Obowiązkowe wyposażenie auta w różnych państwach europejskich jest inne. Warto znać te różnice, jeżeli chcemy podróżować po danym kraju.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce
W porównaniu do niektórych państw europejskich, w Polsce nie trzeba przewozić zbyt wielu obowiązkowych elementów wyposażenia. Te obowiązkowe zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. Akt ten mówi, że do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce wlicza się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy . I jedno, i drugie powinno być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, w razie gdyby zaszła nagła potrzeba jego użycia – szczególnie ważna jest gaśnica. Co ciekawe, w rozporządzeniu nie ma mowy o tym, aby musiała mieć ona zawsze aktualną datę ważności. Mimo iż posiadanie sprawnej gaśnicy jest niezbędne, gdyż może uratować życia zarówno kierowcy, jak i innym podróżnym, to nie istnieje ustawa, która nakazywałaby regularną kontrolę jej daty ważności.
Zadaniem trójkąta ostrzegawczego jest zapewnienie autu odpowiedniej widoczności. Z tego względu jego powierzchnia odblaskowa powinna być odpowiednio duża. Ponadto musi mieć znak homologacji. Za nieposiadanie obowiązkowego wyposażenie auta w Polsce kierowcom przyjdzie zapłacić mandat , którego wartość wyniesie od 20 do 500 złotych.
Oprócz gaśnicy i trójkąta, do elementów wyposażenia, które warto mieć, choć nie są obowiązkowe, zaliczają się:
- kamizelka odblaskowa,
- kable rozruchowe,
- linka holownicza,
- koło zapasowe.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech?
Wymogi niemieckie są podobne do polskich. Samochody poruszające się po tamtejszych drogach także muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Brak tych akcesoriów grozi mandatem. Mandat można także otrzymać za jazdę na oponach letnich w trakcie sezonu zimowego, choć nie należą one do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce i w Niemczech. Zalecanym wyposażeniem jest także kamizelka odblaskowa, w której powinno się chodzić po wyjściu z auta na pobocze drogi.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Czechach i na Słowacji
Wymagania odnośnie omawianych akcesoriów są w Czechach znacznie wyższe niż w Polsce czy Niemczech. Do obowiązkowego wyposażenia zalicza się trójkąt bezpieczeństwa, gaśnica, ale i apteczka w standardzie unijnym, komplet zapasowych żarówek z bezpiecznikiem i koło zapasowe.
Z kolei obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Słowacji jest apteczka, trójkąt bezpieczeństwa, zapasowe bezpieczniki i komplet zapasowych żarówek, podnośnik samochodowy, koło zapasowe, linka holownicza i kamizelka odblaskowa. Słowacy wymagają rekordowo dużej ilości obowiązkowego wyposażenia samochodu, a ich wymagania są bardziej restrykcyjne niż w wielu europejskich państwach.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie
Choć przepisy w Unii Europejskiej są jednolite, to w poszczególnych państwach występują inne wymogi co do akcesoriów, które w samochodzie powinni mieć poszczególni kierowcy. Wszystkie państwa członkowskie mają własne listy obowiązkowego wyposażenia. Nie ma jednak konieczności, aby podczas poruszania się po terenie danego kraju mieć w samochodzie wszystkie akcesoria, których wymaga dany kraj. Kierowcy są zwolnieni z tego obowiązku na mocy Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego w Polsce
Ciężarówki obowiązują inne normy niż auta osobowe. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu ciężarowego w Polsce należy gaśnica, dwa trójkąty ostrzegawcze, apteczka i kamizelka odblaskowa. Wyposażenie ciężarówki powinno zależeć też od tego, jak długie trasy ma pokonywać. W przypadku tych dłuższych niezbędne będzie również łóżko do spania.
Dlaczego obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego jest tak ważne?
Wyruszenie w długą podróż bez zaopatrzenia się w wyżej wymienione akcesoria jest niebezpieczne. Warto skompletować całe niezbędne wyposażenie, a nie tylko to podstawowe. Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce nie zapewnia należytej ochrony, gdyż sama gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to tak naprawdę niewiele. Warto przynajmniej mieć także i apteczkę, w której znajdą się:
- bandaże,
- kompresy gazowe,
- środek dezynfekujący,
- plastry,
- koc termoizolacyjny.
Apteczka, trójkąt i gaśnica wchodzą np. w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii. Posiadanie tych akcesoriów poprawia komfort podróżowania. Nie zaszkodzi jednak wyposażyć się również w komplet narzędzi, takich jak klucz do kół czy podnośnik.
Zobacz także: Czy każdy powinien mieć w samochodzie apteczkę?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN