Przewodnik po rolkach rekreacyjnych – jak kupić te najlelpsze?

Kobieta na rolkach rekreacyjnych
grinvalds/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Rolki rekreacyjne skierowane są do osób uczących się jeździć na łyżworolkach. Umożliwiają swobodną jazdę na równym i płaskim terenie miejskim, jednak posiadają szereg ograniczeń. To idealny sprzęt dla początkujących i tych, którzy jazdę na rolkach traktują jako dodatkową aktywność fizyczną. Sprawdź przewodnik po rolkach rekreacyjnych.

Rolki rekreacyjne to odpowiedź na potrzeby wszystkich tych użytkowników, którzy szukają nowych pomysłów na letnią aktywność fizyczną lub zaczynają przygodę z łyżworolkami. To sprzęt dla początkujących umożliwiający naukę jazdy. Nie oznacza to jednak, że możemy sięgnąć po ten z niższej półki. Rolki oferowane przez markety są wykonane z bardzo słabej jakości materiałów, które nie zapewnią bezpieczeństwa podczas jazdy i jej komfortu. Bardzo często tanie rolki są toporne, a ich koła oporne. Łożyska kół nie pozwalają na rozwinięcie prędkości i szybko się tępią. Po rolki warto więc udać się do sklepu sportowego i zainwestować w sprzęt, który posłuży nam na lata. Najlepsze rolki rekreacyjne oferują producenci: Fila, Roces, k2, Rollerblade.

Rolki fitness a rekreacyjne – różnice

Rolki do jazdy fitness skierowane są do użytkowników, którzy szukają czegoś pomiędzy rolkami rekreacyjnymi a tymi do jazdy bardziej profesjonalnej. Rolki do jazdy fitness bowiem łączą w sobie wygodę i stabilizację rolek rekreacyjnych z szybkością. Możliwość osiągania dużych prędkości zapewniają duże koła, jakie można spotkać w rolkach do jazdy szybkiej.

Jak kupić dobre rolki rekreacyjne?

Kupując rolki do jazdy rekreacyjnej, kieruj się budową buta i wielkością kół . But rolek powinien sztywny, co zapewnia stabilizację i ochronę stopy i stawu, ale musi być wykonany z materiałów oddychających, co przekłada się na komfort jazdy. Rynek oferuje dwa rodzaje buta: miękki i twardy – to, jaki wybierzesz ostatecznie, zależy od Twoich preferencji. Na korzyść buta twardego zdecydowanie przemawia to, iż zapewnia lepszą amortyzację i stabilizację, co jest szczególnie ważne u osób dopiero uczących się jeździć na łyżworolkach. Wkładka wewnątrz buta powinna być dopasowana i wyprofilowana do anatomii stopy. Niektórzy z producentów oferują wkładki w systemie memory – zapamiętującym kształt. Gwarantuje to idealne dopasowanie wkładki do stopy. Damskie i męskie rolki rekreacyjne różnią się od siebie kolorami. Niektórzy producenci oferują linię rolek węższych, które mogą być skierowane do kobiet. Nie ma jednak reguły dzielącej rolki na damskie i męskie.

Koła w rolkach rekreacyjnych charakteryzują się średnią twardością, pozwalającą na płynne przemieszczanie się po równych terenach miejskich. Nie są zbyt twarde, dlatego nie umożliwiają rozwijania bardzo dużych prędkości ani dynamicznego wchodzenia w zakręty, jednak ich wyważona twardość amortyzuje ewentualne wstrząsy i uprzyjemnia jazdę.

Dziecięce rolki rekreacyjne dodatkowo posiadają system regulowania, który pozwala na wydłużanie buta rolki wraz z rosnącą stopą dziecka. Rozwiązanie to jest wygodne i wyklucza konieczność częstej zmiany rolek, szczególnie u małych dzieci, których stopa rośnie bardzo szybko.

Hamulec większość modeli rolek rekreacyjnych ma hamulec tylko na jeden z dwóch rolek, nie jest on jednak stałym wyposażeniem rolek. Kupując rolki, należy wziąć pod uwagę zużycie hamulca. Dlatego warto od razu dokupić dodatkowy hamulec, który posłuży jako zapasowy.

Ochraniacze – to najważniejszy element bezpiecznej jazdy. Ich zakup powinien iść w parze z rolkami. Warto wybierać te znanych i certyfikowanych firm. Ich zadaniem jest ochrona kości, stawów i skóry, dlatego muszą być trwałe i odporne na uderzenia. Dobre ochraniacze są sztywne i trwałe, ale zachowują pełną elastyczność, nie ograniczając ruchów.

Jak dobrać idealny rozmiar?

But rolek powinien być przynajmniej o rozmiar większy od standardowego rozmiaru, który nosisz. Jak sprawdzić czy długość buta rolki jest odpowiednia? Włóż buty i dobrze je zapnij. Następnie na lekko ugiętych kolanach pochyl się do przodu, tak by stopa przesunęła się lekko do przodu – dokładnie tak, jak w przypadku jazdy. Zostaw margines wolnego miejsca. Buty mierz na skarpety, w których zamierzasz jeździć. Nigdy nie mierz ich na zbyt grube lub cienkie stopki.

Palce powinni mieć możliwość swobodnego poruszania się, natomiast pięta powinna być stabilna. Wyklucza to ewentualną możliwość skręcenia kostki w stawie. Buty rolek posiadają również różne zapięcia. To, czy wybierzesz sznurowadła, klamry, czy linkowy system zapinania buta, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Klamry są dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, gdyż zapewniają solidne zapięcie buta.

Znaczenie wagi rolkarza

Przy zakupie rolek rekreacyjnych istotna jest waga ich użytkownika. Przyjęta granica to 80 kg, która pozwoli na przyjemną jazdę i częste użytkowanie sprzętu. Ciężsi rolkarze powinni rozejrzeć się za sprzętem profesjonalnym, który wykonany jest z trwalszych materiałów. Ma to znaczenie przede wszystkim w kontekście szyny, która w przypadku rolek rekreacyjnych wykonana jest z materiałów kompozytowych, a w modelach zaawansowanych zrobiona jest z aluminium.

Na rolki nigdy nie jest za późno

Zobacz także:

Rolki do szybkiej jazdy. Jakie wybrać? Najważniejsze informacje

Jakie rolki najlepsze dla dziewczynki? Jak kupić rolki dla dziecka?

Jak wybrać rolki dla dzieci? Najważniejsze informacje

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!