy mycie auta, kiedy robi się zimno, to dobry pomysł?

Czy można myć auto zimą?

Wiele osób unika mycia auta zimą w obawie przed uszkodzeniem lakieru, uszczelek i innych drobnych elementów. Są też i tacy, którzy po prostu nie widzą w tym sensu - przecież chwilę po wyjechaniu z myjni samochód znowu będzie brudny. Tymczasem specjaliści uważają, że auto w okresie jesienno-zimowym można myć, a nawet warto to robić. Dlaczego i w jaki sposób to robić?

Dlaczego warto myć samochód zimą?

Za brudne auto nie zostaniemy ukarani mandatem, poza jedną sytuacją - jeśli piach i inne zanieczyszczenia uniemożliwiają odczytanie tablic rejestracyjnych.

Innym powodem, dla którego warto myć auto zimą, jest sól, którą stosuje się do posypywania jezdni. Wnikając w miejsca, gdzie lakier jest uszkodzony, może ona doprowadzić do korozji. Nawet drobne, niewidoczne na pierwszy rzut oka rysy, spowodowane małymi drobinkami piachu mogą być okazją do rozwinięcia się rdzy. Co gorsza, nawet jeśli lakier naszego samochodu jest w nienaruszonym stanie - oblepiająca go sól może tę sytuację zmienić.

Jak myć auto zimą?

Samochód zimą warto wymyć w miejscu, gdzie nasze auto zostanie osuszone. Zmniejszamy tym samym ryzyko zamarznięcia uszczelek i innych drobnych elementów. Ogólnie nie poleca się myjń automatycznych i samoobsługowych. Tę drugą można jednak wybrać do dokładnego usunięcia soli z nadkoli i podwozia.

Najbezpieczniejszą opcją jest myjnia ręczna, nie tylko bezpieczna dla lakieru i plastikowych elementów, ale również jest możliwość osuszenia całego auta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: buzz.gazeta.pl/auto-swiat.pl/moje-auto.pl

Źródło zdjęcia głównego: z1b/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana