Limity prędkości w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

jezdnia, ograniczenie prędkości do 50 km/h
Fot. Pisanu Vilimpochapornkul / EyeEm/ Getty Images
Limity prędkości w Polsce są zróżnicowane i zależą np. od pory dnia czy ilości pasów ruchu. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości, by ich nie przekraczać. Zbytnie szarżowanie na drodze może zakończyć się utratą prawa jazdy.

Limity prędkości w Polsce są nieco inne niż w Niemczech czy Francji. Znajomość ich ułatwia bezpieczną jazdę i sprawia, że w portfelu zostaje więcej pieniędzy.

Co warto wiedzieć o limitach prędkości?

Limity prędkości widoczne na znakach drogowych wskazują, ile wynosi maksymalna dozwolona prędkość na danym odcinku. Kierowcy poruszający się po drogach są zobowiązani do ich przestrzegania. Jednak prędkość, jaką powinni zachowywać, ma być taka, aby mogli panować nad autem, i dostosowana do warunków atmosferycznych, stanu auta czy widoczności. Limity prędkości są ustawione również po to, aby samochody nie jeździły zbyt wolno i nie utrudniały ruchu – za to również można dostać mandat!

Zalecane limity prędkości – dlaczego są tak ważne?

Każdy kierowca ma obowiązek, aby po wszelkich drogach poruszać się tak, by nie stanowić zagrożenia dla pieszych i innych pojazdów. Jest on zobligowany do nieprzekraczania limitów prędkości – jadąc za szybko, może stracić panowanie nad autem. Z tego powodu z inną prędkością będzie poruszał się kierowca ciężarówki, a z inną kierowca sportowego samochodu osobowego. Dla nich właśnie postawione zostały wspomniane wcześniej znaki, które zalecają prędkość na danej drodze – są to niebieskie kwadratowe tablice, na których widnieje biała liczba. Trzeba jednak dodać, że kierowca nie musi, lecz może się zastosować do tego zalecenia. Jednak w momencie gdy przekroczy prędkość i spowoduje wypadek, będzie obciążony częścią winy – takie limity prędkości można zauważyć np. na niemieckich autostradach.

Ile wynoszą limity prędkości w Polsce?

Ich wartość zależy od rodzaju drogi, pojazdu i pory dnia. Pojazdy, których masa nie przekracza 3,5 t, i motocykle obowiązują następujące limity prędkości w Polsce :

· drogi jednojezdniowe dwukierunkowe – 90 km/h,

· drogi dwujezdniowe dwukierunkowe z dwoma pasami ruchu – 100 km/h,

· drogi ekspresowe jednojezdniowe – 100 km/h,

· drogi ekspresowe dwujezdniowe – 120 km/h,

· autostrady – 140 km/h.

Inne limity obowiązują podczas poruszania się po mieście i wynoszą 50 km/h w godzinach od 5:00 do 23:00 i 60 km/h od 23:00 do 5:00. Warto obalić pewien mit, według którego przekroczenie w obszarze zabudowanym wspomnianej prędkości będzie skutkować utratą prawa jazda na 3 miesiące, mandatem i otrzymaniem punktów karnych. Otóż prowadzącemu, który popełni to wykroczenie, może zostać zatrzymane prawo jazdy, lecz dopiero wtedy, gdy prędkość ta wyniesie więcej niż 50 km/h.

Limity prędkości w Polsce ustala ustawodawca. Nieco inne są limity, do których muszą dostosować się kierowcy pojazdów przekraczających 3,5 tony. Na terenie zabudowanym takie pojazdy, w tym autobusy, obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Z kolei na autostradach limit ten wynosi 100 km/h dla autobusów z wyposażeniem technicznym. Limit dla osobówek ciągnących przyczepy w terenie niezabudowanym wynosi 70 km/h, a 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Jakie są limity prędkości w Europie?

Limity prędkości w Europie są zależny od państw. Wybierając się do któregoś z nich, warto wcześniej poznać te zasady. Oprócz tego trzeba też wiedzieć, w jaki ekwipunek należy się wyposażyć – a jest to m.in. apteczka, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza czy koło zapasowe. Poruszanie się po autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach I klasy jest płatne, a formą płatności są winiety.

Wielu kierowców, którzy dysponują autami o mocniejszych silnikach, uwielbia drogi niemieckie. Tamtejsze autostrady zawierają odcinki, gdzie nie ma ograniczeń prędkości. Co do limitów prędkości w Niemczech , to prawie połowa ich autostrad ma ograniczenie 130 km/h. W obszarze zabudowanym limit prędkości, tak ja w Polsce, wynosi 50 km/h i 100 km/h poza obszarem zabudowanym – w przypadku motocykli i aut do 3,5 tony. Ciężarówki poza obszarem zabudowanym obowiązuje limit 80 km/h.

Limity ograniczenia prędkości na polskich drogach a skrzyżowanie

Limity ograniczenia prędkości na polskich drogach obowiązują na pewnym odcinku, np. do najbliższego skrzyżowania. Zanim wciśnie się mocniej pedał gazu lub hamulec, warto się upewnić, czy jest się blisko skrzyżowania. Przeglądając przepisy o ruchu drogowym, można zauważyć, że istnieją różne połączenia dróg, np. skrzyżowanie i połączenie dróg. A to drugie wcale nie musi odwoływać danego ograniczenia prędkości.

Co grozi za złamanie limitów prędkości na drogach?

Limity prędkości w Europie są dla kierowców raczej przyjazne, lecz za ich złamanie grożą wysokie mandaty. Chociażby w Niemczech za przekroczenie prędkości w mieście od 10 do 20 km/h płaci się od 15 do 30 euro. Z kolei w obszarze zabudowanym za przekroczenie prędkości od 30 do 50 km/h płaci się od 80 do 160 euro. Nie warto również przejeżdżać tam na czerwonym świetle, bo w przeciwnym wypadku przyjdzie zapłacić karę o wartości nawet 360 euro.

Również nie opłaca się łamać limitów prędkości na polskich drogach. Za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h płaci się od 50 do 100 zł i dodatkowo otrzymuje 2 punkty karne. Za np. wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym płaci się 300 złotych.

Zobacz film: Mateusz Maga robi prawo jazdy

Zobacz film: Mateusz Maga robi prawo jazdy. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości