Karta pojazdu – do czego jest potrzebna?

Młoda kobieta pokazuje dokumenty samochodu
GettyImages / Florida
Źródło: Cultura RF

Karta pojazdu to obowiązkowy dokument, który powinien mieć każdy posiadacz auta. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie wiemy, czy została wydana lub ją zgubiliśmy?

Karta pojazdu dokumentuje historię auta. Będzie niezbędna, jeżeli zechcemy w przyszłości przerejestrować auto. Sprawdź dlaczego.

Czym dokładnie jest karta pojazdu?

To dokument, w którym znajduje się historia auta lub motocykla. Karta pojazdu nie jest jednak wymagana, aby poruszać się po drogach . Oznacza to, że nie trzeba jej mieć zawsze przy sobie. Niemniej jednak warto ją przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby mieć do niej stały dostęp.

Karta pojazdu zawiera informacje zarówno na temat pojazdu, jak i właściciela . Znajdują się w niej dane techniczne auta, informacje potwierdzające rejestrację oraz identyfikujące właściciela. Dokument jest również potrzebny, gdy chcemy zarejestrować samochód. Za jego wydanie przed 2006 rokiem płaciło się aż 500 złotych. Z czasem jednak uznano ten zapis za niezgodny z Konstytucją RP.

Wzór karty pojazdu powinien zawierać podstawowe informacje dotyczące pojazdu oraz jego właściciela. Z wyglądu jest to niewielki dokument, który można zmieścić w kieszeni kurtki. Niegdyś karty pojazdu otrzymywane przy rejestracji wyglądały podobnie jak dowody osobiste.

Co zrobić, gdy karta pojazdu się zagubi?

Karta to niewielki dokument i łatwo może się zawieruszyć. Fakt zagubienia karty pojazdu należy zgłosić do wydziału komunikacji . Następnie urząd wydaje jej kopię, lecz dopiero po wcześniejszym okazaniu dowodu rejestracyjnego oraz złożeniu oświadczenia o utracie dokumentu. Jeżeli dokument zgubił się przed pierwszą rejestracją, wówczas urząd może wydać duplikat karty po otrzymaniu pisemnej informacji od producenta. W przypadku zagubienia karty przed rejestracją duplikat wysłany zostanie na adres właściciela.

Cena za wyrobienie karty pojazdu wynosi obecnie 75 złotych. Do kwoty należy doliczyć również opłaty ewidencyjne.

Zgubiona karta pojazdu a jego sprzedaż

Aby sprzedać samochód zgodnie z prawem, trzeba mieć dokument poświadczający, że jest on legalny. Bez wspomnianej karty jest się niewiarygodnym i nikt nie zechce takiego samochodu kupić. Co więcej, wzbudzi to poważne podejrzenia i może być początkiem kłopotów prawnych.

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy karta pojazdu jest obowiązkowa podczas sprzedaży. Co prawda, może się zdarzyć, że osoba zainteresowana kupnem pojazdu nie będzie wiedziała o konieczności posiadania karty, jednak prędzej czy później jego właściciel i tak zostanie zapytany o takie zaświadczenie. W przypadku zagubienia karty pojazdu należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika.

Do czego służy motocyklowa karta pojazdu?

Wyrobienie karty pojazdu jest wymagane nie tylko w przypadku samochodów, ale również motocykli. Dokument powinni mieć posiadacze zarówno nowych, jak i używanych jednośladów. Karta jest potrzebna zarówno do zarejestrowania pojazdu, jak i jego ewentualnego przerejestrowania. Karty pojazdu nie wymaga skuter , ale pod warunkiem, że pojemność jego silnika nie przekracza 50 cm³. Koszt wydania motocyklowej karty pojazdu jest podobny, jak w przypadku karty samochodowej.

Czy do przerejestrowania samochodu potrzebna jest karta pojazdu?

Przerejestrowanie auta bez karty pojazdu jest niemożliwe. Dokument musi posiadać każdy właściciel auta, gdyż jest to potwierdzenie, że pojazd nie jest kradziony.

Karta pojazdu – możliwe zmiany

Karty pojazdu , mimo iż wciąż są w obiegu, być może staną się wkrótce zupełnie niepotrzebne. Ministerstwo Cyfryzacji planuje w tej kwestii spore zmiany i, jak można się domyślić, karta prawdopodobnie zostanie zastąpiona innym nośnikiem. Obecnie nie ma jeszcze konkretnych informacji na ten temat. Prawdopodobnie wszystkie dane znajdujące się obecnie w kartach trafią finalnie do zbiorczego systemu, np. internetowego. Scenariusz ten jest bardzo realny. Resorty rozważają także możliwość, by w przyszłości rejestrować pojazdy głównie przez Internet, bez konieczności odwiedzania urzędów.

Zwrot pieniędzy za kartę pojazdu?

Zwrot opłat za kartę pojazdu należy się osobom, które zarejestrowały auta sprowadzone z zagranicy między 2003 a 2006 rokiem. W tamtych latach kartę pojazdu należało wyrobić podczas pierwszej rejestracji, a urzędy pobierały za tę usługę 500 złotych. Jednak w 2006 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że są to przepisy niezgodne z polskim prawem. Jeszcze w 2016 roku osobom, które zapłaciły wysoką kwotę rejestracyjną, przysługiwał zwrot w wysokości 425 zł.

Zobacz także: Jak kupić używany samochód?

Autor: Redakcja TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości