"Tego nie wolno robić". Jak bezpiecznie odmrozić zamek w samochodzie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, kiedy zamek zamarznie?
Co zrobić, kiedy zamek zamarznie?
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niskie temperatury nie odpuszczają, a co za tym idzie, część kierowców mierzy się z zamarzniętymi zamkami, a nawet całymi drzwiami w samochodzie. Jak w bezpieczny sposób sobie z tym poradzić? Podpowiada Grzegorz Duda, dziennikarz TVN Turbo.

Zamarznięte drzwi i zamek w samochodzie - co zrobić?

Zdaniem Grzegorza Dudy najlepszym sposobem na odmrożenie drzwi i zamka w samochodzie jest psiknięcie specjalnym preparatem w odpowiednie miejsce.

- Staramy się rozmrozić tę część, gdzie przylega uszczelka do nadwozia, bo tutaj jest wszystko zamarznięte. [...] Rozmrażamy tę część, która łączy elementy, czyli uszczelki, linie pomiędzy elementami i wtedy dopiero próbujemy otworzyć. Próbujemy to zrobić odmrażaczem, który będzie rozpuszczał lód - tłumaczył dziennikarz TVN Turbo w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim.

Popularne metody odmrażania auta niekoniecznie bezpieczne

Niektórzy kierowcy, zamiast stosowania odmrażacza, wierni są starej metodzie, czyli wykorzystują zapalniczkę. - Podgrzewanie kluczyka to jest najbardziej popularna metoda. To jeszcze robił mój dziadek, tata, żeby dostać się do samochodu. Nie było chemii. Natomiast pamiętajmy o tym, że nawet te samochody, które mają dzisiaj 20 lat, mają w środku immobilizer. Nie mają tych składanych fajnych kluczyków, ale grot jest bezpośrednio połączony z rdzeniem, w którym jest elektronika, czyli podgrzewając ten grot, podgrzewamy też to, co jest w środku. Ok, otworzymy samochód, ale jeżeli przegniemy i uszkodzimy, to nie pojedziemy - zaznaczył Grzegorz Duda.

Obok podgrzewania zapalniczką kluczyka równie popularne jest polewanie szyby wrzątkiem. - Tego nie wolno robić, bo ta szyba zazwyczaj pęka. Jeżeli już chcemy zdecydować się na wodę, to taką ok. 50 st. C. Polewamy szybę czy drzwi w krawędziach i oczywiście trzeba pamiętać, że nie wtedy, kiedy mamy - 20 st. C - przypomniał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Najważniejsze jest, żeby zadbać wcześniej o samochód, bo lepiej zapobiegać niż później leczyć. O czym jeszcze należy pamiętać? Dowiesz się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana