Dzień Grzeczności za Kierownicą. Co to za święto? Kiedy jest obchodzone?

5 kwietnia - Dzień Grzeczności za Kierownicą. Co to za święto?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzień grzeczności za kierownicą
Dzień grzeczności za kierownicą
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę

5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto zostało zapożyczone od Francuzów, jednak przyjęło się w wielu krajach na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Jak powinniśmy się zachowywać za kierownicą? To sprawdził Bartek Jędrzejak w towarzystwie Adama Romańskiego, instruktora techniki jazdy.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Jak podaje serwis DailyDriver.pl, z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80% kierowców zauważa agresywne zachowania na drogach, a ponad 30% przyznaje, że sami je stosują.

Komenda miejska policji w Żorach przypomina o zasadach, którymi powinni się kierować zmotoryzowani, a są to: 

  • szacunek do innych,
  • zrozumienie i kultura na drodze,
  • poprawne wykonywanie manewrów w trakcie jazdy, jak np. wyprzedzania,
  • zachowywanie bezpiecznej odległości,
  • unikanie brawury,
  • nieprzekraczanie prędkości,
  • sygnalizowanie o swoich zamiarach na drodze,
  • niezajmowanie lewego pasa ruchu.

Prawie 100 proc. kierowców twierdzi, że chociaż raz w tygodniu było świadkiem niewłaściwego zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Co ciekawe, zaledwie 30 proc. przyznaje się do pełnych emocji reakcji w czasie jazdy.

- Agresja rodzi agresję - mówi Adam Romański. - Często osoba, która tak bardzo się spieszyła, znajduje czas, żeby wyprzedzić innego kierowcę i "shamować" go. To nie jest zrozumiałe zachowanie na drodze - zaznacza.

Podstawą dobrej i bezpiecznej jazdy jest prawidłowa postawa i odpowiednie ustawienie fotela w stosunku do pedałów. Na samym końcu ustawiamy kierownicę. Podczas przejazdu po specjalnym torze instruktor zwrócił uwagę na pracę nóg, na której opiera się technika bezpiecznej jazdy. Z kolei ręce pozostają niemalże nieruchome, wykonując jedynie niezbędne do utrzymania kierunku jazdy manewry. Jedynym z najciekawszych ćwiczeń były zajęcia w symulatorze, których celem było unaocznienie istoty prawidłowego zapinania pasów.

Nieodpowiednie zachowania za kierownicą

Obecnie przepisy zabraniają niekulturalnego zachowania za kierownicą. Za wiele z nich można dostać mandat. Między innymi jest to tzw. jazda na zderzaku, mruganie światłami - zarówno, gdy chcemy, aby ktoś zjechał nam z drogi, jak i wtedy, kiedy chcemy ostrzec innego kierowcę przed kontrolą.

Także trąbienie w nieuzasadnionych momentach może nas słono kosztować. W Prawie o ruchu drogowym, art. 29, jest jasno zapisane, że "Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie". Oznacza to, że nie wolno trąbić, nawet jeśli ktoś nas bardzo zdenerwuje. Ponadto, niewłaściwe zachowanie w stosunku do pieszych może być karane. Ochlapanie go, np. przez umyślnie przejeżdżając przez kałużę, które spowoduje rozbryźnięcie wody, a w efekcie uszkodzenia mienia - jest karalne jako wykroczenie lub na mocy kodeksu karnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości