Coraz więcej kobiet pije i wsiada za kierownicę. Tylko w zeszłym roku życie lub zdrowie straciły 102 osoby

Z danych policji wynika, że coraz więcej wypadków na drogach powodują pijane kobiety. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji donosi, że w 2019 roku panie będące pod wpływem alkoholu spowodowały 759 kolizji. Uszczerbek na zdrowiu lub śmierć poniosły w nich 102 osoby. Co jest przyczyną tego niebezpiecznego trendu?

Polacy piją więcej alkoholu

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost konsumpcji alkoholu w Polsce. Statystyczny mieszkaniec pije więcej. Zjawisko to tworzy wiele niebezpiecznych sytuacji oraz zaczyna mieć swoje znaczenie dla naszego życia społecznego i zdrowia somatycznego.

Zobacz także: Nie ma bezpiecznej dla organizmu dawki alkoholu. Lampka wina dla zdrowia to mit?

Prawdopodobieństwo zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu jest większe, niż to bywało kilka lat temu. W tamtym roku odnotowaliśmy pierwszy od dekady wzrost liczby kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu

– powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nietrzeźwe kobiety za kierownicą

Ubiegłoroczne badania CBOS pokazują, że odsetek abstynentek spadł w ostatniej dekadzie o 10 pkt. procentowych. Zdaniem Krzysztofa Brzózki, byłego szefa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nie bez znaczenia są postępujące zmiany społeczne oraz wyraźna aktywność producentów napojów wyskokowych. Kobiety stanową atrakcyjną grupę konsumencką, do której kierowane są liczne oferty piw smakowych, czy wysokoprocentowych alkoholi, takich, jak likiery czy kolorowe wódki. Szeroki wybór przekłada się na to, że Polki faktycznie piją coraz częściej.

Ten trend jest zauważany przynajmniej od 8 lat. Wyniki badań prowadzonych w szkołach średnich, wśród 15-latek i 17-latek, pokazują, że niestety dziewczyny piją prawie tyle, co chłopcy. To nie jest dobra informacja. Tym bardziej, że biologia nie potraktowała nas jednakowo w stosunku do alkoholu. Mniejsza zawartość płynów w organizmie kobiety sprawia, że ta sama ilość alkoholu wypita przez panią i pana o tej samej masie ciała, spowoduje u niej dużo większe skutki. Dodatkowo, obecność estrogenu w organizmie powoduje, że przyswajalność alkoholu jest znacznie większa, niż u pana.

- wyjaśnił Krzysztof Brzózka.

Brzózka zwrócił jednak uwagę na to, że kobiety są bardziej odpowiedzialne w swoim postępowaniu. Z jego słowami zgodził się podinsp. Kobryś. Z jego doświadczenia wynika, że policja rzadko zatrzymuje kierujące w stanie upojenia alkoholowego. Najczęściej są to kobiety, które wypiły 1 lub 2 lampki wina. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przybywa pań za kierownicą. Im więcej kobiet ma prawo jazdy, tym więcej z nich może popełnić wykroczenie lub przestępstwo.

Jeśli kobieta powoduje wypadek drogowy, to w co 33 ginie człowiek. Jeśli mężczyzna powoduje wypadek drogowy w stanie nietrzeźwości, to w prawie każdym ginie człowiek. Śmiertelność wypadków powodowanych przez mężczyzn jest o wiele, wiele wyższa, niż w wypadkach, które powodują kobiety

– zauważył podinsp. Kobryś.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Znieczulica społeczna na pijanych kierowców

Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?

Szampan bezalkoholowy dla dzieci. Specjalista: "To kreowanie nowych konsumentów"

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!