Styl życia

Kolekcjonuje gadżety z PRL-u. Niektóre rzeczy osiągają absurdalne ceny"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Bambino, walkman i relaksy, czyli pamiątki z lat młodości
Bambino, walkman i relaksy, czyli pamiątki z lat młodościDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNBambino, walkman i relaksy, czyli pamiątki z lat młodości

Wojciech Przylipiak ma wyjątkową pasję - kolekcjonuje gadżety z PRL-u. Choć mogłoby się wydawać, że przedmioty z minionej epoki są już reliktem przeszłości, to jednak dla wielu osób są symbolem beztroskiego dzieciństwa i świetnej zabawy. Kolekcjoner w Dzień Dobry TVN opowiedział, jakie perełki ma w swoich zbiorach.

Kolekcja rodem z PRL-u

Wojciech Przylipiak zgromadził wyjątkową kolekcję zabawek, sprzętów elektronicznych, przedmiotów codziennego użytku czy też czasopism, które powstały kilka dekad temu i przerwały w świetnym stanie do dziś. Od czego zaczęła się ta pasja?

- Ja się w tym dobrze czuję po prostu. Najpierw zaczęło się od kupowania własnych skarbów, np. oryginalne Atari 65xe, które dostałem pod koniec lat 80., kupione w Peweksie w Koszalinie. Potem kupowałem rzeczy, o których kiedyś marzyłem, a nie mogłem ich mieć. Zaczęło się od tego, co przypominało mi dzieciństwo, od rzeczy pozytywnych. Najpierw były zabawki, a później rozrosło się do tysiąca innych rzeczy - powiedział Wojciech Przylipiak.

Kolekcjoner przyznał, że teraz jest o wiele trudniej nabyć gadżety z poprzedniej epoki niż kilkanaście lat temu. - Niektóre rzeczy osiągają absurdalne ceny. Np. taki kultowy Polonez na kablu, który jeździ, kilkanaście lat temu kupiłem go za jakieś 100 zł, teraz jest warty przynajmniej 1000 zł - przyznał Przylipiak.

Jak szukać gadżetów sprzed lat?

Gdzie znajduje skarby z PRL-u i lat 90.? - Na bazarkach, w Warszawie to np. Olimpia, ale tam trzeba być o 6.00 rano, żeby coś znaleźć, bo o 7.00 już jest wszystko wykupione. Szukam też po znajomych i na grupach, gdzie takie rzeczy są. Aukcje w internecie nie do końca się opłacają. Szukam rzeczy, które działają i są kompletne, bo nie chcę zbierać śmieci - stwierdził kolekcjoner.

Jak bliscy reagują na tę nietypową pasję? - Raczej starsze pokolenie, pokolenie moich rodziców, patrzy na mnie dziwie, bo dla nich okres PRL-u był ciężki i nie było śmiechu i zabawy. Jest sentyment, ale w moim pokoleniu - dodał Wojciech.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości