Im niższa temperatura na zewnątrz, tym większe szanse na zamarznięcie nie tylko szyb, ale również zamka w samochodzie. Przedstawiamy sposoby, jak szybko odmrozić zamek, dostać się do wnętrza samochodu i uniknąć porannego stresu czy spóźnienia.
Zamarznięty zamek samochodowy
Kierowcy, którzy nie parkują swoich samochodów na noc w garażu, doskonale znają poranne rytuały, które często trzeba wykonywać zimą przed wyruszeniem w drogę. Samochód bywa pokryty śniegiem, a szyby i lusterka szronem, a nawet lodem. Te oznaki zimy można usunąć na różne sposoby, w zależności od tego, jak bardzo nam się spieszy i co mamy pod ręką – mocna skrobaczka i szczotka to podstawa. Nieco trudniej jest w przypadku zamarzniętego zamka. Wiele osób nadal nie wie, jak skutecznie i bez szkody dla samochodu usunąć ten problem. Zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy zamka centralnego.
Warto najpierw sprawdzić, czy problem dotyczy wszystkich drzwi. Czasami zablokowane są tylko z jednej strony samochodu. Wtedy można wejść od strony pasażera i ogrzać samochód od środka.
Co jeśli zablokowane są wszystkie drzwi? Zacznijmy od tego, czego z pewnością nie robić – nie szarpać za klamki. W trakcie silnych mrozów pojawiają się problemy z samochodowymi uszczelkami, co również blokuje swobodne otwarcie drzwi. Szarpanie może spowodować uszkodzenie tych uszczelek. Dlatego warto najpierw usunąć lód, który zgromadził się we wnękach drzwiowych, a potem użyć odmrażacza do szyb.
Czym odmrozić zamek w samochodzie?
Odmrażacz do zamków
Pierwsza zasada – nie trzymaj go w samochodzie. Jeśli ma pomóc w jego otwarciu, powinien być przechowywany w domu, garażu lub być po prostu pod ręką – w torebce czy plecaku. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego typu środków odmrażających, które mają pomóc w otwarciu zamarzających zimą drzwi. Najczęściej odmrażacze do zamków samochodowych dostępne są w formie sprejów, emulsji i płynów.
Aby ich użyć, wystarczy włożyć aplikator w mechanizm zamka i wcisnąć do środka odpowiednią ilość substancji – zgodnie z zaleceniami na opakowaniach lub wedle uznania. Zwykle po odczekaniu chwili można już otworzyć samochód. Ceny odmrażaczy są różne, ale można trafić już na takie za kilka złotych. Dostępne są na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych, marketach i oczywiście w Internecie.
Warto pamiętać, że odmrażacz to tak naprawdę ostateczność. Specjaliści podkreślają, że codzienne stosowanie wielu z nich może skutkować uszkodzeniem mechanizmu zamka samochodowego.
Elektryczny odmrażacz do zamków
Elektryczny odmrażacz to niewielkie urządzenie na baterie. Można go wygodnie nosić przy kluczach w formie breloczka. Przypomina kluczyk, a po włożeniu do zamka nagrzewa się i powoduje, że lód stopniowo topnieje. Jego ceny w sklepach internetowych zaczynają się od kilkunastu złotych.
Odmrażanie zamka domowymi sposobami
Najpopularniejszym domowym sposobem jest użycie ciepłej wody. I tutaj również bardzo ważnych jest kilka zasad:
- nie należy polewać zamka wodą – lepiej jest wlać ją do butelki lub mocnego worka strunowego i taki ciepły kompres przyłożyć do zamka.
- woda powinna być ciepła a nie gorąca!
Nie podgrzewaj zamka ogniem, np. z zapalniczki, ponieważ można w ten sposób uszkodzić nie tylko mechanizm, ale również lakier czy uszczelki, podobnie jak w przypadku polewania gorącą wodą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak odpalić samochód na kable – wiedza przydatna każdemu kierowcy
- Do czego służą światła w samochodzie? Jak je odpowiednio ustawić?
- Popowodziowe auta z zachodniej Europy trafią do Polski. Jak je rozpoznać?
- Jak myć auto jesienią i zimą? Czy za brudny samochód grozi mandat?
- Dlaczego warto i jak sprawdzić przebieg auta, które kupujemy?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: oponeo
Źródło zdjęcia głównego: Matjaz Boncina/Getty Images