Powrót naturalnych metod w lecznictwie, pielęgnacji, nawet wystroju domu jest coraz silniejszym trendem w społeczeństwie. W świecie zdominowanym przez rozwój technologii i pandemicznej rzeczywistości szukamy siły wyższej, która w naturalny sposób da nam namiastkę bezpieczeństwa, otoczy miłością, dobrem i ciepłem. Czyli cechami przypisywanymi kobiecie, matce. Wracamy zatem do korzeni, do tradycji plemion. Ludzie gromadzą się wokół ognisk, poddają magii dźwięków, otwierają na spontaniczny taniec, odtwarzają dawne ceremonie i medytują. Kobiety odnowiły tradycję kręgów, które cieszą się coraz większą popularnością.
Zioła - naturalne metody leczenia
Czym są kobiece kręgi?
Od wieków wiadomo, że siła podświadomości jest ogromna, a w połączeniu z kobiecą energią staje się potężnym narzędziem. To, co zbliża nas do siebie, to często wewnętrzny sprzeciw. Pozwala na zmiany, które stają się naszym wspólnym udziałem. Powrót kobiecych kręgów jest więc naturalną konsekwencją, są one ściśle powiązane z ideą siostrzeństwa, wzajemnego wsparcia i pozytywnego nastawienia. Krąg symbolizuje nieskończoność, brak podziałów i wykluczenie hierarchiczności, ponadto ułatwia wzajemną obserwację i daje poczucie bliskości.
Kręgi kobiet to inspirujące spotkania, którym często towarzyszą warsztaty tematyczne czy wykłady, wspólne przygotowywanie posiłków i różnego rodzaju aktywności, pozwalające dotrzeć głębiej do świadomości, wsłuchać się w swoją intuicję i uwolnić kobiecość. Bardzo często skupiają się wokół tematyki macierzyństwa, cielesności i zainteresowań takich jak joga, medytacja czy naturalna pielęgnacja. Spotkania odbywają się w bezpiecznej przestrzeni, w atmosferze głębokiego relaksu. Mogą to być jednodniowe zajęcia, cykliczne spotkania, wspólne wyjazdy, mogą także przybierać formę online. Kobiety inspirują się wzajemnie, przekazują pozytywną energię, poznają naturalne sposoby na poprawę zdrowia, wykorzystania ziół, odczytywania wróżb, mocy naturalnych kamieni. Bardzo popularna stała się także ceremonia picia rytualnego kakao.
Czym jest rytualne kakao?
Rytualne kakao, czy też kakao ceremonialne, to rodzaj pasty kakaowej wytwarzanej w tradycyjny sposób z najwyższej jakości surowych ziaren kakaowca. Ma aksamitny, a zarazem bardzo intensywny smak, świeżość oraz organiczny charakter. Różni się smakiem od kakao, które znamy ze sklepów. Jest gęste, tłuste, wyraziste, nieco cierpkie w smaku. Przygotowany napój jest bardzo sycący. Kakao ceremonialne podawane jest w postaci płynnej i wypijane wspólnie. Do ceremonii należy wykorzystać najwyższej jakości ziarno, uprawiane w najczystszych warunkach.
Kim są współczesne czarownice?
Słowa czarownica i wiedźma niezmiennie kojarzą nam się z upiorną kobietą w spiczastym kapeluszu ze szpetną brodawką na nosie, czarnym kotem i wijącymi się w cierpieniu stworzeniami w parującym garze. Ten bajkowy archetyp nie ma nic wspólnego, z tym kim są współczesne czarownice, a bycie wiedźmą stało się trendy.
Znaczenie słowa wiedźma sprowadza się do kwintesencji kobiecości: "Kobieta, która wie więcej". Wie więcej, ponieważ sięga głębiej, eksploruje zakamarki swojej podświadomości, uwalnia kobiecą energię, dba o nią i czule pielęgnuje. Sprzeciwia się wszystkiemu, co negatywne, skupiając całą swoją energię na tym, co dobre.
"Czarownica jest jednocześnie znawczynią zaklęć i uzdrowicielką, kobietą demoniczną i boską, nikczemną magiczką i niewinną ofiarą okoliczności. Jest zmyślona i realna: to wytwór wyobraźni i ktoś równie prawdziwy co ty i ja" – pisze Kristen J. Sollée, autorka książek o czarownicach.
Choć dzisiaj nie ma polowań na czarownice, walka z kobiecą siłą nadal się toczy. Kobieta, która nie podporządkowuje się męskiemu zwierzchnictwu, nie potrzebuje "opieki", nie przyjmuje narzuconych zasad, szuka własnych odpowiedzi, była bowiem i nadal jest postrzegana jako niebezpieczna. Współczesne czarownice to kobiety silne, wyzwolone, szczęśliwe, akceptujące i kochające. Czarownice będące symbolem ofiar stały się dziś ikonami feminizmu.
W poszukiwaniu magii, okruchów czarów i duchowych drogowskazów jednoczymy się wokół kobiecej energii i zmieniamy świat z kubkiem rytualnego kakao w dłoni.
Zobacz także:
- Zielarki, nie czarownice. Tragiczna historia polskiego Salem
- Piątek trzynastego. Mit, przesąd czy prawda?
- Łowcy duchów na zamku w Chęcinach. Jak wygląda praca badaczy zjawisk paranormalnych?
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF