Ładowanie akumulatora samochodowego – jak robić to poprawnie?

klema podłączona do akumulatora
Fot. Douglas Sacha/ Getty Images

Niewłaściwe ładowanie akumulatora samochodowego może zakończyć się wybuchem. Poznaj bezpieczne metody ładowania i dowiedz się, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy urządzenie zupełnie nieoczekiwanie się rozładuje.

C: Głębokie rozładowanie akumulatora samochodowego może być spowodowane np. pozostawieniem na noc włączonych świateł. Przyczyną bywa również awaria alternatora. Rozładowany akumulator, szczególnie w zimowy poranek, to fatalne rozpoczęcie dnia.

Ładowanie akumulatora samochodowego – o czym pamiętać?

Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora samochodowego nie trzeba wyciągać baterii. W nowoczesnych pojazdach akumulator to część zaawansowanego systemu elektronicznego, więc pozostawienie go pod maską będzie znacznie bezpieczniejsze i pozwoli uniknąć awarii. Ewentualne odłączenie zasilania może doprowadzić do zresetowania ustawień komputera pokładowego. W efekcie możemy nawet unieruchomić pojazd. W samochodach, które nie posiadają inteligentnego systemu ładowania, można wyjąć baterię z silnika. Warto pamiętać, że czas ładowania akumulatora samochodowego będzie zależał od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa np. temperatura otoczenia. Jeżeli w garażu jest chłodno, warto baterię wyjąć z auta i ładować ją w ogrzanym pomieszczeniu.

Niezwykle istotny jest także sam demontaż akumulatora. W trakcie trzeba pamiętać, by odpowiednio odczepiać klemy. Klemę minusową odpina się jako pierwszą, a klemę plusową jako drugą. Gdy obydwie już zostaną zdjęte, można wyjąć akumulator. Podczas ładowania warto zaopatrzyć się w regulator ładowania samochodowego , który dba o właściwe napięcie instalacji elektrycznej.

Ile kosztuje naładowanie akumulatora samochodowego?

Koszt naładowania akumulatora będzie zależeć od tego, czy jest to nowe, czy starsze auto. Trudno określić kwotę, gdyż każdy warsztat ma swój indywidualny cennik. Uśredniając, koszt takiej usługi wynosi około 100 złotych. Cena może być też zależna od stanu, w jakim znajduje się akumulator. Z usług mechanika warto skorzystać, gdy np. nie wiemy, jaką wartość powinien mieć prąd ładowania akumulatora samochodowego .

Ładowanie akumulatora samochodowego prostownikiem

Możemy także samodzielnie skorzystać z urządzenia, które pomoże mu wrócić do pełni sił, czyli z prostownika. Prostownik to ładowarka do akumulatora, która zmienia napięcie z przemiennego na stałe.

Zanim urządzenie zostanie podpięte do akumulatora, należy od baterii odkręcić korki, aby gaz zbierający się w trakcie ładowania miał ujście. Nowe systemy korków mają już wbudowane odpowietrzenie. Przed podłączeniem prostownika, trzeba wybrać właściwy – zalecane są te o napięciu ładowania 14-14,5V lub 15,5-16,5 V. Odpowiednio dobrany prostownik do ładowania akumulatora samochodowego samoczynnie przerwie proces, gdy akumulator jest już pełny.

Prostownik podłącza się do akumulatora tzw. krokodylkami – do plusa i do minusa, czyli głowic ogniw. Uwaga – do akumulatora podczas ładowania nie wolno podchodzić ze źródłem ognia! W przeciwnym wypadku może się to zakończyć wybuchem.

Wielu kierowców ma wątpliwości odnośnie ładowania akumulatora samochodowego. Jak długo? – to podstawowe pytanie niejednego z nich. Zdaniem fachowców czas ładowania wynosi od 10 do 12 godzin. Urządzenie w tym czasie powinno zostać w pełni naładowane, o ile nie jest uszkodzone.

Ładowanie akumulatora samochodowego w domu – czy jest to bezpieczne?

Kierowcy, którzy nie mają dostępu do garażu lub piwnicy, niekiedy decydują się na ładowanie akumulatora w domu. Mimo wszystko lepiej tę czynność powierzyć specjaliście lub kupić nowy akumulator. W przeciwnym wypadku naraża się domowników na wdychanie kwasu. Nawet prawidłowe ładowanie akumulatora samochodowego w takich warunkach sprawia, że w wydzielają się opary szkodliwe dla zdrowia.

Ładowanie akumulatora samochodowego bez odłączania klem – czy jest to możliwe?

Akumulator można ładować także, gdy znajduje się bezpośrednio w aucie. Jednak zanim zacznie się naprawiać rozładowany akumulator samochodowy , trzeba pamiętać o właściwym podpięciu kabli – najpierw wpina się dodatnie, później ujemne. Następnie można włączyć ładowarkę lub prostownik. Z kolei przewody odłącza się w odwrotnej kolejności – najpierw dodatnie, później ujemne.

Czy ładowanie nowego akumulatora samochodowego jest konieczne?

To dylemat niejednego kierowcy. Niektórym z nich wydaje się, że nowy akumulator należy najpierw doładować, by dopiero później włożyć go do auta. Nie należy tego robić. Fabrycznie nowe urządzenie jest gotowe do pracy. Wcześniej nie zaszkodzi sprawdzić, ile wynosi napięcie spoczynkowe urządzenia – jego poprawna wartość to ok. 12,5V. Jeżeli będzie mniejsze, a ładowanie w samochodzie działa poprawnie, to alternator i tak doładuje akumulator. Warto też zwrócić uwagę na napięcie ładowania akumulatora przez alternator .

Zobacz film: Chajzer w poszukiwaniu broni elektromagnetycznej

Zobacz film: Chajzer w poszukiwaniu broni elektromagnetycznej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości