Współczesna szeptucha: "Nie mieszkam w chatce na kurzej stopce"

Współczesna szeptucha
Źródło: Dzień Dobry TVN
Współczesna szeptucha
Współczesna szeptucha
Brytyjczycy żegnają królową
Brytyjczycy żegnają królową
Wielka Brytania żegna królową
Wielka Brytania żegna królową
Jak Anita Włodarczyk powraca do zdrowia
Jak Anita Włodarczyk powraca do zdrowia
Emocje jak na grzybach - Mistrzostwa Europy w grzybobraniu!
Emocje jak na grzybach - Mistrzostwa Europy w grzybobraniu!
Grzyby filarem zdrowej diety
Grzyby filarem zdrowej diety
Do zobaczenia w Lubece!
Do zobaczenia w Lubece!
Nie znasz historii rodziny? Wynajmij detektywa
Nie znasz historii rodziny? Wynajmij detektywa
LEGO Masters - nowy sezon, nowi jurorzy
LEGO Masters - nowy sezon, nowi jurorzy
Kazadi powraca!
Kazadi powraca!
Wspominamy Królową, która panowała 70 lat
Wspominamy Królową, która panowała 70 lat
Iga Świątek w finale US Open
Iga Świątek w finale US Open
Bielecki z Neonówki otwiera turnieje tenisa dla dzieci
Bielecki z Neonówki otwiera turnieje tenisa dla dzieci
Robbie Williams od 25 lat solo na scenie
Robbie Williams od 25 lat solo na scenie
WOŚP uczy nas pierwszej pomocy!
WOŚP uczy nas pierwszej pomocy!
Dziś Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy
Dziś Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy
Bezkompromisowy Michał Szpak
Bezkompromisowy Michał Szpak
Zdrowe śniadania dla uczniów
Zdrowe śniadania dla uczniów
Monika Patkowska jest bieszczadzką szeptuchą, która kończy specjalizację z psychologii klinicznej. Chce pomagać ludziom kompleksowo. - Bardzo rzeczowo do tego podchodzę - podkreśla.

Szeptucha na Podkarpaciu

Sześć lat temu Monika Patkowska, wiedziona głosem serca, z rodzinnego Wrocławia przyjechała w Bieszczady. To właśnie tutaj zaczęła regularnie przyjmować ludzi jako szeptucha.

- Moja prababcia zajmowała się leczeniem ziołami. Babcia natomiast nigdy oficjalnie się z tym nie obnosiła, bo bała się po prostu społecznego odrzucenia. Sama bardzo długo starałam się pozbyć tego w sobie, bo mamy XXI wiek - tłumaczy w reportażu Dzień Dobry TVN.

- Ukończyłam Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych. Poniekąd dlatego, że chciałam bardzo uziemić swoją energię. Pokazać, że jestem stonowana, rzeczowa, taka od linijki. Natomiast te predyspozycje, pamięć komórkowa kobiet z rodziny, i tak gdzieś przebijała. W pewnym momencie skapitulowałam i uznałam, że taki jest plan mojej duszy i tym się zajmuję - dodaje.

Współczesna, bieszczadzka szeptucha

Jak podkreśla znajomy Moniki, Daniel Markowicz, od dawna w tym regionie nie ma szeptuch. - Wcześniej były osoby, które się uważało dawniej, że miały taką moc rzucania uroków, ale ci ludzie już umarli. Wśród młodych to się nie spotyka, a Monika dość dobrze została tutaj przyjęta - mówi.

Szeptucha na brak wizyt nie narzeka. - Ten pierwszy kontakt ze mną może być taki troszeczkę sprawiający konsternację. Bo nie mam 100 czy 200 lat. Nie mieszkam w chatce na kurzej stopce, gdzieś w lesie - śmieje się Monika Patkowska.

Wieści na temat działalności Moniki Patkowskiej rozchodzą się pocztą pantoflową. Na miejscu wykonuje m.in. oczyszczenia czy świece intencyjne, które pali się np. w celu poprawy zdrowia, sytuacji materialnej czy relacji. - Jeżeli chcemy coś oczyścić, np. przestrzeń domu, to używamy tzw. ostrych ziół. Może to być pokrzywa, piołun, wrotycz. Myślimy przy tym o intencji, którą wykonujemy daną świecę - wyjaśnia.

Jedno z oczyszczeń było dla szeptuchy przełomowe. - Oczyszczałam kobietę i w okolicach szyi czułam [...], że moja dłoń robi się ciepła. Okazało się, że ma guzy na tarczycy. Przez to zaczęłam wierzyć w to, co robię - przyznaje.

Monika Patkowska kończy specjalizację z psychologii klinicznej, ponieważ chce pomagać ludziom kompleksowo. - Takie studia psychologiczne powodują, że ja do każdej osoby podchodzę zupełnie indywidualnie. Bardzo rzeczowo do tego podchodzę i być może dlatego czerpię z tego siły, że mogę robić to nadal we współczesnym świecie - podkreśla.

Jak powstają oczyszczające kadzidła? Na czym polega oczyszczanie jajem? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości