Endy Gęsina-Torres

    Endy Gęsina-Torres

    Doświadczenia, które mają za sobą, odcisnęły się na ich psychice. Cierpią na zaburzenia depresyjne, nerwicowe. A o czym marzą mali uchodźcy przebywający w Polsce? Sprawdziła to Bianka Zalewska.

    W 2002 r. Michał Kłys był na obozie sportowym w Zamościu. Na jednym z treningów doszło do tragedii - młot rzucony przez jedną z zawodniczek uderzył go w głowę. Przeżył wypadek, ale ze śpiączki obudził się dopiero po siedmiu miesiącach. W 2011 r. przyznano Michałowi odszkodowanie w wysokości miliona złotych oraz rentę. Pieniądze miały pomóc w rehabilitacji Michała. Niestety do tej pory odszkodowanie nie zostało wypłacone. Sprawą postanowił zająć się dziennikarz Uwaga! TVN Endy Gęsina-Torres.

    W ostatnich tygodniach wiele się mówi o fali imigrantów płynących do Europy głównie z Syrii. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza programu "Uwaga!" Endy Gęsinę-Torresa, który przez wiele dni przemieszczał się razem z uchodźcami. Ile kilometrów szedł razem z nimi? Kim są ci ludzie i przed czym uciekają? Czy liczą się z niechęcią Europejczyków? Czy zdają sobie sprawę, że w wielu krajach europejskich będą musieli się dostosować do życia w "nowym świecie"? Jakiej pomocy oczekują imigranci? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wraz z falą uchodźców, Państwo Islamskie wprowadzi terrorystów na nasze tereny?

    Od początku roku do Europy przybyło już ponad 500 tysięcy uchodźców. Około 12 tysięcy z nich ma, wg. Komisji Europejskiej, trafić do Polski. Czy Polacy są gotowi na taką sytuację, czy jesteśmy skłonni udzielić schronienia i pomocy imigrantom? O tym, czy w związku z narastającymi falami imigracji muzułmańskiej, także tej ekonomicznej, mamy się czego obawiać jako Polacy i chrześcijanie dyskutowali, w studiu Dzień Dobry TVN, Manuela Gretkowska, Kamil Kamiński i Endy Gęsina-Torres.