Dzień Grzeczności za Kierownicą
Jak podaje serwis DailyDriver.pl, z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80% kierowców zauważa agresywne zachowania na drogach, a ponad 30% przyznaje, że sami je stosują.
Komenda miejska policji w Żorach przypomina o zasadach, którymi powinni się kierować zmotoryzowani, a są to:
- szacunek do innych,
- zrozumienie i kultura na drodze,
- poprawne wykonywanie manewrów w trakcie jazdy, jak np. wyprzedzania,
- zachowywanie bezpiecznej odległości,
- unikanie brawury,
- nieprzekraczanie prędkości,
- sygnalizowanie o swoich zamiarach na drodze,
- niezajmowanie lewego pasa ruchu.
Prawie 100 proc. kierowców twierdzi, że chociaż raz w tygodniu było świadkiem niewłaściwego zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Co ciekawe, zaledwie 30 proc. przyznaje się do pełnych emocji reakcji w czasie jazdy.
- Agresja rodzi agresję - mówi Adam Romański. - Często osoba, która tak bardzo się spieszyła, znajduje czas, żeby wyprzedzić innego kierowcę i "shamować" go. To nie jest zrozumiałe zachowanie na drodze - zaznacza.
Podstawą dobrej i bezpiecznej jazdy jest prawidłowa postawa i odpowiednie ustawienie fotela w stosunku do pedałów. Na samym końcu ustawiamy kierownicę. Podczas przejazdu po specjalnym torze instruktor zwrócił uwagę na pracę nóg, na której opiera się technika bezpiecznej jazdy. Z kolei ręce pozostają niemalże nieruchome, wykonując jedynie niezbędne do utrzymania kierunku jazdy manewry. Jedynym z najciekawszych ćwiczeń były zajęcia w symulatorze, których celem było unaocznienie istoty prawidłowego zapinania pasów.
Nieodpowiednie zachowania za kierownicą
Obecnie przepisy zabraniają niekulturalnego zachowania za kierownicą. Za wiele z nich można dostać mandat. Między innymi jest to tzw. jazda na zderzaku, mruganie światłami - zarówno, gdy chcemy, aby ktoś zjechał nam z drogi, jak i wtedy, kiedy chcemy ostrzec innego kierowcę przed kontrolą.
Także trąbienie w nieuzasadnionych momentach może nas słono kosztować. W Prawie o ruchu drogowym, art. 29, jest jasno zapisane, że "Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie". Oznacza to, że nie wolno trąbić, nawet jeśli ktoś nas bardzo zdenerwuje. Ponadto, niewłaściwe zachowanie w stosunku do pieszych może być karane. Ochlapanie go, np. przez umyślnie przejeżdżając przez kałużę, które spowoduje rozbryźnięcie wody, a w efekcie uszkodzenia mienia - jest karalne jako wykroczenie lub na mocy kodeksu karnego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwszy pijany kierowca stracił samochód. Nowe przepisy weszły w życie
- Urząd Skarbowy dowie się, ile kosztował twój samochód i jaki podatek należy odprowadzić
- Czy to już czas na zmianę opon na letnie? Sprawdź, co warto wiedzieć
Autor: Teofila Siewko
Źródło: dailydriver.pl/policja.gov.pl/smardriver.pl/motofakty.pl
Źródło zdjęcia głównego: HappyNati/Getty Images