Kobieta przy ołtarzu. Jak panie radzą sobie w roli duchownych?

MOPI8888
Rodzina pastorów – żona i mąż przy ołtarzu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podjął decyzję o wprowadzeniu ordynacji kobiet na księży. Będzie to możliwe od 1 stycznia 2022 r. Co to dokładnie oznacza? O tym opowiedzieli nam Monika i Dariusz Zuberowie, małżeństwo pastorów Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Małżeństwo pastorów

Monika i Dariusz poznali się na studiach. Między dwojgiem szybko zaiskrzyło. Nie myśleli jednak, że los zawiedzie ich za ołtarz. Mężczyzna interesował się psychologią, a kobieta socjologią religii. Po skończeniu teologii Dariusz poczuł powołanie, aby zostać pastorem. Zdeterminowany przeszedł szkolenia, egzaminy i tak się zaczęło. Te samą drogę kilka lat później postanowiła obrać Monika, która bacznie przyglądała się, jak kobiety za granicą działają w kościele. Jak dokładnie wygląda proces?

Przede wszystkim trzeba ukończyć studia teologiczne. Później odbyć tzw. próbę przed ordynacją na osobę duchowną. Jest to połączone z pracą w parafii. Trwa to około 3 lat, to jest wprowadzenie w pracę, mówi się kazania, uczy się prowadzić administrację. To nie jest tylko próba dla kościoła, ale także dla tej osoby osobiście
 – tłumaczyła Monika Zuber.

Kobiety w kościele

Obecnie w Polce w kościele Ewangelicko-Augsburskim jest ich zaledwie 9 kobiet-pastorów. To bardzo mało. – Zdecydowałam się na taką drogę, bo świeccy tego chcieli. Na początku było różnie, były osoby, które mnie wspierały, ale miałam też osoby z dystansem – dodała Monika.

Jak sytuacja wygląda w kościele katolickim? Czy jest realne, aby za jakiś czas i tam pojawiły się kobiety?

- Tradycja kościołów protestanckich wiele rzeczy wprowadzała już dawno temu. Kościół Rzymsko-Katolicki czasami wprowadzał podobne idee 500 lat później. Szansa jest, szczególnie że doświadczenie, które idzie za naszą tradycją, pokazuje dobre konsekwencje zmian. W innych krajach kobiet duchownych jest więcej i świetnie spełniają się w tej roli – podkreśliła Monika Zuber.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Natalia Szroeder

podziel się:

Pozostałe wiadomości