Planujesz kupić używany samochód? "Takiego trendu w motoryzacji jeszcze nie widziałem"

Autor:
Nastazja
Bloch
Ceny samochodów używanych poszły w górę

Informacja o wstrzymaniu produkcji w fabrykach samochodów skłoniła producentów do znacznych podwyżek cen. Klienci, przestraszeni perspektywą oczekiwania na wymarzone auto przez pół roku lub dłużej, coraz częściej decydują się na używane pojazdy. Kiedy i jak dokonywać transakcji, aby nie być stratnym? Kilku rad udzielił Adam Kornacki z TVN Turbo.

Wzrost cen samochodów używanych

Zauważalny stopniowy wzrost cen samochodów spowodowany jest brakiem półprzewodników. W tym momencie prace wstrzymały wszystkie fabryki nowych aut. Dla klienta oznacza to zaś długi czas oczekiwania na wymarzony pojazd. Osoby, które nie chcą czekać, coraz częściej decydują się na zakup z drugiej ręki.

- Na samochód czeka się około 8 miesięcy, do roku, czasem nawet 2 lata. Jest taki samochód sportowy, który testowałem, dowiedziałem się, że odbiór pod koniec 2024 roku. Żyjemy w dziwnych czasach, występujący kryzys półprzewodnikowy jest w stanie tak przyblokować rynek motoryzacyjny. Sprzedaż samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła prawie o prawie 17 procent - powiedział Adam Kornacki, prowadzący programy TVN Turbo.

W tym momencie popyt na samochody używane jest ogromny. Dziennikarz zauważył tendencję, że chcemy wydawać pieniądze na samochody nie tylko po to, żeby się nimi przemieszczać, ale też z uwagi na to, by je mieć jako środek trwały i równocześnie lokację kapitału. Obecny czas jest zatem najlepszym momentem na ulokowanie pieniędzy w taki sposób. Zdaniem naszego gościa, przy tych galopujących cenach samochód - wolniej albo w ogóle - przestaje tracić na wartości.

A może by tak jeszcze poczekać na spadek ceny? Ile razy zadawaliście sobie to pytanie? Już teraz możemy powiedzieć, że nic nie wskazuje na to, żeby kwoty te miały gwałtownie się obniżyć. Jest jednak jeden plus. Obecny czas sprzyja sprzedaży.

- Takiego trendu w motoryzacji jeszcze nie widziałem. Samochody używane, roczne, dwuletnie, potrafią być droższe, niż wtedy, kiedy były nowe. Teraz jest rynek sprzedającego. Nikt dzisiaj nie daje rabatów, nie ma negocjacji. Problem jest taki, że jak masz samochód dobry i go sprzedaż, nie masz co kupić - przyznał ekspert.

Jak wybrać samochód używany?

Wybór aut jest naprawdę ogromny. Jak więc wybrać to najlepsze? Przede wszystkim takie, które będzie miało pewne pochodzenie, od pierwszego właściciela i zachowane w dobrym stanie technicznym.

Co więcej, obecnie nie do końca liczy się marka. Żyjemy w czasach motoryzacyjnej rewolucji, w sensie technologicznym. Wymierają samochody spalinowe, powoli przestawiamy się na auta hybrydowe czy elektryczne, więc ten rynek jest zmienny.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

Pozostałe wiadomości