Legia Cudzoziemska - armia, która skrywa wiele sekretów. "Około 30 proc. rekrutów pochodzi z Europy Wschodniej"

Autor:
Izabela
Dorf
Armia, która skrywa wiele sekretów
Armia, która skrywa wiele sekretówDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Legia Cudzoziemska była kiedyś nazywana najmniejszą i najbardziej tajemniczą armią świata. Uważano również, że jest azylem dla kryminalistów i dezerterów. Jak jest naprawdę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Anna Kowalska i Endy Gęsina-Torres. Dziennikarze są współautorami dokumentu: "Polacy w Legii Cudzoziemskiej".

Legia Cudzoziemska - co to jest?

Legia Cudzoziemska jest integralną częścią armii francuskiej i prestiżową jednostką przyciągającą rekrutów z całego świata. Niektórzy spędzają w niej całe życie, inni szybko odpadają, zmęczeni katorżniczymi treningami i niespotykaną dyscypliną. - To są chłopcy, którzy opuszczają swoje dotychczasowe życie z wielu powodów, np. rodzinnych, problemów z prawem, finansowych po to, żeby oddawać swoje życie w imię innego narodu - wyjaśniła Anna Kowalska.

Endy Gęsina-Torres uważa natomiast, że do Legii Cudzoziemskiej rekrutów przyciąga jej legenda. - Ta formacja istnieje 200 lat, jest mityczna - stwierdził.

Legia Cudzoziemska podlega Ministerstwu ds. Sił Zbrojnych Francji i działa wszędzie tam, gdzie walczy armia tego kraju. - Francja prowadzi wojnę z dżihadystami w Afryce Zachodniej. Są też dwie misje w Gujanie Francuskiej - pierwsza, to ochrona kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej, druga, to walka z przemytnikami złota - powiedziała dziennikarka.

Polacy w Legii Cudzoziemskiej

W Legii służy prawie 9000 żołnierzy ze 150 krajów. Są w niej również Polacy. - Legia nie komunikuje dokładnych danych, chodzi o to, aby nie zniechęcić pewnych narodów, ale według tych statystyk co roku około 30 proc. rekrutów pochodzi z Europy Wschodniej. Większość są to Polacy czy Ukraińcy - wyjaśniała Anna Kowalska.

Niektórych z nich będzie można zobaczyć w najnowszym dokumencie przygotowanym przez naszych gości. Premiera filmu "Polacy w Legii Cudzoziemskiej" już 3 lutego na platformie player.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący: