Paweł Potoczny jest na co dzień proboszczem w Parafii Św. Mikołaja na Żuławach. Należy do kościoła greckokatolickiego, a na portalach społecznościowych przedstawia się jako żonaty ksiądz. Jak łączy posługę z życiem rodzinnym? Opowiedział o tym w reportażu Dzień Dobry TVN.
Żonaty ksiądz
Ksiądz Paweł Potoczny poznał swoją przyszłą żonę, kiedy był w seminarium.
- Gdy zaczynaliśmy chodzić, to była miłość. Mówiłem, że za trzy lata mam święcenia, więc tuż po seminarium będzie ślub. To były oświadczyny na pierwszej randce - wspominał ks. Potoczny.
Duchowny należy do kościoła greckokatolickiego, w którym dozwolone są małżeństwa księży.
- Kościoły wschodnie mają swoją dyscyplinę kanoniczną. Kandydaci do święceń mogą wstępować w związek małżeński. Żona musi wyrazić zgodę na święcenia. To jest bardzo ważny element, bo żona, wyrażając zgodę na święcenia swojego męża, wyraża zgodę na to, że nie będzie robiła przeszkód w wykonywaniu posługi - wyjaśnił proboszcz.
Paweł Potoczy i jego ukochana angażują się w edukację par, które chcą wstąpić w związek małżeński lub już w nim są, ale pragną pogłębić relację.
- Prowadzimy z żoną kursy przedmałżeńskie, rekolekcje małżeńskie, żeby zanurkować w to małżeństwo, żeby nie prześlizgnąć się po rzeczywistości takiego "lajtu" życia. Co tam ładny ślub, piękne wesele było, uroczystość, ale co dalej? - podkreślił duchowny.
Mykhailo Kisil, uczestnik kursu przedmałżeńskiego stwierdził, że ks. Potoczny ma wyjątkową misję. - Pokazuje, jakie to jest życie chrześcijańskie. To jest ciekawe dla każdego. Każdy sobie coś z tego wybiera - powiedział.
Ksiądz i jego relacja z żoną
W kościele obowiązują inne zasady niż w domu. Anna Potoczna, żona księdza, będąc w świątyni, zwraca się do męża "proszę księdza".
- Ja nawet w domu czasem mówię do niego "proszę księdza". Mówię "proboszczu", kiedy chcę go zdyscyplinować. Jeżeli coś się dzieje, nawet z mojej winy, to on ma być tym mądrzejszym, bo jest w końcu starszy 4 lata. Ma tak sobie poukładać wszystko w głowie, że zawsze jest za co przeprosić. Chociażby za to, że mógł inaczej potoczyć tę rozmowę, bo jest bardziej wykształcony. On 6 lat studiował, a ja tylko 5 - przyznała z uśmiechem Anna.
Czy widok księdza z żoną i dziećmi wzbudza kontrowersję?
- Myślę, że kontrowersja jest dla tych osób, które nie do końca ogarniają kościół katolicki. Większość osób w Polsce myśli, że kościół katolicki to tylko kościół rzymskokatolicki. A kościół katolicki to wspólnota bardzo wielu różnorodnych wspólnot o różnych tradycjach, zwyczajach - podsumował ksiądz Paweł Potoczny.
Cały reportaż Anny Grzymkowskiej można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Moja 15-letnia córka ma dorosłego partnera. Jak z nią porozmawiać?
- "Pełna chata". 13-osobowa rodzina wreszcie razem. "Charlie witaj w domu"
- Chce zrobić z córki "tradwife". "Uczę moją małą dziewczynkę być biblijną kobietą"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Anna Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN