Styl życia

Jakub Kuszlik, laureat IV miejsca w Konkursie Chopinowskim: "Dostałem bardzo dużą szansę na to, by pokazać swój talent"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Najlepszy Polak w finale Konkursu Chopinowskiego
Dzień Dobry TVNNajlepszy Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina już za nami. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, a czwarte miejsce zajął Polak - Jakub Kuszlik, który w Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich planach. Jakiej muzyki słucha prywatnie?

Jakub Kuszlik zdobywca IV miejsca w Konkursie Chopinowskim

Jakub Kuszlik z Bochni podbił serca publiczności podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina. Ex aequo zdobył czwartą nagrodę główną i nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

Pianista nie spodziewał się, że zajdzie tak daleko. Gdy dowiedział się, że wszedł do finału, był w restauracji. – Zaniemówiłem. Byłem w takim szoku, że nie wiedziałem, co powiedzieć. Tak naprawdę, co zrobić ze sobą. Przez godzinę praktycznie nie było ze mną kontaktu. Myślę, że konkurencja w tym roku była na tak wysokim poziomie, że cały czas nie dochodziło to do mnie, nawet po ogłoszeniu wyników już samego finału. To, że dostałem nagrodę, było dla mnie kompletnie nie do pomyślenia - mówił w Dzień Dobry TVN.

Teraz muzyk ma kilka dni na regenerację i wraca do koncertowania. - Myślę, że ten rok po konkursie będzie bardzo intensywny. Wydaje mi się, że dostałem bardzo dużą szansę na to, by pokazać swój talent. Mam nadzieję, że ją wykorzystam - podkreślił Jakub Kuszlik. - Granie muzyki klasycznej jest bardzo wyczynowe. Bardzo dużo muzyków robi sobie krzywdę. U nas powstają przeciążenia nie tylko w rękach, ale też w plecach - dodał.

Jakub Kuszlik o czarnej koszulce i zespołach rockowych

W mediach głośno było nie tylko o wygranej Jakuba, ale i o jego stroju. Zamiast koszuli miał bowiem czarną koszulkę, na którą włożył marynarkę.

- W zasadzie to był pomysł mojej pani profesor, żeby wystąpić, jak to ona nazwała, w nowojorskim stylu. Stwierdziliśmy, że może będzie to trochę wygodniejsze w trakcie występu, ponieważ koszula i marynarka są trochę bardziej krępujące. Wydawało nam się, że z koszulką będzie troszeczkę luźniej i będę mieć więcej swobody na scenie- wyjaśnił pianista.

Co ciekawe, Jakub Kuszlik najwięcej słucha muzyki klasycznej, ale na jego liście odnajdziemy też stare zespoły rockowe i metalowe, m.in. Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple. Choć jego serce już w szkole podstawowej zdobył fortepian, to uważa, że każdy instrument jest ciekawy.

Posłuchaj całej rozmowy z pianistą w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości