Wielu kierowców zapomina o konieczności regularnego sprawdzania stanu filtra powietrza w swoim samochodzie. To duże zaniedbanie ‒ filtr powietrza należy do elementów skrajnie eksploatacyjnych, dlatego dobrym nawykiem jest sprawdzanie jego stanu co jakiś czas.
Co to jest filtr powietrza?
Aby silnik spalinowy mógł normalnie pracować, potrzebne jest nie tylko paliwo, ale także powietrze. Odpowiednia mieszanka paliwowo-powietrzna napędza pracę tłoków , które pozwalają uzyskać moment obrotowy, co ostatecznie przekłada się na to, że samochód z silnikiem benzynowym lub silnikiem diesla jest w stanie ruszyć z miejsca. Jednym z kluczowych elementów silnika w zakresie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej jest układ dolotowy.
Układ dolotowy odpowiada w głównej mierze za doprowadzenie (a w niektórych przypadkach również sprężenie) powietrza wprost do cylindrów. W jego skład wchodzą m.in. kolektor dolotowy, przewody dolotowe i filtr powietrza. Układ dolotowy odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie parametrów technicznych konkretnego silnika, dlatego koncerny motoryzacyjne wciąż pracuje nad jego udoskonalaniem.
Zadaniem samochodowego filtra powietrza jest przede wszystkich zatrzymywanie różnych rodzajów zanieczyszczeń z powietrza. Jak się okazuje, w powietrzu znajduje się zazwyczaj ok. 0,0003 grama pyłów na metr sześcienny, a liczba zanieczyszczeń stale wzrasta. Dla standardowego filtra powietrza oznacza to mniej więcej zatrzymanie kilkunastu gram piasku, brudu, kurzu i innych form zanieczyszczeń na 1000 km podróży.
Współczesne filtry powietrza pozwalają zatrzymać nawet 99% pyłów z powietrza . Najczęściej spotykanymi filtrami powietrza są filtry suche, wyposażone we wkłady papierowe bądź tkaninowe o charakterystycznym układzie harmonijki. Specyficzny układ sprawia, że cały filtr jest gęstą siecią, w której zanieczyszczenia pochodzące z powietrza zostają zatrzymane, a oczyszczone powietrza trafią do kolejnych elementów układu dolotowego.
Filtr powietrza – co ile wymiana?
Filtr powietrza nie wymaga od posiadacza samochodu dużo uwagi. Nie może zostać jednak zapomniany, ponieważ jeśli nie jest regularnie wymieniany, silnik znacznie traci na mocy, a komfort poruszania się nim jest wyraźnie gorszy. Zgodnie z zaleceniami wielu mechaników, standardowa obsługa filtra powietrza powinna się sprowadzać od okresowej wymiany samego filtra oraz wyczyszczenia komory, w której się znajduje.
Nie warto zapominać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza, ponieważ przedłuża ono żywotność filtra. Co ile wymieniać filtr powietrza w dieslu, a co ile w silniku benzynowym? Jak się okazuje, nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Zdaniem wielu mechaników, minimalnym okresem, po którym warto rozważyć wymianę tego elementu układu dolotowego jest przebieg 15 tysięcy kilometrów, choć na zaleceniach wielu producentów filtrów powietrza możemy znaleźć informacje o konieczności wymiany co 30 tysięcy kilometrów. I choć zalecenia te bardzo się od siebie różnią, wynika to z tego, że trudno jest dokładnie oszacować, kiedy należy pożegnać się z używanym filtrem. Na pewno dobrą praktyką jest zaglądanie do komory filtra powietrza w celu sprawdzenia, w jakim stanie jest aktualnie filtr powietrza naszego auta.
Czyszczenie filtra powietrza w celu wydłużenia jego żywotności można zlecić ‒ usługi tego rodzaju świadczą warsztaty oraz stacje obsługi pojazdów. Czyszczenie filtra można jednak z powodzeniem wykonać samodzielnie. Filtr powietrza, który znajduję się w szczelnie zamkniętej komorze, można bez problemu wyciągnąć w przypadku większości samochodów. Po wyjęciu należy go przedmuchać sprężonym powietrzem w sprayu lub za pomocą sprężarki.
Jak sprawdzić, czy filtr nadaje się do wymiany?
Jeśli nie wiesz, czy Twój filtr powietrza nadaje się do wymiany, powinieneś zajrzeć pod maskę i spróbować wyciągnąć filtr. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, warto zajrzeć do warsztatu samochodowego, gdzie ocena zabrudzenia zajmie parę chwil. Czystość filtra powietrza można również sprawdzić przy okazji okresowego przeglądu samochodowego, gdzie możemy uzyskać kompleksową informację na temat stanu filtra powietrza i całego układu dolotowego w samochodzie.
Zobacz film: Usuwanie filtrów DPF w samochodach
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN