W trosce o bezpieczeństwo w czasie jazdy kierowcy i pasażerowie samochodów powinni pamiętać o zapinaniu pasów oraz zabezpieczaniu luźnych przedmiotów, które mogą stanowić poważne zagrożenie w trakcie wypadku. To jednak nie wszystko. Do sieci trafiło nagranie, w którym studentka pielęgniarstwa przestrzega kobiety przed popularnym akcesorium do włosów, zwiększającym ryzyko urazu w przypadku stłuczki czy innego zdarzenia drogowego. O jakim gadżecie mowa?
W najnowocześniejszych samochodach coraz większy udział ma elektronika. Aby mieć nad nią pełny nadzór, na desce rozdzielczej musiało pojawić się coraz więcej kontrolek i różnego rodzaju wyświetlaczy. Tak duża liczba danych przekazywanych kierowcy niesie ze sobą spore ryzyko rozproszenia uwagi poprzez skupienie się na odczytywaniu wskazań, a nie na drodze. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a w konsekwencji do różnego rodzaju kolizji. Odpowiedzią na ten problem jest Head-up Display.
Jak powinniśmy się zachowywać za kierownicą? To sprawdził Bartek Jędrzejak w towarzystwie Adama Romańskiego, instruktora techniki jazdy.
Koleiny, które powstają na drodze, nie są zjawiskiem nowym. Już przed wiekami na ubitym trakcie z czasem pojawiały się charakterystyczne wyżłobienia. Stanowiły one pewne utrudnienie w podróżowaniu, ale dopiero w erze samochodów stały się realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób podróżujących tymi pojazdami.
Klapki i japonki to obuwie, na które latem decydujemy się najczęściej. W upalne dni sprawdzają się doskonale, bo są lekkie, przewiewne i wygodne, a w tym sezonie także wyjątkowo modne. Czy mogą sięgać po nie także kierowcy? Czy prowadzenie auta w klapkach czy japonkach jest bezpieczne? W niektórych przypadkach można dostać nawet 500 zł mandatu i sześć punktów karnych.
Kierowca jest najważniejszy – musi być skupiony na jeździe. Na szczęście są specjalne systemy, które mogą mu pomóc i zapewnić jeszcze bezpieczniejszą jazdę. A Skoda zadbała o to, żeby najnowocześniejsze technologie znalazły się w samochodach tej marki.
W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy na Torze Škoda Autodrom i Auto Labie w Poznaniu. Sprawdziliśmy, jak najnowocześniejsze systemy pomogą nam podróżować. Bezpiecznie za kółkiem - ta dewiza jest nam bliska od zawsze.
Do 12 tys. wypadków doszło w tym roku na polskich drogach. Zginęło w nich ponad 1,2 tys. osób, a 13,7 tys. zostało rannych. Taki tragiczny bilans podaje policja. Przestrzeganie przepisów, kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi to niezwykle ważne kwestie. Warto o nich pamiętać zawsze, nie tylko dziś, w Dniu Bezpiecznego Kierowcy. To także odpowiedni moment, by sprawdzić swoje punkty karne. Zobacz, jak to zrobić przez Internet.
Wielu z nas wozi na siedzeniach samochodu m.in. torby z zakupami, laptopy, zabawki i butelki z wodą. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne. Co się dzieje z tymi przedmiotami w razie wypadku? Ile wynosi ich tzw. masa chwilowa w momencie zderzenia z przeszkodą nieodkształcalną przy 50 km na godzinę? O tym w Dzień Dobry TVN mówił propagator bezpiecznej jazdy Sylwester Pawłowski.
Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.
Podobno największym problemem młodych kierowców jest brak asertywności za kierownicą. Z tego też powodu Akademia Auto Świat ruszyła z kampanią edukacyjną, która ma ich nauczyć, jak podejmować rozsądne decyzje i nie ulegać wpływom. O akcji rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: jej pomysłodawcą Pawłem Tomaszkiem i psychologiem transportu dr Dorotą Bąk-Gajdą. Dowiedzieliśmy się, jakie przełożenie na wypadki drogowe ma brak asertywności młodych kierowców.
Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół Punkciki, który tworzą dzieci ze szkół podstawowych. Wykonali swój utwór "Żółty Radarek". Piosenka powstała po tym, jak dwójka dzieci z zespołu Punkciki została potrącona na przejściu dla pieszych i ma zachęcić kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Popieramy i namawiamy do zdjęcia nogi z gazu.