Gaśnica samochodowa to niezbędny element wyposażenia każdego dopuszczonego do ruchu po drogach publicznych samochodu osobowego w Polsce. Jeśli w Twoim aucie nie ma gaśnicy, powinieneś czym prędzej ją nabyć. Czytaj dalej i sprawdź, ile kosztuje gaśnica samochodowa i jaki rodzaj wybrać.
- Czy gaśnica samochodowa jest obowiązkowa?
- Gaśnica samochodowa – wymagania
- Legalizacja samochodowych gaśnic
- Ile kosztuje gaśnica samochodowa? Gaśnica samochodowa – ważność
Zobacz też: Jak czyścić wnętrze samochodu?
Gaśnica samochodowa to bezsprzecznie jedno z niezbędnych akcesoriów na wyposażeniu każdego pojazdu mechanicznego. Zgodnie z prawem, gaśnica samochodowa powinna znaleźć się w każdym aucie, bez względu na jego rodzaj, wiek, model lub markę.
Czy gaśnica samochodowa jest obowiązkowa?
Przenośna gaśnica samochodowa, zgodnie z obowiązującym prawem, powinna stanowić podstawowe wyposażenie każdego pojazdu mechanicznego w Polsce. Zgodnie z paragrafem 11 ust. 1. Pkt 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, pojazd samochodowy powinien być wyposażony w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie jej użycia.
Jak się okazuje, gaśnica samochodowa może być przydatna w wielu wypadkach. Nawet niewielkie pożary w autach to sytuacje, które zdarzają się nie tylko na filmach. Do wybuchu niewielkiego, ale mogącego wywołać olbrzymie szkody pożaru, może dojść nawet przez drobną awarię, np. lekkie zwarcie bądź wyciek oleju.
Do samozapłonu pojazdu może dojść również w wyniku zaniedbań ich właścicieli, ale również w wyniku niewłaściwej naprawy samochodu bądź wad konstrukcyjnych. W przypadku aut benzynowych, samozapłony wynikają np. z nieszczelności w układzie paliwowym. Co ważne, auto może się zapalić nawet w czasie postoju. W takich sytuacjach winowajcą jest najczęściej katalizator, który może rozgrzać się do nawet 600 stopni Celsjusza. Jeśli rozgrzane urządzenie spotka się z oparami, sprawna gaśnica samochodowa będzie jedynym ratunkiem.
Gaśnica samochodowa – wymagania
Właściciele samochodów osobowych muszą posiadać na wyposażeniu pojazdów gaśnice. Ustawodawca przewiduje różne rodzaje gaśnic, które powinny znaleźć się w samochodach. Poprawna jest zarówno gaśnica samochodowa 2 kg , gaśnica samochodowa 1 kg , jak również gaśnica samochodowa z uchwytem , czy gaśnica samochodowa z manometrem .
Najpopularniejsze rodzaje gaśnice samochodowych to gaśnice o wspomnianej masie od 1 do 2 kg, które gaszą pożary typu BC, lub ABC. Oznaczenia wynikają ze standardów powszechnie stosowanych w Europie.
Gaśnice typu A służą do gaszenia różnego rodzaju pożarów ciał stałych, które w wyniku spalania dają nie tylko płomień, ale również rozżarzenie. Gaśnice typu B służą do gaszenia pożarów różnego rodzaju cieczy, a także ciał stałych, które w wyniku palenia, ulegają różnego rodzaju topienia. Gaśnice typu C pozwalają gasić pożary różnego rodzaju palnych gazów, z kolei gaśnice o symbolu D służą do ugaszania pożarów metali palnych. Ostatni typ gaśnic to gaśnice oznaczone literą F. Dzięki nim możliwe jest sprawne gaszenie łatwopalnych środków gotujących.
Legalizacja samochodowych gaśnic
Najczęstszym środkiem gaśniczym w przypadku samochodowych gaśnic jest proszek. Proszkowe gaśnice samochodowe umożliwiają gaszenie pożarów typu ABC, a najczęstszym czynnikiem gaśniczym w tych urządzeniach są proszki fosforanowe lub czynniki gaśnicze z proszkami węglanowymi.
Należy pamiętać, że gaśnice proszkowe wyróżniają się dużą skutecznością w gaszeniu nawet bardzo trudnych pożarów, lecz powodują przy okazji bardzo duże straty w mieniu. Zabrudzenia komór silnika w wyniku reakcji mogą doprowadzić konkretne podzespoły do całkowitego uszkodzenia. Nierzadko zdarza się, że użyty w gaśnicy proszek bardziej zniszczył zapalony silnik niż sam pożar.
Współczesne proszkowe gaśnice samochodowe z legalizacją umożliwiają gaszenie pożarów różnego rodzaju układów elektrycznych, które znajdują się pod napięciem. Zgodnie z informacjami producentów, nowoczesne gaśnice proszkowe z najwyższej półki są w stanie ugasić pożar urządzenia elektryczne z napięciem do nawet 1000 V, jeśli zachowana zostanie odległość wynosząca ok. 1 m od gaszonego urządzenia.
Ile kosztuje gaśnica samochodowa? Gaśnica samochodowa – ważność
Na rynku można spotkać się z wieloma ofertami gaśnic samochodowych. W popularnych sklepach internetowych oraz supermarketach znajdziemy proszkowe gaśnice samochodowe, które kosztują zaledwie 20–30 złotych . I choć cena tego rodzaju gaśnic jest atrakcyjna, powinna zastanowić potencjalnych nabywców.
Za taką kwotę nie należy spodziewać się niezawodnego urządzenia. Najtańsze gaśnice prawdopodobnie nie posiadają legalizacji , co jest kluczowe w przypadku posiadania sprzętu, od którego sprawności bardzo często zależy życie i zdrowie ludzi. Najczęściej najtańsze kilogramowe gaśnice samochodowe posiadają ilość proszku gaśniczego, który pozwala na zaledwie sześć sekund efektywnego gaszenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN