Styl życia

Magurski Park Narodowy – atrakcje turystyczne i ciekawostki o parku

Styl życia

Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?

Utworzony w 1995 roku Magurski Park Narodowy to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Leży on na granicy dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego, w samym środku Beskidu Niskiego. Jego obszar obejmuje górne dorzecze rzeki Wisłoki oraz pasmo górskie Magury Wątkowskiej. Wyżynne położenie Magurskiego Parku Narodowego sprawia, że zaobserwować w nim można roślinność charakterystyczną dla dwóch pięter roślinnych: pogórza i regla dolnego.

Jak wygląda logo Magurskiego Parku Narodowego?

Symbolem Magurskiego Parku Narodowego jest czarny cień ptaka w locie na niebiesko-zielonym tle, imitującym góry i niebo. W jego górnej części umieszczono nazwę parku, a w dolnej – rok jego założenia, 1995. Oceniając po budowie skrzydeł, ptak z logo to przedstawiciel ptaków drapieżnych, których w Magurskim Parku Narodowym zaobserwować można pokaźną liczbę. Są to chociażby myszołowy, trzmielojady i orliki.

Zwierzęta w Magurskim Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy uważany jest za najbogatszą w Karpatach ostoję fauny leśnej, typowej dla piętra dolnoreglowego i pogórza. Nie licząc owadów, zamieszkuje go około 200 gatunków zwierząt. Za najbardziej zagrożone i wymagające szczególnej ochrony uważa się rysia i żbika. Ten pierwszy jest w Polsce gatunkiem bardzo rzadkim, a ten drugi znajduje się na polskiej liście gatunków ginących. Innymi zwierzętami chronionymi w Magurskim Parku Narodowym są występujące w stosunkowo dużych populacjach niedźwiedzie brunatne i wilki. Oprócz nich spotkać tam można także między innymi bobry, borsuki, wydry, kuny leśne, sarny, jelenie i dziki. Ciekawostką na temat Magurskiego Parku Narodowego jest fakt, że mieszka w nim blisko 10 łosi – gatunku rzadko spotykanego na terenie górskim. Na szczególną uwagę zasługują także ptasi mieszkańcy parku. Na jego terenie zaobserwowano 160 gatunków, z czego 117 to gatunki lęgowe. Najliczniejszy jest myszołów zwyczajny, którego zagęszczenie (wynoszące około 60 par/100 km2 powierzchni parku) jest najwyższe w całym kraju.

Rośliny w Magurskim Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy obejmuje roślinność w obszarze przejściowym między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. 43% jego powierzchni zajmuje tam piętro pogórza (sięgające 530 m n.p.m), a 57% regiel dolny (sięgający od 530 m n.p.m. wzwyż, przy czym najwyższy szczyt w parku to Wątkowa mierząca 846 m n.p.m.). To pierwsze porastają lasy sosnowe oraz łąki i pastwiska, a także nieliczne torfowiska. Ten drugi pokrywają przede wszystkim lasy bukowe. Na terenie parku zostały założone trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha). Roślinami, które można spotkać w Magurskim Parku Narodowym, są między innymi: cebulica dwulistna, paprotnik Brauna, przebiśnieg, kosaciec syberyjski, berberys pospolity, czosnek niedźwiedzi, modrzyk górski czy 20 różnych gatunków z rodziny storczykowatych. W parku występują także aż 463 gatunki grzybów.

Magurski Park Narodowy – atrakcje turystyczne

Położenie Magurskiego Parku Narodowego sprzyja rozwojowi turystyki w tym regionie. Znajduje się on bowiem na terenie Beskidu Niskiego, licznie odwiedzanego przez miłośników natury i pasjonatów wycieczek górskich z całego kraju i ze świata. Oprócz natury, jego najpopularniejszymi atrakcjami są liczne zabytki, znajdujące się zarówno na obszarze parku, jak i w jego okolicy. Są to między innymi: XVI-wieczny kościół parafialny w Nowym Żmigrodzie, pozostałości po IX-wiecznym grodzisku w Brzezowej oraz zabytkowe cerkwie w Bartnem, Olchowcu, Chyrowej, Skwirtnem, Kotani i Polanach. W parku natknąć się można także na liczne, zabytkowe kapliczki, krzyże i przydrożne figury. Miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów są także okolice zaporowego jeziora w Klimkówce i Wodospad Magurski.

Szlaki w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to idealne miejsce na urlop dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu. W parku znaleźć można bowiem liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, poprowadzone pośród niezwykle malowniczych krajobrazów. Przez park przebiega również fragment 113-kilometrowego Szlaku Architektury Drewnianej, prowadzącego z Sanoka na południe do Komańczy, a następnie na zachód do Krempnej i dalej na zachód przez Nowy Żmigród do Pielgrzymki. Trasa ta łączy ze sobą wszystkie najważniejsze budynki sakralne w południowo-wschodniej części Polski.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki latem?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości