Elektronika samochodowa – naprawa i utrzymanie układu elektrycznego w samochodzie

Chłopak i dziewczyna w samochodzie osobowym
Fot. sturti / Getty Images
Elektronika samochodowa to nieodłączny element każdego nowego pojazdu. Układy elektroniczne w samochodach stosuje się już od lat 80. XX wieku. Chociaż implementowane zastosowania są coraz efektywniejsze, co jakiś czas w każdym pojeździe należy zrobić przegląd elektroniki samochodowej, naprawić lub wymienić poszczególne elementy. Sprawdzamy, jak działają poszczególne układy elektroniki samochodowej.
  • Elektronika samochodowa
  • Elektronika samochodowa – podstawy. Z czego się składa?
  • Elektronika samochodowa – kursy i szkolenia dla pasjonatów

Zobacz też: Jak wyczyścić wnętrze samochodu?

Elektronika samochodowa jako dziedzina wiedzy czerpie podstawy z elektrotechniki i elektroniki samochodowej . Specjalista znający się na elektryce i elektronice samochodowej potrafi perfekcyjnie zdiagnozować stan nowoczesnego pojazdu przy wykorzystywaniu mierników elektrycznych i wiedzy informatycznej. Wobec szerokiego zastosowania elektrotechniki i elektroniki samochodowej wiedza ta zdobywa coraz to nowych entuzjastów, którzy mogą zdecydować się na certyfikowane szkolenia elektroniki samochodowej, ułatwiające znalezienie dobrze płatnej pracy.

Elektronika samochodowa

Od lat 80. coraz więcej samochodów wyposażonych jest w układy elektroniczne. Mało kto wie, że przyczyną tego początkowo wcale nie była chęć zwiększenia komfortu kierowcy w trakcie jazdy, lecz potrzeba monitorowania poziomu emisji spalin. Elektronika samochodowa rozwijała się jednak bardzo szybko – współcześnie każde nowe auto posiada np. wbudowany komputer pokładowy.

Nowoczesna elektryka i elektronika samochodowa przyczynia się do zwiększonego bezpieczeństwa jazdy. Układy elektroniczne przyczyniają się również do lepszej pracy silnika i układu napędowego. We współczesnych modelach układy elektroniczne samochodu tworzą połączony schemat, dzięki czemu spełniają istotne funkcje diagnostyczne. Coraz bardziej nieprawdziwy staje się wizerunek diagnostyka samochodowego usmarowanego olejem napędowym i dłubiącego w silniku. Dzięki elektronice samochodowej stan pojazdu sprawdza się najpierw poprzez kontrolę rejestru zdarzeń w samochodzie.

Elektronika samochodowa – podstawy. Z czego się składa?

Układy elektroniczne i elektryczne samochodu możemy podzielić na układ napędowy, kierowniczy, nawigacyjny, klimatyzacyjny, sterowania i hamowania. We wszystkich tych układach w nowych samochodach montowane są elementy elektroniki, połączonej zwykle z komputerem pokładowym. Świetnym przykładem elektroniki samochodowej jest system ABS, który pozwala na bezpieczne hamowanie. Z technicznego punktu widzenia system ABS jest w gruncie rzeczy algorytmem informatycznym, warunkującym sposób hamowania. Dzięki niemu powstają tzw. mini-przestoje, których człowiek nie jest w stanie wykonać, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Oczywiście układy elektroniki samochodowej odpowiadają też za rozrywkę i mają na celu uprzyjemnić kierowcy i pasażerom podróż. Przykładowymi systemami elektronicznymi samochodu są m.in.:

· ACC – elektronika samochodowa, odpowiedzialna za regulację szybkości i odległości na trasie między samochodami;

· ASR – system kontroli trakcji, ułatwiający kierowanie samochodem po śliskiej powierzchni;

· ESP – niezwykle istotny system elektroniczny, zapobiegający blokowaniu się kół w trakcie poślizgów przy dużej prędkości. Zwiększa przyczepność i wspomaga kontrolę nad pojazdem;

· BAS – system wspomagania hamowania. Podobnie jak ABS, bezpośrednio wpływa na efektywność hamowania i jest w stanie uratować nas przed wypadkiem.

Oprócz tego w nowych samochodach implementowane są elektroniczne systemy wspomagania, np.: system wspomagania jazdy pod górkę, wspomaganie parkowania, asystent zmiany pasa i asystent wyprzedzania.

Elektronika samochodowa – kursy i szkolenia dla pasjonatów

Szkolenia elektroniki samochodowej cieszą się dużą popularnością wśród mechaników, serwisantów i diagnostyków. Wybór kursu elektronika samochodowego może stanowić także pierwszy krok do pracy w tym zawodzie. Obecnie na rynku pracy pożądani są specjaliści posiadający profesjonalną wiedzę o elektronice samochodowej, a średnia wynagrodzenia w tym zawodzie stopniowo rośnie – obecnie wynosi 3918 zł brutto.

Elektrotechnika i elektronika samochodowa to także przedmiot wykładany w wielu szkołach wyższych i szkołach policealnych. Decydując się na rozwój umiejętności i nabycie dodatkowej wiedzy w tym zakresie, zwiększamy swoje szanse na rynku pracy. Co więcej, w zakresie elektroniki samochodowej szkolenia nastawione są na praktyczne kwestie pracy w tym zawodzie. Uczestnik kursów poznaje zarówno tajniki elektroniki samochodowej, napraw elektroniki, jak i integracji systemów elektronicznych z pozostałymi układami samochodów. Zorientowane na poznawanie zintegrowanych układów elektronicznych samochodów kursy pozwalają nie tylko na zostanie ekspertem w tej dziedzinie, ale zwykle są certyfikowane i umożliwiają realną możliwość poświadczenia o swoich umiejętnościach przyszłemu pracodawcy. To bardzo ważne, gdyż badania rynkowe pokazują, że najwyższe płace w zawodach takich, jak mechanik samochodowy, elektromechanik i diagnosta samochodowy, uzyskują kandydaci z dużym doświadczeniem zawodowym i odpowiednim wykształceniem elektromechanicznym, popartym autentyczną dokumentacją.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!